Поговоримо про особливості конструкції та переваги використання агрегатів для Verti-Till
У багатьох господарствах степової та лісостепової зон України через брак вологи та деякі інші чинники віддається перевага мінімальному безвідвальному обробітку ґрунту. За такого підходу плуги не використовуються взагалі, а поля рекомендується раз на 3-4 роки проходити глибокорозпушувачами на глибину 30-40 см. Найчастіше для мінімального обробітку ґрунту використовуються дискові борони або ж культиватори. Останніми роками в Україні поширюється застосування агрегатів для вертикального обробітку ґрунту.
- Принцип роботи
Робочі органи таких агрегатів (лапи або диски) здійснюють своєрідне підрізання верхнього шару ґрунту разом зі стернею, без обороту пласта. Зрізані фрагменти залишаються на місці, а у ґрунті формується густа мережа дрібних тріщин. Таким чином досягається низка переваг. По-перше, ґрунт розпушується без знищення верхнього шару мульчі на потрібну глибину, зазвичай від 6 до 20 см. По-друге, крізь мікротріщини всередину потрапляє кисень, атмосферний азот та волога, що прискорює розкладання органіки та активізує життєдіяльність біоти.
- Варіативність
Зазвичай агрегати для вертикального обробітку ґрунту мають широкий вибір регулювань, призначений, зокрема, для різних стратегій роботи із пожнивними рештками. Так, залежно від виставлення кута атаки робочих органів можна: повністю заробляти пожнивні рештки у ґрунт, заробляти їх частину, все інше лишаючи на поверхні і, нарешті, подрібнювати і розподіляти солому рівномірно по усій поверхні поля. Приймати рішення щодо налаштувань необхідно в залежності від умов роботи та регіону.
- Додаткове оснащення
Дуже ефективно себе показують додаткові елементи конструкції в агрегатах для вертикального обробітку ґрунту. Так, встановлення спеціальних «зірочок» для подрібнення стебел кукурудзи дає змогу цілковито вирішити проблему великої кількості твердих пожнивних залишків цієї культури. При цьому розщеплення стебла кукурудзи дозволяє, по-перше, прискорити їх розкладання, запускаючи повітря всередину, а по-друге, ліквідувати в зародку загрозу поширення стеблового метелика – злісного шкідника «королеви полів». Потрібно також звернути увагу на вибір котків, що встановлюються в задній частині агрегату, адже за їх допомогою можна додатково ущільнювати посівний горизонт чи доподрібнювати пожнивні рештки на полі.
- Продуктивність роботи
Сучасні агрегати для Verti-Till дають змогу працювати на відчутно високих швидкостях – від 15 до 18 км/год. Це забезпечує зазвичай вражаючу продуктивність роботи та більш якісне виконання польових операцій. Проте слід розуміти, що окремі моделі агрегатів для вертикального обробітку ґрунту потребують досить великої потужності трактора на 1 метр робочої ширини. Тому у господарстві повинна бути наявна відповідна машина.
- Універсальність
Агрегати для вертикального обробітку ґрунту спроможні провадити фактично універсальний обробіток ґрунту і можуть використовуватися, скажімо, як лущильники, стерньові культиватори, передпосівні культиватори, а також як агрегати для основного обробітку ґрунту. Це зумовлює їх широку універсальність застосування та дає змогу одним і тим самим агрегатом виконувати неабиякий перелік робочих завдань. Як показує практика, після проходу правильно налаштованого вертикального агрегату можна відразу ж сіяти усі види сільгоспкультур.