Не допускай такої мислі,
Що Бог покаже нам неласку.
Життя людського строки стислі.
Немає часу на поразку.
Ліна Костенко
Ось і закінчується сезон для озимих культур. 2020 рік запам’ятається нам як такий, що спричинив багато проблем, взагалі-то рік життя вкрав…. Але з іншого боку, ми стали іншими, весь світ став іншим. Світова криза, СОVІD-19 ніяк не полишають людство для спокійного життя. Скоріше за все, людству необхідно адаптуватися до нових складних умов проживання, створювати собі зони комфорту, шукати нові рішення для звичайних вже питань. Це – глобально. А нам, українцям, своє робити, у нас є і земля, гори, ліси, долини, море, ріки, майже пустелі.
Можливо, 2020 рік саме таким і повинен бути, щоб ми зрозуміли, наскільки ми багаті, що ми сильні та розумні, що подолаємо і кризу і віруси… Я оптимістично налаштована на добро, тому все зроблю, аби Україна наша відродилася та засяяла на увесь світ. Для цього багато не треба. Просто – любіть себе і шануйте інших. Якщо кожен з нас це зробить – то буде щастя!
Колись, здається у 2008 році, ми з дітьми полетіли у Вірменію, на історичну батьківщину мого чоловіка. Діти відпочивали, а я, у супроводі Міністра сільського господарства Вірменії відвідувала ферми, сільгосппідприємства, невеличкі рослинницькі фірми тощо.
Звичайно, що я дуже хотіла побачити розсадники зернових культур, а, головним чином, пшениці. У Араратській долині саме і був невеличкий розсадник старовинних форм пшениці. Це приватна невеличка фірма, фахівці-селекціонери дуже пишаються цим надбанням. По декілька зерен різних пшениць мені подарували, на багато я не могла розраховувати. Значущим для мене було те, що багато років вірмени зберігають свою святиню. Змінюються та старішають люди, що працюють там, та колекція залишається незмінною.
Прийшов 2013 рік. Зібравши усі свої надбання про пшениці, особливо старовинних форм, ми розпочали селекційну роботу. Усі вихідні дні, усі відпустки я проводила на полігонах, де були розсадники різних, створених групою фахівців-фітопатологів, ліній. Гібридизація стала нашою обов’язковою справою. Кількість унікального матеріалу зростала, але й вибирати було з чого. У 2014 році за допомогою небайдужих до аграрної науки багатих людей ми створили свій приватний селекційний інститут. І для мене особисто життя роздвоїлося.
Ми з колегами чітко визначили, що приватна селекція дає значно кращі та унікальні результати. Одеський селекційний приватний інститут стартував. Перші два сорти були передані на державні сортовипробування, це був перший успіх. За два роки наші сорти з успіхом були зареєстровані і почався відлік їх життя на українській землі. Потім був зареєстрований третій сорт пшениці. Наразі на державних сортовипробуваннях три унікальні сорти, маємо надію, що у кінці 2020 року вони будуть зареєстровані. Я не вказую наразі усіх наших колег-однодумців. Через деякий час я розповім про те, як було мені боляче від людей, які мене зрадили, але не змогли зупинити, як я раділа, коли наші поля стояли найкращими у будь-яких умовах. Але це буде потім. Дочекайтеся, будь ласка.
Наразі у цій статті, своїй сповіді, презентую сорти озимої м’якої пшениці, створені небайдужими фахівцями – фітопатологами, селекціонерами Одеського селекційного приватного інституту, які будуть вкрай необхідними для наших аграріїв. У цьому важкому 2020 році вони себе показали якнайкраще! Є сьогодення, було минуле, але зараз ми вперто йдемо у майбутнє, аби рідна Україна була здоровою, вільною та багатою державою.
НАШІ НАДБАННЯ:
Пшениця м’яка (озима) (Triticum aestivum L.)
ОСПІ пріор
СИЛЬНА ПШЕНИЦЯ
з груповою стійкістю до захворювань
Рекомендований для усіх зон України
Заявник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський селекційний приватний інститут» ТОВ «ОСПІ». Володілець: ТОВ «ОСПІ».
Господарські характеристики: високоврожайний. Середній урожай (т/га) по Україні: зона Полісся 6,5-6,9 т/га; зона Лісостепу 6,8-7,5 т/га; Зона Степу 5,8-6,7 т/га. У різні роки на Поліссі врожайність сягає до 8,9-9,5 т/га, потенціал врожаю від 10,3 до 11,3 т/га. У зоні Лісостепу найвища врожайність сягає 9,8-10,4 т/га, потенціал врожаю від 11,1 до 12,2 т/га. У Степу найвища врожайність складає від 8,7 до 9,2 т/га, потенціал врожаю від 10,4 до 11,2 т/га. Слід зазначити, що абсолютно всюди врожай пшениці сорту ОСПІ пріор перевищує національний стандарт на 12-13%.
Біологічні та фізіологічні характеристики: високоінтенсивний сорт, – короткостебловий, довжина соломини
у межах 68-95 см, високостійкий до вилягання, високостійкий до осипання.
■ Вирізняється високою продуктивною кущистістю – одна рослина формує від 14 до 33 продуктивних стебел. Кущення за певних погодних умов може бути як осіннім, так і весняним.
■ Сорт середньостиглий – період вегетації складає 269-280 днів.
■ Сорт має високу морозостійкість (9 балів), високий рівень зимовитривалості, також високу посухостійкість (8,7-9 балів) і спековитривалість.
■ Сорт вирізняється серед традиційних чітко вираженою груповою стійкістю до збудників найбільш шкідливих хвороб: бурої іржі (9,0 балів), стеблової іржі (9,0 балів), жовтої іржі (8,5-9,0 балів), борошнистої роси (9,0 балів), твердої та летючої сажки (9,0 балів), фузаріозу (8,9-9,0 балів), толерантні до септоріозу листя (9,0 балів), піренофорозу (8,8-8,9 балів), до групи кореневих гнилей (8,6-9,0 балів).
Якість зерна: сильна пшениця за якістю зерна. Маса 1000 зерен – 43,4-55,2 г; вміст білка – 13,3-14,4%; клейковини – 30-34%; сила борошна – 365-422 о.а., об’єм хліба – 1620-1675 см3; загальна хлібопекарська оцінка – 5,1 бали.
Апробаційні ознаки: різновид еритроспермум. Колос білий, довгий, пірамідальної форми, середньої щільності. Форма колоскової луски яйцеподібна. Зернівка овальної форми, довжина – 8,3-8,6 мм, ширина – 3,4-3,5 мм. Прапорцевий лист часто зігнутий, колос має восковий наліт, соломина має восковий наліт, рослина має розлогу форму куща (габітус).
Агротехнічні вимоги: для продуктивного посіву та комфортного розвитку рослини даного сорту пшениці необхідно дотримуватися таких позицій.
■ Ґрунт має бути підготовлений для посіву.
■ Насіння має бути кондиційним та здоровим (попередня фітоекспертиза насіння).
■ У залежності від результатів фітоекспертизи приймається рішення щодо необхідності протруєння насіння: за умов чистоти насіння від збудників хвороб можливо обмежуватися застосуванням лише росто- та морфорегуляторів без фунгіцидів.
■ Глибина посіву насіння сорту ОСПІ пріор повинна бути у межах 2,0-3,0 см з прикочуванням.
■ Норма висіву насіння не повинна бути більш за 2,5 млн на га (як виключення – 3,0 млн на га), тому що сорт має дуже високий рівень кущистості, причому кущитися рослина може як восени (за більш-менш хороших кліматичних умов), так і навесні (в умовах посухи та негативних кліматичних умов). Для зони Степу та Лісостепу норма висіву насіння не може бути вище 2,5 млн на га. Для зони Полісся можливим є збільшення норми висіву до 2,5-3,0 млн на га.
■ Сорт має високу позитивну реакцію на підвищення агрофону, що призводить до найвищого рівня врожаю (11-13 т/га), однак, має відносну витривалість на низьких агрофонах та непарових попередниках (8-9 т/га).
Особливості сорту: завдяки наявному імунітету до більшості збудників хвороб та толерантності до групи хвороб не потребує застосування фунгіцидів протягом вегетації. Сорт добре конкурує у біоценозі з бур’янами, випереджує їх розвиток; також сорт цілком придатний для екологічного землеробства (органік).
Пшениця м’яка (озима) (Triticum aestivum L.)
ПАНІ ОЛЯ
ЕКСТРАСИЛЬНА ПШЕНИЦЯ
з груповою стійкістю до захворювань.
Рекомендований для усіх зон України
Заявник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський селекційний приватний інститут» ТОВ «ОСПІ». Володілець: ТОВ «ОСПІ».
Господарські характеристики: високоврожайний. Середній урожай (т/га) по Україні: зона Полісся 6,2-6,5 т/га; зона Лісостепу 6,9-7,6 т/га; зона Степу 5,9-6,6 т/га. У різні роки на Поліссі врожайність сягає до 9,3-10,5 т/га, потенціал врожаю від 10,9 до 12,2 т/га. У зоні Лісостепу найвища врожайність сягає 9,9-10,6 т/га, потенціал врожаю від 11,7 до 13,4 т/га. У Степу найвища врожайність складає від 9,1 до 10,2 т/га, потенціал врожаю – від 10,9 до 11,3 т/га. У Степу на зрошенні врожайність сягає 10,0-14,0 т/га. Слід зазначити, що абсолютно всюди врожай пшениці сорту Пані Оля перевищує національний стандарт на 13-14%, подекуди до 15-17%.
Біологічні та фізіологічні характеристики: високоінтенсивний сорт, короткостебловий, довжина соломини у межах 67-84 см, колос відносно соломини займає третину. Абсолютно стійкий до вилягання, високостійкий до осипання.
■ Вирізняється високою продуктивною кущистістю – одна рослина формує від 12 до 37 продуктивних стебел. Кущення за певних погодних умов може бути як осіннім, так і весняним.
■ Сорт середньостиглий – період вегетації складає 273-280 дні.
■ Сорт має високу морозостійкість (9 балів), високу зимовитривалість, а також високу посухостійкість та високу спековитривалість (8,8-9 балів); проявляє стійкість до пильщиків, завдячуючи міцності соломини.
■ Сорт вирізняється серед традиційних чітко вираженою груповою стійкістю до збудників основних, найбільш шкідливих хвороб: бурої іржі (9,0 балів), стеблової іржі (9,0 балів), жовтої іржі (8,5-9,0 балів), борошнистої роси (9,0 балів), твердої та летючої сажки (9,0 балів), фузаріозу (9,0 балів), толерантний до септоріозу листя (9,0 балів), піренофорозу (8,8-8,9 балів), до групи кореневих гнилей (8,6-9,0 балів).
Якість зерна: екстрасильна пшениця за якістю зерна. Маса 1000 зерен – 43,0-55,6 г; вміст білка – 13,8-14,7%; клейковини – 33-34%; сила борошна – 414-437 о.а., об’єм хліба – 1640-1680 см3; загальна хлібопекарська оцінка – 5,2 бали.
Апробаційні ознаки: різновид еритроспермум. Колос білий, довгий, пірамідальної форми, середньої щільності. Форма колоскової луски яйцеподібна. Зернівка овальної форми, довжина – 8,3-8,6 мм, ширина – 3,4-3,5 мм. Прапорцевий лист помірно зігнутий, колос має восковий наліт, рослина має розлогу форму куща (габітус).
Агротехнічні вимоги: для продуктивного посіву та комфортного розвитку рослини даного сорту пшениці необхідно дотримуватися таких позицій.
■ Ґрунт має бути підготовлений для посіву.
■ Насіння має бути кондиційним та здоровим (обов’язково проведення попередньої фітоекспертизи насіння).
■ Глибина посіву насіння сорту Пані Оля повинна бути у межах 2,0-2,5-3,5 см з прикочуванням.
■ Норма висіву насіння не повинна бути більш за 2,5 млн на га (як виключення – 3,0 млн на га), тому що сорт має дуже високий рівень кущистості, причому кущитися рослина може як восени (за більш-менш хороших кліматичних умов), так і навесні (в умовах посухи та негативних кліматичних умов). Для зони Степу та Лісостепу норма висіву насіння не може бути вище 2,5 млн на га. Для зони Полісся можливим є збільшення норми висіву до 2,5-3,0 млн на га.
■ Сорт має високу позитивну реакцію на підвищення агрофону, що призводить до найвищого рівня врожаю (11-14 т/га), однак, має відносну витривалість на низьких агрофонах та непарових попередниках (8-9 т/га).
Особливості сорту: завдяки наявному імунітету до більшості збудників хвороб та толерантності до групи хвороб не потребує застосування фунгіцидів протягом вегетації. Сорт добре конкурує у біоценозі з бур’янами, випереджує їх розвиток; також сорт цілком придатний для екологічного землеробства (органік).
Пшениця м’яка (озима) (Triticum aestivum L.)
ХЛІБ АРІЇВ
СИЛЬНА ПШЕНИЦЯ
з груповою стійкістю до захворювань.
Рекомендований для усіх зон України
Заявник: Товариство з обмеженою відповідальністю «Одеський селекційний приватний інститут» ТОВ «ОСПІ». Володілець: ТОВ «ОСПІ».
Господарські характеристики: високоврожайний. Середній урожай (т/га) по Україні: зона Полісся – 6,3-8,3 т/га; зона Лісостепу – 6,6-7,5 т/га; Зона Степу – 5,2-6,4 т/га. У різні роки на Поліссі врожайність сягає до 7,3-9,3 т/га, потенціал врожаю – від 10,3 до 11,3 т/га. У зоні Лісостепу найвища врожайність сягає 8,5-9,6 т/га, потенціал врожаю – від 11,2 до 11,8 т/га. У Степу найвища врожайність складає від 9,3 до 9,6 т/га, потенціал врожаю – від 10,2 до 11,2 т/га. Слід зазначити, що зазвичай врожай пшениці сорту Хліб Аріїв перевищує національний стандарт на 12-17%.
Біологічні та фізіологічні характеристики: високоінтенсивний сорт, середньорослий, довжина соломини у межах 73-95 см, високостійкий до вилягання, високостійкий до
осипання.
■ Вирізняється високою продуктивною кущистістю – одна рослина формує від 9 до 35 продуктивних стебел. Кущення за певних погодних умов може бути як осіннім, так і весняним.
■ Сорт ранньостиглий – період вегетації складає
245-260 дні.
■ Сорт має високу зимо-, морозостійкість (9 балів) та високі посухостійкість і спековитривалість (9 балів).
■ Сорт вирізняється серед традиційних чітко вираженою груповою стійкістю до збудників найбільш шкідливих хвороб: бурої іржі (9,0 балів), стеблової іржі (9,0 балів), жовтої іржі (9,0 балів), борошнистої роси (9,0 балів), твердої та летючої сажки (9,0 балів), фузаріозу (9,0 балів), толерантний до септоріозу листя (9,0 балів), піренофорозу (8,8 балів), до групи кореневих гнилей (8,7 балів).
Якість зерна: відповідає вимогам до сильних пшениць I-III класу. Маса 1000 зерен – 44,5-49,6 г; вміст білка – 13,1-14,6%; клейковини – 29-33%; сила борошна – 339-419 о.а., об’єм хліба – 1650-1680 см3; загальна хлібопекарська оцінка – 4,9 бали.
Апробаційні ознаки: різновид лютесценс. Колос білий, безостий, середньої щільності. Форма колоскової луски овальна. Зернівка червона, овальної форми, крупна, довжина – 8,3-8,5 мм, ширина – 3,3-3,5 мм.
Прапорцевий лист помірно зігнутий, колос має сильний восковий наліт, рослина має напівпряму форму куща (габітус).
Агротехнічні вимоги: для продуктивного посіву та комфортного розвитку рослини даного сорту пшениці необхідно дотримуватися таких позицій.
■ Ґрунт має бути підготовлений для посіву.
■ Насіння має бути кондиційним та здоровим (попередня фітоекспертиза насіння).
■ Глибина посіву насіння сорту Хліб Аріїв повинна бути у межах 2,5-3,5 см з прикочуванням.
■ Норма висіву насіння не повинна бути більш за 2,5 млн на га (як виключення – 3,0 млн на га), тому що сорт має дуже високий рівень кущистості, причому кущитися рослина може як восени (за більш-менш хороших кліматичних умов), так і навесні (в умовах посухи та негативних кліматичних умов). Для зони Степу та Лісостепу норма висіву насіння не може бути вище 2,5 млн на га. Для зони Полісся можливим є збільшення норми висіву до 2,5-3,0 млн на га.
■ Сорт має високу позитивну реакцію на підвищення агрофону, що призводить до найвищого рівня врожаю (10-12 т/га), однак, має відносну витривалість на низьких агрофонах та непарових попередниках (8-9 т/га).
Особливості сорту: завдяки наявному імунітету до більшості збудників хвороб та толерантності до групи хвороб не потребує застосування фунгіцидів протягом вегетації. Сорт добре конкурує у біоценозі з бур’янами, випереджує їх розвиток; також сорт цілком придатний для екологічного землеробства (органік).
Щодо будь-яких питань про сорти, їх властивості та можливості, звертайтеся до мене, Ольги Бабаянц.
ХАЙ ЩАСТИТЬ!!!
Ольга Бабаянц,
докторка біологічних наук, с.н.с., завідувачка відділу фітопатології і ентомології СГІ-НЦНС, журналістка Національної спілки журналістів України.
т/ф: (050) 316-68-99, fungi@ukr.net