Як забезпечити чисті від бур’янів посіви сої
Одна з головних проблем під час вирощування сої – дібрати якісний гербіцидний захист. Нині господарства, які інтенсивно вирощують цю культуру, надають перевагу гербіцидному захисту на основі комбінованої системи боротьби з бур’янами, тобто застосуванню ґрунтових, а також посходових гербіцидів.
Чому ґрунтові?
Це пояснюється біологією сої. Вона, порівняно з іншими культурами, має доволі розтягнутий гербокритичний період, який сягає 1,5–2 місяців. Так, фаза проростання триває до п’яти діб (за високої вологості і плюсової температури 10…12°С); фаза сходів закінчується утворенням примордіальних листків – від 10 до 16 діб; перший складний трійчастий листок розкривається через 12–16 діб після появи сходів, кожен наступний листок наростає протягом 14–16 діб. Саме всі ці аргументи і вказують на потребу застосування ґрунтових гербіцидів. Також внесення ґрунтових гербіцидів дозволяє більш ніж на місяць відстрочити появу бур’янів.
Врахувати чутливість культури
Тож якщо ви вирішили застосовувати ґрунтові гербіциди, у такому разі застосування Примекстра TZ Голд буде доречним. Єдиний момент, на який варто звернути увагу, — соя є чутливою до гербіцидів. І саме на легких за гранулометричним складом ґрунтах, а також у регіонах з великою кількістю опадів норму гербіциду потрібно знижувати до 3,0 л/га. Основна перевага застосування Примекстра TZ Голд — це подовження періоду захисної дії посівів сої до 45 днів.
Також з ґрунтових препаратів, які можна застосовувати на сої, є Гезагард 500 FW, який значно краще справляється з хрестоцвітими засмічувачами, та Дуал Голд 960 EC, що контролює злакові бур’яни. У суміші ці два гербіциди забезпечують ефективний контроль майже всіх просоподібних бур’янів, а також хрестоцвітих та злакових. Норма внесення: Гезагард 500 FW — 1,3-1,6 л/га + Дуал Голд 960 EC — 2-3 л/га.
Грамініциди на сої
В першу чергу, це Фюзілад Форте, адже за словами експертів на сьогодні за своєю дією на бур’яни цей гербіцид є одним з найшвидших і, водночас, за впливом на культурні рослини — найм’якшим грамініцидом. Але застосування усіх грамініцидів на сої має свої особливості.
До складу грамініцидів входять сурфактанти, у зв’язку з цим виробникам сої слід пам’ятати, що змішування їх з гербіцидами проти спектра дводольних бур’янів небезпечне для культури. Адже за внесення такої суміші на культурі змивається восковий наліт у бобових, і тоді суміш «працює» і по культурі так само, як і по бур’янах, — знищуючи все підряд. Тому запам’ятайте це раз і назавжди, щоб потім не хапатися за голову від побаченої на полі картини. Норма внесення Фюзілад Форте проти однорічних злакових — 0,5–1,0, проти багаторічних злакових — 1,0–2,0 л/га.
Типові рішення
Насправді ринок гербіцидів на сьогодні доволі великий, і у кожного експерта є свій рецепт їх застосування. Так, на думку деяких науковців базовим гербіцидом на посівах сої можна вважати Фабіан (імазетапір,450 г/кг + хлоримурон-етил, 150 г/кг). У перший рік ротації цей продукт можна застосовувати з нормою робочого розчину 0,1 кг/га + 300 л/га води. Застосовувати можна як до сходів, так і по сходах, фаза розвитку культури не лімітується, проте слід контролювати видовий склад бур’янів та фази їхнього розвитку. Особливу увагу варто приділяти лободі білій (Chenopodium album L.), вона має перебувати у фазі сім’ядоль, максимум — першої пари справжніх листочків. У разі переростання зазначеної фази розвитку для надійного контролю лободи білої в бакову суміш слід додавати 1 л/га Набоб (бентазон,480 г/л) + 0,2 л/га Адью (прилипач), а за наявності ваточника сирійського (Asclepias syriaca) норму Набоб збільшуємо до 1,5–2,0 л/га.
У разі засміченості пирієм повзучим, падалицею кукурудзи і за переростання однорічними злаковими бур’янами фази 2-3 листочків необхідно додавати препарат Міура (хізалофоп-П-етил, 125 г/л) у нормі 0,4–0,5 л/га.
За системи No-Till перед висівом сої можна використати препарат Торнадо 500 (гліфосат, 500 г/л) — 1,5–2,0 л/га. По вегетації, у фазі 1–3 справжніх трійчастих листків культури, проти повного комплексу бур’янів застосовується бакова суміш: Набоб, 1,5–3,0 л/га + Міура, 0,5–1,0 л/га + Адью, 0,2 л/га. Адью особливо актуальний у разі переростання бур’янових рослин. Норму кожного потрібно обирати залежно від фази розвитку бур’янів. Наприклад, по однорічних злаках, у фазі їхнього розвитку 2–3 листки, достатньо 0,5 л/га Міура, а з кожною наступною фазою вегетації додаємо по 0,1 л.
В умовах переважаючого засмічення дводольними бур’янами для обприскування посівів у фазі двох-трьох справжніх листків культури слід використовувати Базагран, в.р. — 3,0 л/га або по 1,5 л/га у два строки з інтервалом 12–14 днів.
За значного поширення однорічних злакових видів бур’янів можна застосувавати Селект 120, к.е. (0,8 л/га) або Тарга Супер, к.е. (2,0 л/га) за висоти бур’янів 5–10 см, незалежно від фази розвитку культури. Проти багаторічних злакових бур’янів — Селект 120, к.е. (1,8 л/га) або Тарга Супер, к.е. (3,0 л/га) за висоти бур’янів 10–15 см, незалежно від фази розвитку сої.
За змішаного типу забур’яненості посівів сої доцільно використовувати бакові суміші: Базагран, в.р. (2,3 л/га) + Хармоні 75, в.г. (10 г/га) + Селект 120, к.е. (1,2 л/га) або Пантера (1,0 л/га).
Досвід успішних практиків
Погодьтеся, слухати експертів, науковців можна доволі довго, наговорити вони можуть багато, а от як захистити ефективно і так, щоб по карману не «вдарило» — тут варто перейняти досвід агрогосподарств. Тож розглянемо приклад гербіцидного захисту сої у ТОВ «СП «Агродім», що знаходиться на Чернігівщині.
Битва з лободою
Головний агроном господарства Олексій Деркач поділився досвідом боротьби з бур’янами: «Попереднього аграрного сезону в нас виникла нетипова ситуація з бур’янами на сої, а саме з лободою білою.
Холодна весна плюс недостатня кількість вологи у фазі першої пари справжніх листків сприяли утворенню міцного воскового нальоту на листі цього бур’яну — в кілька разів потужнішого, ніж зазвичай. У фазі першого трійчастого листка на культурі ми застосували ту саму суміш — Хармоні, 8 г/га + Базагран, 2,2 л/га, та додали прилипач Ліпосам, 0,2 л/га (згідно з рекомендацією). Та попри те, що до складу Базагран також входить прилипач, все одно сумарної кількості цієї речовини було недостатньо для того, аби забезпечити високу ефективність гербіцидної суміші, застосованої проти лободи. Цей захід лише злегка припалив бур’ян, який на той час був у фазі першої пари справжніх листків (а у частини рослин і більше), та вже через деякий час лобода знову почала активно відростати».
Екстрений метод
Хто ж зрештою отримав перемогу в цьому «двобої»? Аби лобода не спричинила надто великої шкоди посіву сої, спеціалісти господарства порадилися й прийняли рішення — у фазі третього трійчастого листка застосувати екстрений метод: внести Хармоні у нормі понад 10 г/га разом з прилипачем, 400 мл/га. І таким радикальним методом вдалося вирішити цю проблему. Після такої обробки, за рекомендаціями агронома, не варто з’являтися на поле хоча б із тиждень — хоча б задля власного спокою… Та ще слід запам’ятати: гербіцидний захист посіву потрібно «закрити» до появи трьох трійчастих листків у сої, аби уникнути відчутного стресового впливу на культуру.
Коли Пульсар кращий
Якщо у період вегетації культури в її посівах лободи немає, то найоптимальнішим варіантом захисту буде гербіцид Пульсар — це препарат з «найм’якшою» дією на рослини сої. Застосовують його в нормі 800-1000 мл/га. Також для прикладу можна взяти такий варіант вирощування: наприклад, у сівозміні йде соняшник, кукурудза, потім соя. Але на кукурудзі як попереднику не зовсім успішно справились з падалицею соняшнику, і в подальшому вона перейшла «в спадок» посіву сої… У такому разі Пульсар — один з найкращих препаратів у виборі способу вирішення цієї проблеми. Проте потрібно пам’ятати, що падалицю потрібно знищити у фазі сім’ядольних листків, інакше потім жодним гербіцидом ви її не позбудетесь. А найкраще рішення — потрібно відходити від такої сівозміни й висівати такому порядку: соняшник — кукурудза — кукурудза — соя.
Ґрунтові схеми
Найкращою ґрунтовою схемою захисту, яку застосовували в господарстві, є обприскування посіву сумішшю препаратів Зенкор, 400 г/га + Екстразин, 400 г/га. Саме таку схему було застосовано одного аграрного сезону під час вирощування сої на площі 2800 га — і всі поля були взагалі чистими, а по вегетації культури пророслі бур’яни «підчищали» лише гербіцидом Хармоні в мінімально рекомендованій нормі.
Також на деяких полях господарства застосовували такі ґрунтові схеми захисту від бур’янів: Зенкор Ліквід SC, 0,5 л/га+ Харнес, 1,5 л/га, а також Каліф + Харнес. І хоча в агрономічному середовищі вважають, що друга ґрунтова комбінація ефективніша, проте в їхній ситуації вона «пропустила» лободу, з якою потім довелося поборотися. До того ж слід брати до уваги, що в разі застосування такої гербіцидної схеми ви матимете обмеження щодо сівозміни — упродовж трьох років не можна висівати пшеницю, інакше вона буде сильно пригнічена. Якщо ж висівати там у наступні роки сою, то питань з післядією не виникатиме.
Гліфосфатне рішення
А за словами головного агронома ТОВ «Врожайна нива» (Полтавщина) Миколи Вертипороха, в господарстві намагаються застосовувати більш дешевий і, в той же час, ефективний захист. Після висівання, на третій-п’ятий день (до появи сходів культури) під сою вносять гліфосат. Норма внесення гербіциду Гефест — 1 л/га (ізопропіламінна сіль, 480 г/л). Деякі виробничники говорять про те, що пари гліфосатів можуть спричинити стрес культурі, та агроном особисто переконався у тому, що ці твердження безпідставні. Хоча дехто навіть хапався за голову, коли бачив, що він вносить до появи сходів сої гліфосат. Проте таким чином знімають першу хвилю бур’янів, що проросли до висівання, та падалицю соняшнику, якщо він був попередником.
Антилободова схема
На полях, дуже засмічених лободою, застосовують Хармоні — 8-9 г/га у фазі двох-трьох справжніх листків сої (застосовував на 15% засіяної соєю площі). У фазі п’яти справжніх листків культури вносив д.р. кломазон, 480 г/л (Комманд). Щоправда, обробка ним недешева, вартість 1 л становить 70 у. о., а норма внесення — 800 г/га. Згодом агроном перейшов на Кропекс ЕС, вартість гектарної обробки становила 16 у.о./га. Цей гербіцид викорінює всі бур’яни, окрім коренепаросткових. Гербіцид має «м’який» ефект, і соя навіть не відчуває стресу від його застосування. Навіть коли лобода сформувала генеративні органи, гербіцид чудово з нею справлявся.
Кломазон – особливості дії
Також агроном наголосив, чим ще цікава д.р. кломазон: її можна вносити у фазі бутонізації сої. Третє гербіцидне застосування є вже «підчищаючим» — ним, як правило, «знімаються» однорічні та багаторічні злакові бур’яни, які «проскочили» після попередніх обробок, а також падалиця кукурудзи. Проте використання д.р. кломазон має свої обмеження: наступного року можна висівати лише сою — всі інші культури «випадають». Також кломазон має сильну ґрунтову дію, тому наступного року проблема однорічних дводольних бур’янів суттєво зменшується.
Вчасно і точно
Але потрібно розумно підходити до застосування гербіцидів і вносити їх тоді, коли бур’яни ще не «висмоктують» усі поживні речовини з ґрунту та випереджають сою у розвитку (бувало, що Кропекс вносили у фазі двох справжніх листків сої). Тож гербіцидний захист сої у господарстві значно дешевший та в той же час ефективний.
Тож черпайте досвід успішних практиків, а також удосконалюйте власний. Чистих вам від бур’янів посівів сої!
Сергій Іваненко