Слід зазначити, що кожна польова культура потребує індивідуальної системи захисту від шкідливих організмів (бур´яни, збудники хвороб, шкідники).
Ячмінь озимий
Для ячменю щорічні ризики визначено у межах розвитку листкових плямистостей – темно-бурої, смугастої та сітчастої. Інші хвороби, а саме сажкові, обмежуються генетичним захистом сортів і не матимуть суттєвого значення. Але слід зазначити, що хоча минулий вже 2021 рік мав дуже сильні спалахи вірусу жовтої карликовості ячменю (ВЖКЯ), однак широкого розповсюдження не мав, що надало можливості отримати досить хороші врожаї.
Отож, хочу спрогнозувати ситуації на 2022 рік.
Нинішній рік розпочався для аграріїв вже традиційно посушливим. Посіви ячменю здебільшого були відтерміновані на рівні завершення жовтня, лише листопад та грудень внесли корективи у розвиток озимого ячменю.
Однак перебільшення вологи впливатиме на розвиток рослин, що інтенсивно вегетують. За мого прогнозу вбачаю дещо меншу врожайність для озимого ячменю, ніж тогорічну.
Перше, з чим аграрії стикнуться на початку весни, буде інтенсивний розвиток збудників хвороб.
Стосовно плямистостей листя вкрай необхідно не допустити щонайменшого розвитку хвороб. Адже збудники т.зв. гельмінтоспоріозів – факультативні паразити, що виключає можливість генетичного захисту. Розвиток хвороби передбачається досить суттєвий, починаючи з зараження кореневої та прикореневої частини рослин та продовжуючи розвитком листкових плямистостей з наступним ураженням колосу та зерна.
Уникнути розвитку темно-бурого гельмінтоспоріозу можливо превентивною фунгіцидною обробкою рослин ще з осені, за появи 3-5 листочків, та навесні у фазу ВВСН 31-32 (трубкування).
Якщо осінні обробки не було проведено, вкрай необхідно навесні застосувати фунгіциди двічі: перший раз у фазу ВВСН 31-32 (трубкування), другий – ВВСН 35-37 (поява передпрапорцевого листка). Саме ці дві обробки забезпечують надійний захист.
Серед фунгіцидів найбільш надійними є препарати з д.р. пропіконазол, епоксиконазол, тебуконазол, флутріафол, прохлораз та їх комбінації. Традиційно пропоную високоефективні Авіатор Хпро (0,4 + 0,4 л/га), Аканто Плюс (0.7 л/га), Адексар СЕ Плюс (0.8 л/га), Імпакт Т (0.7 л/га), Скайвей Хпро (1.25 л/га), Старпро (0.5 л/га), Евіто Т (0.5 л/га), Вареон (0.8 л/га) тощо.
Вважаю за необхідне нагадати, що ігнорування фунгіцидного захисту проти темно-бурого гельмінтоспоріозу призведе до 30-70% недобору врожаю, проти смугастої плямистості листя – до 50-70% та проти сітчастої плямистості – у межах 20-30%. У залежності від погодних умов у період останніх етапів вегетації озимого ячменю потрібно також слідкувати за появою доволі небезпечного патогена культури – збудника ринхоспоріозу. Хвороба може призвести до недобору 25-40% врожаю, головним чином за рахунок щуплості зерна (ринхоспоріум впливає саме на цей показник).
За дотримання технологічних регламентів щодо фунгіцидного захисту ринхоспоріоз не є небезпечним.
Також у фазу виходу колосу є небезпека появи ячмінної мінуючої мухи. Самки сумарно можуть відкласти до 70 яєць на рослину. Розвиток яйця йде 5-6 діб. Личинка, що вилупилася, прогризає шкірку листа та мінує листовий м’якуш. Пошкодження, особливо за умов екстремальної посухи або високого зволоження можуть бути значними. Необхідно запастися інсектицидом контактної дії з фумігантним ефектом для негайної обробки проти шкідливої комахи.
Дуже бажаним є протягом вегетації озимого ячменю окрім обов’язкових основних добрив застосувати мікроелементи та ростові речовини. Норми та час використання необхідно відпрацьовувати індивідуально, звертаючись до фахівців по допомогу.
Ячмінь ярий
чмінь ярий також потребує захисту від шкідників та збудників хвороб протягом вегетації. Фунгіцидну обробку найбільш раціонально проводити у фазу ВВСН 27-29, кінець кущення. Цього цілком вистачить для стримання розвитку сітчастого та смугастого гельмінтоспоріозу на листі ячменю.
За високого рівня зволоження у період появи передпрапорцевого листка бажано провести повторну фунгіцидну обробку, аби запобігти розвитку хвороб на останніх етапах вегетації ярого ячменю. Також на ярому ячмені необхідно підготуватися до масового розвитку п’явиці – знадобляться інсектициди з високим рівнем ефективності.
Стосовно використання гербіцидів на озимому та ярому ячмені, є певні правила. По-перше, для ефективного гербіцидного захисту проводиться попереднє обстеження посівів з метою встановлення видового різноманіття бур’яну. Лише після цього відпрацьовують тактику обробітку. Час обробки – з осені для озимого ячменю за появи 3-5 листків культури. Повторно – навесні, якщо буде необхідність, до фази ВВСН 35. По ярому ячменю фунгіцид знадобиться від фази 3-5 листочків до ВВСН 27-29.
Ще надважливе питання – комбінації пестицидів у бакових сумішах.
На мою думку, змішування можливе лише за мети зменшення витрат на внесення. Все інше – це є проти: несумісність препаратів за рівнем рН, за діючими речовинами, які можуть давати більш суттєвий ефект, що може призвести до негативного результату у вигляді фітотоксичної дії на рослину, загальмувати ріст, спричинити деформації органів.
Якщо агроном приймає рішення змішувати добрива, гербіциди, інсектициди, фунгіциди та мікродобрива, а таке часто-густо буває у господарствах, то наслідки будуть на його совісті. Для комбінацій препаратів отримайте консультацію у фахівців та ознайомтеся зі складом кожного з препаратів.
Бабаянц О. В.
докторка біологічних наук, с.н.с., завідувачка відділу фітопатології і ентомології СГІ-НЦНС, журналістка Національної спілки журналістів України, тележурналістка, міжнародна незалежна експертка з питань якості пестицидів і агрохімікатів