Вогнем і струмом

1 Грудня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №61

Статьи Агротехнологии Вогнем і струмом
бур'янів

Інноваційні системи захисту від бур’янів набувають поширення у світі


На повістці денній більш екологічні та економічно вигідні альтернативи боротьби з бур’янами і шкідниками. Пошуками таких займаються як органічні, так і традиційні виробники.

І зокрема, американські фермери знаходять цікаві рішення в такій несподіваній площині як термообробка. Місцеві фахівці вважають, що такі системи як пропанова прополка і термокультура, надають унікальну альтернативу, пропонуючи багато переваг у порівнянні зі звичайними гербіцидами чи механічним видаленням бур’янів.

Так звані пропанова вогняна прополка (Propane flame weeding) і термокультура (Thermaculture) стають все більш популярними у органічних фермерів США. І це, на думку директора з розвитку сільськогосподарського бізнесу американської організації Propane Education and Research Council Майкла Ньюленда, зовсім не дивина і не екзотика.

Пан, бо пропан

Навпаки, пропанова прополка є високоефективною і органічною альтернативою застосуванню гербіцидів або тяжкої ручної праці. Згідно проведеним польовим дослідженням, вогняна прополка дуже ефективна проти бур’янів – десь в межах 90-95%. Це досягається за рахунок використання сильного термічного удару для розриву рослинних клітин, в результаті чого бур’яни засихають і вмирають. Схвалена для сертифікованого органічного землеробства пропанова вогняна прополка також дозволяє уникнути негативного впливу на вміст основних поживних речовин у ґрунті, його мікробіоту тощо, як це зазвичай відбувається при культивації та хімічних методах боротьби з бур’янами.

Що важливо, застосування такого підходу до боротьби з бур’янами – це гнучке та зручне рішення, яке можна використовувати в різних погодних умовах. Вогняну прополку можна використовувати для прополки полів раніше, ніж почнуть з’являтися сходи. Пройтись вогнем по бур’янам можна і після збору врожаю, для підготовки до наступної весни.

Своєчасність вжитих заходів дуже важлива при контролі бур’янів. А вогняна технологія фактично не залежить від погодних умов, дозволяючи вийти в поле у потрібний час.

І наостанок ледь чи не головне: це все достатньо просто та дешево у використанні. Система вогняної прополки доступна у вигляді ручного обладнання або у вигляді пальників, підключених до панелі інструментів з балоном пропану, встановленим позаду трактора.

Обладання дуже просто монтується, ніяких особливих вимог до самого рухомого агрегату не існує. Американські фахівці відзначають, що у будь-якому випадку процес буде швидким, простим і ефективним.

Перша іскорка технології

Ще у 2010 році органічний фермер Ларрі Станіслав брав участь у дослідженні, спрямованому на підвищення ефективності захисту культур за допомогою обробки бур’янів вогнем, спільно з фахівцями Університету Небраски.

Результати цього дослідження показали, що пропанове обладнання з капюшоном збільшує концентрацію тепла на бур’янах при одночасному скороченні витрат палива, що підвищує ефективність і дієвість технології. Ефективність знищення широкого спектру бур’янів, в залежності від їх типу, фази розвитку і т.д. становила до 95%.

Відзначається, що ця технологія також забезпечує значну економію часу та ресурсів. Як запевнив фермер, для його ділянки під органічну кукурудзу площею 50 акрів вогнева прополка економить як мінімум 30 годин робочого часу в порівнянні з традиційними методами.

Крім того, виключається можливість завдання ґрунтовому комплексу шкоди. По словам тих, хто звернувся до цієї технології, спочатку доведеться витратитися на обладнання, хоча воно достатньо просте й недороге в експлуатації у порівнянні з альтернативними рішеннями. Але у більш довгостроковій перспективі варто відзначити, що збереження родючості ґрунту і підвищення врожайності дають серйозні економічні переваги для агровиробників. Слід врахувати й такий важливий момент як безпека довкілля. В цьому плані пропан задовольняє всім відповідним екологічним вимогам, адже це чисте, нетоксичне, неотруйне паливо, яке не забруднює прилеглі посіви чи природний біоценоз, ґрунт або ґрунтові води.

Загалом, проведене ще десять років тому дослідження привело до розробки навчального посібника по практиці захисту від бур’янів при вирощуванні кукурудзи і сої, розроблена система пропанового контролю, що комерціалізована у Сполучених Штатах під назвою Agricultural Flaming Innovations. Звичайно, цей інноваційний напрямок постійно розвивається. По запевненням прихильників цього методу, з часом було зроблено ще кілька удосконалень в технології, які зробили технології пропанової прополки ще більш ефективними і вигідними, ніж будь-коли раніше.

Тепло по замовленню

На цьому використання пропану в інноваційних агротехнологіях не зупинилося. Фахівці наголошують, що вдосконалена система Thermaculture, яка розроблена компанією Agrothermal Systems, теж довела свою ефективність та має гарні перспективи.

«Ми подумали про себе, а що, якби ми могли давати фермерам тепло за запитом, як сонце, – розповідає Дрю Сандерс, генеральний директор Agrothermal Systems. – Ми стали шукати ніші, де виробникам не вистачає тепла, або вони страждають від надлишку вологи, щоб прийти їм на допомогу». Застосування технології дозволяє імітувати найбільш сприятливі погодні умови, щоби посилити природний імунітет рослин. Водночас, це дозволяє пригнічувати розвиток більшості шкідливих комах і грибкових інфекцій.

Серед можливостей технології Thermaculture відзначають також здатність підсушувати урожай після дощу. А при використанні на виноградниках прогрівання підвищує температуру рослини до рівня, необхідного для оптимального зав’язування і росту плодів навіть у холодну вологу погоду. Повідомляється, що в середньому виноградарі відзначають збільшення зав’язі плодів на 24% і підвищення врожайності на 20%. Компанія Agrothermal Systems зазначила, що, згідно проведеним дослідженням, використання фунгіцидів на винограді скоротилося як мінімум на 50% під час кількох випробувань системи Thermaculture. Окрім винограду, зараз цю теплову технологію пропонують для досить широкого спектру просапних культур.

Електрик на заміну агронома

Звичайно, не лише широким застосуванням пропану обмежуються інновації у боротьбі з бур’янами. Наприклад, така потужна світова компанія як CNH (Case-New Holland), зробила ставку на електричний струм. Було оголошено про інвестування в Zasso Group AG, яка працює над розробкою систем боротьби з бур’янами, в яких використовується електроенергія, а не хімічні речовини чи механічні знаряддя.

Технологія швейцарської компанії, яка знищує бур’яни за допомогою електричного струму, має назву Electroherb. Компанія заявляє, що розробляє комплексну систему, яка дозволяє використовувати потужні електричні розряди для негайного знищення цільових рослин до самого коріння, не завдаючи шкоди культурним рослинам. По твердженням представників Zasso Group AG, такий підхід забезпечує більш ефективну боротьбу з бур’янами, ніж інші існуючі мікрохвильові, інфрачервоні або парові системи, не нагріває і не пошкоджує ґрунт.

Кирило Степовий


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: