Досвід господарств та результати досліджень наукових установ свідчать: щоб забезпечити добру перезимівлю, дружні сходи, міцну кореневу систему, зменшити ураженість рослин хворобами, підвищити їх стійкість до несприятливих умов, необхідно провести допосівне оброблення насіння та осіннє підживлення біостимуляторами «Вермистим», «Вермимаг» або «Вермийодіс».
На даний час виробляється декілька препаратів, що містять солі гумінових кислот або гуміноподібні речовини. У зв’язку із використанням різних видів сировини (вугілля, торф, сапропелі, біогумус та інші органічні відходи) і різних технологій виробництва гумінової продукції, вони відрізняються вмістом поживних речовин, властивостями, ефективністю і екологічною безпекою. Гумінові кислоти стимуляторів, отриманих із вугілля, інертні, фульвові кислоти в них відсутні або є в невеликій кількості, а ці кислоти особливо потрібні рослинам в початковий період росту і розвитку рослин, коли в них відсутні корисні мікроорганізми.
Найбільш ефективні гумінові речовини, які отримані з біогумусу і сапропелів, тобто біостимулятори «Вермистим», «Вермимаг», «Вермийодіс» та інші.
Звичайно, на ринку України є велика кількість регуляторів росту і препаратів, однак, більшість з них містять в собі або рістрегулюючі речовини, але не містять мікро- та макроелементів, або ж макро- та мікроелементи, а немає в їх складі рістрегулюючих речовин. «Вермистим», окрім рістрегулюючих речовин, містить в своєму складі мікро- та макроелементи, вітаміни, фітогормони та інші речовини – все, що необхідно для початкового росту рослин. А найголовніше, ці препарати містять велику кількість корисних мікроорганізмів: у «Вермимазі» є до 4% магнію, а у «Вермийодісі» ще й біологічно активний йод.
Значення гумінових речовин для рослин висвітлено в працях Річарда Лаубе (США), Л. Христєвої, І. Горової та інших.
Біостимулятори нового покоління суттєво стимулюють на старті ріст та розвиток проростків, підвищують накопичення цукрів у вузлах кущіння на 20-25%, збільшують показники фотосинтетичної діяльності рослини на 12-30%, підвищують морозостійкість рослин.
При допосівному обробленні насіння норма «Вермистиму» 7-8 л/т насіння, а на ґрунтах з малим вмістом магнію і сірки кращий ефект дають «Вермимаг» (5-6 л/т) або «Вермийодіс» (3-4 л/т).
Витрати на гектарну норму насіння наших препаратів рівнозначні вартості 10-15 кг зерна – отримуємо прибавку в десятки разів більшу, а якщо знизимо норму протруйників на 5-10%, то придбані біостимулятори будуть безкоштовними, урожайність збільшується мінімум на 5-8 ц/га, на один-два класи підвищується якість зерна.
В цьому році значні площі озимих посіяні в сухий ґрунт, а решта озимих посіяна пізніше (після випадання дощів), а синоптики передбачають сувору зиму, тому на таких посівах рекомендуємо провести осіннє підживлення «Вермимагом» (4-5 л/га) або «Вермийодісом» (3-4 л/га), що значно підвищить зимостійкість рослин.
Так, в ПФ «Богдан і К» Снятинського району та АТЗТ «Степан Мельничук» Коломийського району Івано-Франківської області щорічно проводять допосівне оброблення насіння озимих культур «Вермистимом» або «Вермимагом». Це дало змогу на землях Передкарпаття забути про пересів і підсів озимих, все зерно пшениці у минулому і у цьому році реалізували 2-3-м класом, в той же час сусідні господарства, котрі не застосовували біостимулятори росту – біодобрива, минулого року виростили пшеницю переважно 4-5-го класу. На площі 33 га озимої пшениці сорту Балатон, де провели допосівне оброблення насіння «Вермимагом», осіннє підживлення
4 л/га «Вермимагом» та дворазове обприскування весною під час вегетації перший раз «Вермимагом», другий раз «Вермийодісом», отримали у цьому році по 92 ц/га зерна.
Таких прикладів можна навести багато і серед господарств 17 областей України, зокрема Кіровоградської, Одеської, Чернігівської, Київської, Запорізької та інших, які застосовують наші біостимулятори-добрива. Скористайтесь цим резервом.
Наталія Колісник – директор ПП «Біоконверсія»,
Заслужений працівник сільського господарства України
Володимир Сендецький, Тарас Мельничук – кандидати с.-г.н., наукові працівники ПДСДС Інституту сільського
господарства Карпатського регіону НААН
Детальну інформацію можна отримати
в Асоціації «Біоконверсія»:
м. Івано-Франківськ, вул. Гаркуші,2.
тел. (0342) 53-11-30, факс (0342) - 71-62-38,
(067) 343 45 27, (067) 342 21 88;
e-mail:vermos2007@ukr.net