На рисунку 1 показана компоновка нашого заводу. Квасоля після збирання зсипається в завальну яму. На бункер завальної ями встановлюється решітка з осередком 50х50 мм (міцність конструкції витримує проїзд навантаженого зерновозу), при зсипанні зерна на цій решітці затримується велике сміття і випадкові предмети. Решітка також знижує швидкість падіння зерен квасолі, що попереджає їх травмування.
Під бункером встановлюється реверсивний стрічковий транспортер, швидкість руху якого регулюється частотним перетворювачем, що дозволяє точно забезпечити необхідну кількість зерна при подачі його в першу норію. З транспортерної стрічки зерно зсипається в норію (поз. 1 рис. 1).
Щадна тихохідна норія (поз. 1) піднімає зерно квасолі і зсипає його на ОКМФ-4 (очисна калібруюча машина, поз. 2 рис. 2) для видалення великого рослинного сміття. На рисунках 2, 3 показані фотографії квасолі до очищення і сміття, відібране на ОКМФ-4.
З ОКМФ-4 зерно зсипається в зерноаспіратор (ЗАФ, поз. 3) для видалення легкого сміття і пилу. Відібране сміття зсипається у відповідний бункер. Зерно також зсипається в бункер для зерна, і з нього – щадною норією далі на блок остаточного очищення і калібрування.
Блок очищення і калібрування складається з п’яти очищувальних калібраторів, в яких послідовно калібрується велика, середня фракція, дрібне сміття, зернова домішка, половинки насіння квасолі і 2 дрібні фракції, кожна з яких відрізняється товщиною. Схема блоку очищення і калібрування наведена на рисунку 1.
На перший очисний калібратор (ОКМФ-4, поз. 2.1 рис. 1) встановлюється решето Фадєєва 6,0, з якого сходить велика квасоля. Наступний по ходу квасолі калібратор (поз. 2.2 рис 1) з решетом 5,5 відбирає середнє насіння. На калібраторі (поз. 2,3 рис. 1) встановлюються сита Фадєєва з осередком 4,0 для очищення від дрібного сміття. Решето Фадєєва з осередком 4,0, характерний розмір якого «а» пропускає половинку (рис. 4), що повертається самим решетом (форма така), і вся ціла квасоля сходить з цього калібратора (поз. 2,4) на наступний. Останній калібратор (поз. 2,5) укомплектований решетами з осередком 5,0, які калібрують квасолю на 2 фракції – щуплу і дрібну (сход з решета 5,0).
Необхідно відзначити, що на решетах Фадєєва насіння повертається і калібрується за самим малим розміром – за товщиною. По суті, вже тільки таке калібрування забезпечує поділ насіння за кількістю поживних речовин у ньому. Кожна фракція зсипається у відповідний бункер. З кожного бункера насіння по черзі (велика квасоля, середня квасоля) можна зсипати на стрічку транспортера (поз. 5 рис.1) і направити в блок сепарації насіння за питомою вагою. Витрата зерна регулюється швидкістю руху транспортерної стрічки.
Блок сепарації насіння за питомою вагою складається з щадної норії і пневмовібростола (поз. 6 рис. 1).
На пневмовібростолі відбувається остаточне виділення з вирівняного за розміром і формою насіння, тобто сильного насіння – найважчого. При цьому рівне за розміром насіння, але легке або поїдене шкідниками, відокремлюється від важкого насіння. На рисунку 6 показана схема розподілу насіння на пневмовібростолі.
На рисунку 7 і 8 показані фото сильного насіння і фото поїденого, легкого насіння, розділеного на пневмовібростолі.
Відібране на пневмовібростолі насіння зсипається у відповідні бункери. Сильне насіння надходить у наступний блок – блок передпосівної підготовки насіння.
Блок передпосівної підготовки складається з щадної норії, власне протруювача (поз. 7 рис. 1), двох ємностей для різних рідких препаратів. На рисунку 9 показаний протруювач насіння (ПБФ). У протруювачу обробка насіння препаратами проводиться за рахунок його вільного пересипання.
Рівне розподілення препарату по поверхні насіння забезпечується спочатку розпилюючими форсунками, а потім взаємним контактом насінин у процесі їх пересипання. Дві автономні системи подачі і нанесення препарату дозволяють застосовувати препарати, об’єднувати які в одній ємності неприпустимо. Підготовлене до сівби насіння зсипається в біг-беги та з цих же біг-бегів завантажується в приймальні ємності сівалок.
Переваги сильного насіння
Така підготовка насіння забезпечує:
■ високу однорідність насіння за розміром, що, в свою чергу, зумовлює високу якість сівби – без пропусків і здвоєних насінин;
■ абсолютну вирівняність за посівними характеристикам. Схожість і енергія проростання у сильного насіння збігаються;
■ повна відсутність ураженого насіння – воно, як показує досвід, відокремлюється на пневмовібростолі як більш легке при тих же розмірах;
■ повна відсутність як макро-, так і мікротравмування, що забезпечує практично 100% схожість;
■ рівномірність сходів, вирівняність усіх фаз вегетації, рівномірність дозрівання, а головне, високу продуктивність.
Леонід Фадєєв,
кандидат технічних наук, доцент, директор «Завода «ФадєєвАгро»