Впіймати вологу

9 Березня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №52

Статьи Агротехнологии Впіймати вологу
вологу

Агрегати для обробітку ґрунту за умов дефіциту вологи і короткої весни


Нинішня зима і, вочевидь, весна залишаться у нашій пам’яті у якості еталонного прикладу нетипових погодних умов. Втім, нетиповими можна назвати майже усі сезони останнього десятиріччя, що змушує щоразу віднаходити нові способи збереження рентабельності вирощування сільгоспкультур. Зокрема, у плані ефективної підготовки поля до сівби.

Звісно, що не скрізь все цієї зими складалося аж надто погано. Подекуди випали непогані дощі і поле навіть вкривалося шаром снігу. Однак, враховуючи, що майже все літо і осінь не було й натяку на продуктивні опади, вологи у ґрунті навесні буде замало. Це означає, що сіяти доведеться майже миттєво, оптимізуючи чи навіть зовсім ігноруючи передпосівний обробіток ґрунту. Цього ж робити не варто, тим більш, що пожнивні рештки багато де так і лишилися на поверхні або ж перегнивали дуже повільно, знову ж таки через брак вологи.

Тому фермерам, які вирощують хліб у степових регіонах, та й не лише їм, бажано перевірити свої сівалки щодо якості здійснення прямого висіву. Форма сошника, притискне зусилля, надійність конструкції – це все може зіграти свою роль.

Хоча прямий висів ярих культур не призначеними для цього посівними агрегатами – це все таки крайнощі. Передпосівний обробіток потрібен. Просто підходити до цього завдання необхідно цьогоріч якомога обережніше.

Якщо в господарстві немає хорошої ротаційної борони, ми радимо подбати про це, поки лишилося трохи часу.

«Їжачками», які виступають робочими органами у цього агрегату, можна непогано підготувати поверхню поля і у багатьох випадках – відразу сіяти після цього, якщо поле нормально доглядалося раніше. Ротаційна борона дасть змогу перебити крупні грудки на поверхні, розрихлити верхній шар ґрунту на глибину до 4-5 см і додатково подрібнити пожнивні рештки.

При цьому якісна ротаційна борона працює у максимально вологозберігаючому режимі і що важливо – знищить проростки бур’янів, які, як відомо, починають проростати набагато раніше у порівнянні з культурними рослинами. Це дасть змогу не лише оптимізувати гербіцидний захист посівів, але й відібрати вологу у бур’янів на самому початку проростання насіння.

До того ж, ротаційна борона не потребує високої потужності у розрахунку на метр захвату агрегату, що забезпечить її високу продуктивність.

Якщо ж мова йде про поле, стан якого не дозволяє обійтися винятково ротаційним обробітком ґрунту, ми радимо мінімізувати кількість проходів техніки. Нехай це буде хороший передпосівний культиватор, однак в один слід. Відразу після нього необхідно сіяти і закривати вологу. Закриття вологи – ще один обов’язковий елемент технології цього сезону.

Не варто зловживати внесенням гранульованих мінеральних добрив. Якщо є технічна можливість, то тверді азотні добрива, такі як карбамід і селітра, потрібно замінити КАС. В інакшому разі, на фоні нестачі вологи, слід мінімізувати розкидання гранул чи внести їх припосівним способом.

По-перше, гранульовані добрива у сухому ґрунті до­датково вбирають вологу, відбираючи її у рослин, і не даючи нічого натомість.

По-друге, азот «насухо» справляє пригнічуючу токсичну дію на молоді сходи. Тому, якщо ми звикли давати, наприклад, 100 кг карбаміду під соняшник, то краще знизити цю норму удвічі. Нестачу азоту та інших елементів живлення доведеться компенсувати тоді у міжряддях чи додавати у бакових сумішах, після того, як випадуть опади. Якщо ж дощів навесні не буде, то сухі добрива вносити сенсу немає…

Якщо дозволяють можливості господарств, то найбільш оптимальний варіант для посівної такої сухої весни – ця або прямий висів за допомогою спеціалізованого посівного комплексу, або ж застосування якісного передпосівного культиватора з перед- чи припосівним внесенням рідких добрив.

вологу

Перший варіант  передбачає застосування комбінованого агрегату, спроможного провадити передпосівний обробіток ґрунту з закладанням туди добрив та насіння і подальшим прикочуванням. Так, агрегати на ринку є, однак, звісна річ, коштують недешево, потребуючи при цьому розуміння основ технології. До того ж продуктивність їх роботи (скромна ширина захвату) не дозволяє сподіватися на диво. Хоча, якщо є можливість, така модель непогано зарадила б справі.

Можна взяти недорогу вітчизняну сівалку для No-Till. Такі моделі вже декілька років поспіль використовуються в Україні і демонструють хороше співвідношення ціни та якості.

Другий варіант  – передпосівне чи припосівне застосування стартових рідких добрив. Знову ж таки, дива у реальному житті трапляються дуже рідко, тому сподіватися, що рідкий азот чи фосфор замінить собою 50 мм опадів не слід. Однак забезпечити більш-менш прийнятний старт для проростанням насіння і появи сходів таким чином можна. Елементи живлення у рідкому вигляді, той таки КАС, будуть набагато більш доступними для рослин.

Поряд з цим ми повинні подбати про чистоту поля від небажаної рослинності. Бур’яни спроможні відібрати залишки продуктивної вологи у культурних рослин, навіть в тому разі, якщо нам вдасться вгадати з оптимальними строками сівби. Тому варто провести дворазовий ротаційний обробіток поля – до і після сівби, – а також внести по-справжньому якісний гербіцид. Після появи сходів незайве буде провести легкий міжрядний обробіток у тому разі, якщо гербіцид погано спрацює у сухому ґрунті.

Не будемо забувати і про продуктивність сівби та виконання інших технологічних операцій під час посівної кампанії.

Річ у тім, що останніми роками вимальовується тенденція сіяти якомога швидше, розганяючи трактор із сівалкою до максимальних швидкісних значень. Навряд чи це правильно, адже неминучі порушення налаштувань сівби (глибини закладки насіння, відстані, двійники) зведуть нанівець не такий вже й відчутний виграш по часу.

Це означає, що ми повинні оптимізувати технологію таким чином, щоб обійтися одним проходом ґрунтообробного агрегату чи взагалі посівного комплексу. Як варіант, можна придбати простеньку вітчизняну сівалочку прямого висіву, вчепити її до МТЗ, і засіяти паралельно частину площ. Це краще, аніж сіяти за усіма правилами, наявною у господарстві класичною сівалкою, насіння у сухий ґрунт.

Втім, у кожному господарстві є своя специфіка і фактично завжди присутня власна стратегія посівної у таких «нетипових» випадках. Останніми роками весна рідко коли бувала такою як потрібно агроному, тому у кожному господарстві встигли «набити руку» на подібних ситуаціях.

Ми ж лишень порадимо не зациклюватися на наявній технології і поки є можливість для маневру, спробувати альтернативні способи протистояння посушливим умовам вегетації рослин.

Це може бути вертикальний обробіток ґрунту, тим більш, що агрегати для нього почали випускати вітчизняні виробники. Це ширше використання рідких видів добрив, починаючи з КАС і закінчуючи стартовими ЖКУ. Це вже згадувані комбіновані посівні комплекси, які можуть за один прохід виконувати до десятка польових операцій.

Звісна річ, що традиція – річ потужна. Кому хочеться вкладати кошти у неперевірену технологію, купувати додаткову техніку чи переоснащувати наявну? Тим більш, якщо минулого сезону пощастило з дощами і без жодних витребеньок вдалося зібрати нормальний врожай. Але ми бачимо, що щаститиме не завжди і нинішня суха осінь-зима, а відповідно – і рання весна, тому є підтвердженням.

Так, потрібно щось робити і, як мінімум, орієнтуватися на ті новації, які можна реалізувати за помірні кошти. Це переобладнання ґрунтообробних та посівних агрегатів для внесення рідких видів добрив, і це застосування багатофункціональних ґрунтообробних агрегатів для вологозберігаючої підготовки поля до сівби. Це потребує певних капіталовкладень, однак вони є непорівнюваними з потенційними збитками.

Адже ризикувати і сіяти просто у суху землю, сподіваючись на дощ, – річ не дуже певна.

Дедалі більше фермерів у такому разі повертаються до добре забутого старого – парів. І у цьому є сенс. Гадаємо, що так чи інакше наші агровиробники навчаться вирощувати хліб і за таких несприятливих умов. Єдине, що бентежить – ці умови співпали у часі з такими викликами для фермерів як низькі ціни на зерно та запровадження ринку землі. Дуже непросто впоратися з цим усім водночас…