Цієї весни усі операції з передпосівного обробітку ґрунту доведеться прискорити, що зумовлює потребу у комбінованих ґрунтообробних та посівних агрегатах.
Виходячи з небувало сухої другої половини літа та осені, а також вельми обмеженої кількості опадів взимку вже нині очікуємо прискореної посевной. Агротехнічне «вікно» для нормальної сівби цієї весни буде коротким як ніколи. Відповідно, це зумовлює підвищені вимоги до передпосівного обробітку ґрунту. Вочевидь, багато де, особливо у зоні Степу та меншою мірою Лісостепу, класичний передпосівний обробіток ґрунту буде зведено до мінімуму. І там, де це можливо з технічної точки зору, застосовуватимуться комбіновані агрегати.
Якісний передпосівний обробіток ґрунту передбачає цілу низку обов’язкових вимог. Це створення оптимального посівного ложа для насінини, розпушення ґрунту на глибину мінімум 8-10 см, подрібнення та пришвидшення мінералізації соломи, загортання мінеральних добрив, механічне знищення проростків бур’янів, збереження вологи у ґрунті та ін. Відповідно, для виконання такого широкого спектру завдань призначено різні типи ґрунтообробних вузькопрофільних агрегатів.
Тим не менш, як ми щороку у цьому переконуємося дедалі сильніше, погода диктує власні умови. На жаль, ми найчастіше не встигаємо зробити все «як книжка пише». Понад те, ця «книжка» писалася в інші часи: коли сніг поволеньки танув до початку квітня, а помірні температури трималися до середини травня. Нині ж прогнозувати щось складно. Доходить до того, що люди заганяють сівалки на поле ледь не в січні місяці, аби встигнути використати хоча б ту вологу, яка є у ґрунті взимку.
Тому не дивно, що сільськогосподарські агрегати, що виконують лише одну робочу операцію навесні, вже не вважаються незамінними. Їх починають підпирати багатофункціональні, або комбіновані, машини, що поєднують в собі декілька типів робочих органів і розраховані на мінімальний чи нульовий обробіток ріллі. Така машинерія не лише полегшує працю аграріїв, але й дає змогу заощадити солідні кошти і виграти дорогоцінний для аграріїв час.
Фактично, комбіновані агрегати – це відповідь на зростання фінансових витрат у сільському господарстві.
Якщо ми з такими погодними умовами як зараз, коли впродовж тижня у квітні температура повітря може розігнатися від 0 до +27-28 градусів, почнемо совгатися у полі з різними типами агрегатів, то вологи у ньому не лишиться зовсім.
Хто має змогу – той намагається виконати якомога більше ґрунтообробних операцій восени. Хтось – покладається на гербіцид і провадить навесні символічне мілке дискування чи культивацію. При цьому дедалі більше фермерів запускають в поле комбіновані ґрунтообробні та грунтообробно-посівні агрегати.
Окремі моделі спроможні провадити до 7-8 операцій водночас. Це культивація, вирівнювання, боронування, прикочування тощо. Якщо ж іде мова про комбінований агрегат, то це простіше кажучи, обробіток ґрунту, внесення міндобрив та сівба. Також існують багатофункціональні знаряддя, що здійснюють безвідвальний обробіток ґрунту: культиваторні лапи розпушують ґрунт, диски його подрібнюють, а котки накочують. В результаті всього за один прохід землю можна повністю підготувати до сівби. Головне – досягти виконання основних завдань: розпушування, подрібнення грудок землі і рослинних залишків, а також відновлення капілярності ґрунту. Це три функції, які повинні бути у сучасного ґрунтообробного агрегату.
Комбіновані посівні агрегати в залежності від типів ґрунтів можуть комплектуватися різними робочими органами, що дозволяють здійснювати як рядковий, так і стрічковий висів насіння. Однак при такому способі обробітку ґрунту зростають витрати на гербіциди, котрі нагально необхідні для нормального розвитку корисних рослин і перешкоджають росту бур’янів.
Сучасний комбінований агрегат повинен обов’язково комплектуватися розпушуючими дисками, лапами і котками.
Диски розпушують ґрунт, подрібнюють рослинні залишки, перемішують їх з землею і вирівнюють верхній шар, завдяки чому підвищується родючість. Лапи, що йдуть за дисками, розпушують нижчі шари ґрунту і підрізають бур’яни. Котки ущільнюють підґрунтовий горизонт, вирівнюють поверхню, вичісують бур’яни і створюють верхній дрібногрудкуватий шар ґрунту.
Для кожного типу ґрунту використовуються окремі котки. Трубчасті котки підходять для піщаного ґрунту, а котки з зубчастими дисками – для більш важких ґрунтів. Відмінне посівне ложе забезпечує підготовка ґрунту компактною дисковою бороною або культиватором, які формують дрібні грудочки у посівному горизонті і великі грудки на поверхні. Це забезпечує хороший захист від ерозії ґрунту. Кут атаки робочих органів може змінюватися в залежності від необхідної глибини обробітку.
У комбінованих агрегатах використовується електроніка, що регулює норму висіву (вона може становити від 2 до 400 кг насіння на гектар).
Ця система також контролює основні параметри висіву: контроль числа оборотів вентилятора, наповнення насіннєвого бункера, попереднє дозування та ін.
І хоча всі комбіновані агрегати майже однакові – з дисками, лапами і котками, – кожному господарству необхідна власна, правильно підібрана комбінація додаткових робочих органів. Все залежить від того, що саме потрібно робити (обробляти ґрунт чи сіяти) і якої пори року. Окрім цього, слід взяти до уваги кліматичні умови регіону, ґрунтовий склад поля і підбирати машинерію лише з урахуванням цих даних.
Фактично, запустивши комбінований ґрунтообробний агрегат в поле навесні ми можемо вдвічі скоротити час, необхідний для підготовки полів до сівби. І при цьому заощадити на витратах на пальне і оплаті праці. Якщо ж запустити в поле комбінований посівний агрегат, то часовий виграш буде набагато більшим.
Однак у сільському господарстві не буває так, що усі проблеми заразом можна подолати за допомогою якогось одного агротехнічного рішення, нехай навіть і досконалого. Адже кількаразовий послідовний обробіток ґрунту рекомендується здійснювати не тому, що «так в книжці написано», а з метою виконання низки важливих завдань. Першою чергою, механічної боротьби з бур’янами та ефективного подрібнення і заробляння у ґрунт пожнивних решток.
Тому придбавши комбіновані агрегати, не варто забувати і про традиційну технологію, адже одночасно здійснені боронування, культивація і сівба не дозволяють домогтися так званої провокації сходів бур’янів. Традиційно цей агрозахід здійснюється за допомогою дискової борони і дає змогу прискорити проростання, а потім знищити велику кількість насіння бур’янів. Провокація сходів повинна виникати саме після боронування, коли подрібнені бур’яни починають проростати з новою силою. Їх знищують при культивації, що провокує непотрібні рослини на зростання в ще меншій кількості. До моменту сівби їх залишається зовсім мало, що забезпечує хорошу схожість насіння.
Відповідно, якщо усі ґрунтообробні операції провадяться в один захід, постає проблема збільшення кількості бур’янів на полі. А отже – потреба у підвищеному застосуванні гербіцидів, здорожчанні собівартості виробництва і ризику появи резистентності бур’янів та явища фітотоксичності на сходах культурних рослин. Тому за усієї економії такої технології ми ризикуємо отримати низьку схожість та поганий старт висіяного насіння. Це – «проблема номер один» для комбінованої техніки.
За традиційного способу обробітку площ, посівна кампанія, хоча й триває на декілька днів довше, однак дає змогу на самому початку знизити присутність небажаної рослинності на полі.
Іван Бойко