У світі є багато різних комах-шкідників, це звичайне явище. Завжди є ті, хто корисний для довкілля, а є такі, що можуть знищити майже цілу країну, ба більше – навіть континенти. Хоча є у природи закон: кожна жива тварина, жива рослина на Землі існують для того, аби жити, жити за своїми правилами. Лише людство може безцеремонно втручатися у будь-який біоценоз, за що й постійно розплачується.
Отож, настав час розплати за надмірне застосування інсектицидів на полях, нехтування регламентами та безпекою.
Серед усіх комах, що трощать майбутні врожаї, однією з самих небезпечних шкідників томатних плантацій є томатна мінуюча міль (лат. Tuta absoluta), яка розповсюдилася спершу у Південній Америці. Вид Tuta absoluta вперше був визначений та описаний в Перу у 1913 році. У 1960-х роках цей вид вже був відомий у Чилі, Колумбії та Аргентині, а у 1970-х роках він проник у Болівію, Парагвай і Уругвай. Вже 1990 року томатна мінуюча міль розповсюджується майже по усій Бразилії.
У Європі томатна мінуюча міль вперше з’являється в Іспанії 2006 року, а у 2008-2009 роках Tuta absoluta займає Францію, Італію, Туніс, Ізраїль та Йорданію. Томатну міль першочергово виявили в Іспанії, де на тисячах гектарів з томатами гусінь цього шкідника винищувала цілі плантації, роблячи збір врожаю практично нікчемним. Пізніше, завдяки глобальній економіці, томатна міль швидко розповсюдилася по інших регіонах. Таким чином, у 2008 році міль з’явилася у Португалії, Італії, у 2009 році мінуюча томатна міль перетнула кордони Великої Британії, а у 2010 році Tuta absoluta зафіксували у ФРН, Чехії, Греції та Туреччині.
Дещо пізніше томатна міль заполонила великі плантації у Румунії, в Україні і в Узбекистані.
У Росію томатна мінуюча міль потрапила в 2010 році, починаючи з Краснодарського краю, а у 2012 році міль відмітили в Адигеї, Дагестані і Башкирії.
У 2014-2016 роках Tuta absoluta з’явилася на африканському континенті і поступово зайняла плантації томатів та інших пасльонових у Танзанії, Нігерії, Ніґері, Сенегалі, Кенії та Уганді, а в 2016 році — у ПАР.
Україна вже більш як десять років насичується новими партіями томатної мінуючої молі, а останніми роками українські фермерські господарства і великі тепличні комплекси потерпають від агресії томатної мінуючої молі.
Все більше господарів відмовляються від вирощування томатів, адже ця міль вражає усі частини томатів – від листя до квіточок та плодових тіл. Вирощування томатів у закритому та відкритому полігонах не забезпечує захисту від молі. Жоден інсектицид не може впоратися хоча би на 30-40% захисту від томатної молі, адже у молі, яка долає будь-які перепони, дуже швидко виникає резистентність до діючих речовин інсектицидів.
Томатна мінуюча міль належить до родини Gelechiidae. Тіло імаго у стадії покою має довжину 5-6 мм та світло-кремове забарвлення.
У популяції незначно переважають самиці. Відкладає самиця від 160 до 260 яєць кожна. Яйця мають еліпсоїдно-циліндричну форму із закругленими кінцями, довжиною від 0,35 до 0,38 мм та шириною від 0,22 до 0,25 мм, інтенсивного білого кольору. Гусінь має циліндричну форму та представляє собою шкідливу стадію шкідника, довжина якої при народженні складає 0,5 мм.
Після виходу з яйця гусінь починає живитися, перевагу віддає листю та стеблам кормової рослини. Гусінь має чотири віки. Звичайно вона виїдає мезофіл листка, створюючи характерні плями (міни) на листках. Іноді гусінь проникає у плоди, при цьому вражаючи, перш за все, плоди незрілі. Цикл розвитку томатної молі коливається відносно підйому температури повітря. Чим тепліше, тим коротшим є життєвий цикл, а саме: 98 діб – при 150С; 33 доби – при 250С; 29 діб – при 300С. Імаго самиці відкладає яйця протягом від 2-х до 4-х діб, з яєць виплоджуються личинки від 4-х до 5-ти діб, потім личинки заляльковуються від 11 до 13 діб, лялечки переходять в імаго від 5-ти до 6-ти діб.
Отже, враховуючи життєвий цикл Tuta absoluta, за рік може розвитися від 4-х до 15 поколінь, що надає можливості шкіднику краще «пристосовуватися» до інсектицидів.
Рослини та плоди томатів уражуються на будь-якій стадії росту – від сходів до визрівання.
Гусінь томатної мінуючої молі може живитися на рослинах близько 30 родин, але перевагу віддає представникам родин пасльонових: баклажан, перець, дурман, картопля, томати тощо. І саме томат є головною кормовою рослиною для томатної молі.
Європейсько-середземноморська організація щодо захисту рослин внесла вид Tuta absoluta у перелік карантинних шкідливих організмів. За пошкодження рослини томатною міллю настає відмирання листя і на тлі цього – затримка розвитку рослини. З метою винищення молі застосовуються різні заходи захисту, використовують також пастки – феромонні та світлові.
Плоди, вражені дією томатної мінуючої молі, повинні бути винищені на 100% абсолютно! Існують біологічні методи боротьби з міллю, це препарати ентомопатогенної бактерії Bacillus thuringiensis. В Ізраілі для боротьби з міллю використовують хижого клопа сліпняка Nesidiocoris tenuis, але при використанні цього клопа необхідно враховувати, що за малої кількості жертв для споживання він переходить на рослинну їжу.
Хижого клопа також використовують у складі з деякими хімічними препаратами. Обприскування інсектицидами проводять у 3-4-разовій повторюваності, з інтервалом у 10 діб.
В Іспанії проти гусені томатної молі провели досить успішні випробування клопів Macrolophus pygmaeus та Nabis pseudoferus. Перспективними у використанні паразитами яєць томатної мінуючої молі є Trichogramma achaeae, Trichogramma bactrae, Trichogramma fasciatum, Trichogramma pretiosum, Trichogramma nerudai. Проти гусені можливо використовувати Parasierola nigriferum, Apanteles gelechiidvoris, Bracon lucileae, Pseudapanteles dignus, Dineulophus phthorimaeae, Neochrysocharis formosa. У фазі лялечки застосовують паразитного наїзника Campoplex haywardi.
Тепер – головне. Як рятувати томати? Інсектициди у цьому випадку не працюють, адже дуже добре сформувалася резистентність до діючих речовин, тому для успішної боротьби з томатною міллю є пропозиція від наших колег – фахівців з Молдови. Серед сучасних, ефективних та безпечних для біосфери напрямів біологічного захисту рослин від шкідників, у всьому світі першочергове значення надається феромонам, використання яких убезпечує раціональну організацію захисту сільськогосподарських культур від шкідників.
Пропозиція стосується використання універсальної пастки для масового відлову шкідників, котра складається з клейкої поверхні та двох капсул з феромонами Tuta absoluta. Пастка, що пропонується для захисту томатів на плантаціях відкритих площ, використовується у розкритому вигляді. На захищеному ґрунті пастка має вигляд хатинки з клейкою внутрішньою поверхнею. Клейка поверхня цих пасток складає 2000-4000 см2, що дозволяє абсолютно ефективно боротися з томатною міллю, розташувавши 6-9 таких пасток на один гектар. Ці пастки ефективні протягом повної генерації та не потребують їх заміни та додаткового обслуговування протягом розвитку одного покоління шкідника. Розміри клейових поверхонь, в залежності від популяції шкідника, змінюються таким чином, аби для масового відлову було достатньо використовувати максимально 10 пасток на 1 га, без необхідності їх заміни протягом одного покоління.
Таким чином, колеги з Молдови стверджують, що використання феромонних пасток для масового відлову томатної мінуючої молі позбавить працівників від необхідності застосування інсектицидів та дозволить отримати більш екологічно чисті та безпечні врожаї, а також суттєво знизити витрати на боротьбу з цим небезпечним шкідником.
Феромони комах є високо видоспецифічними (залучають комах певного виду), мають високу біологічну активність та безпечні для теплокровних. Ці властивості визначили головні напрями їх застосування: з карантинними цілями, у інтегрованих системах захисту рослин з метою оптимізації застосування традиційних пестицидів, для безпосередньої боротьби зі шкідниками рослин шляхом масового відлову самців та самиць або шляхом порушення статевої комунікації між статями, так званий метод дезорієнтації.
Диспенсер для томатної молі ТОМАТОЛ виробництва фірми RUCHIM SRL зареєстрований в Україні та отримав Сертифікат відповідності. Наданий заявником зразок відповідає вимогам діючого санітарного законодавства України і за умовами дотримання вимог цього висновку може бути використаний у заявленій сфері застосування.
Також фірма RUCHIM SRL більш як 20 років виробляє феромонні пастки не лише для боротьби з томатною мінуючою міллю, а й специфічні феромонні пастки для боротьби з гроновою листокруткою, яблуневою та сливовою плодожеркою, каліфорнійською щитівкою, тутовою вогнівкою, картопляною міллю, бавовниковою та озимою совками.
Я вважаю, що інформація щодо томатної мінуючої молі є на часі, адже нашим українським аграріям необхідно мати можливість використовувати безпечні заходи у захисті рослинного матеріалу. Феромонні пастки є найбільш безпечними і, як показує розвиток цього напряму у наших молдовських колег, надає високого рівня захист та зберігання продукції, не зосереджуючись на пестицидах (головне – інсектицидах).
Запрошую всіх аграріїв, які вже майже зовсім відмовилися від вирощування томатів, до використання феромонних пасток для знищення томатної мінуючої молі та для отримання високих врожаїв смачних та корисних південних помідорів!
Ольга Бабаянц,
докторка біологічних наук, с.н.с., завідувачка відділу фітопатології і ентомології СГІ-НЦНС, журналістка Національної спілки журналістів України
Телефон мій усім знайомий – (050) 316-68-99.
Звертайтеся, допоможу!