Що ви ще не знали про Compact-Solitair 9 від LEMKEN

30 Березня 2019 г.

Статьи Техника Що ви ще не знали про Compact-Solitair 9 від LEMKEN
LEMKEN

Поняття «універсальність» серед сільськогосподарських маших є доволі поширеною характеристикою. Стосується воно більшою мірою складних агрегатів, які здатні комплексно проводити як декілька операцій одночасно, так і можуть працювати з багатьма змінними факторами. До таких «олраундерів» можна сміливо віднести посівні комбінації, яких з кожним роком стає все більше на українських полях. Це й не дивно, адже в умовах нестачі часу, несприятливості погодно-кліматичних умов, економічних чинників, використання сівалок даного типу є не тільки повністю обґрунтованим, а й економічно вигідним.


Як правило, подібні агрегати мають схожу будову: спершу йде ґрунтообробна секція, потім сошники для внесення добрив, шинний коток та сошникова балка. Та не зважаючи на це, кожен виробник вкладає свою філософію в ту чи іншу опцію чи робочий орган. Тож про все по порядку.

З 2007 року компанія LEMKEN пропонує посівні комбінації моделі Compact-Solitair 9. Спочатку вони випускались шириною 3 та 4 м. При вирощуванні зернових культур та ріпаку зростала потреба у посівних комбінаціях, які дають змогу вносити мінеральні добрива. Тому окрім наявних малозахватних посівних комбінацій, компанія LEMKEN вивела на ринок більш продуктивний агрегат шириною захвату 6 м та можливістю внесення гранульованих мінеральних добрив у міжряддя. При застосуванні такого посівного агрегату як за традиційної, так і за консервуючої технологій ґрунтообробки, досягається відмінний розвиток молодих рослин.

Сьогодні посівна комбінація Compact-Solitair 9 виготовляється з робочою шириною захвату 3, 4 та 6 м, демонструючи високу якість та ефективність сівби у різних виробничих та ґрунтово-кліматичних умовах роботи. При цьому при замовленні є також можливість вибрати ширину міжрядь: 125 або 167 мм.

З метою підвищення ефективності сівби та адаптації до різноманітних умов використання, посівні комплекси Compact-Solitair можуть мати ґрутнообробну секцію у вигляді короткої дискової борони Heliodor (такі сівалки мають маркування «H» в назві моделі), або ж ротаційної борони Zirkon (маркування «К» для складуваного агрегата, від нім. Kreiselegge – ротаційна борона, «Z» для нескладуваного (з жорсткою рамою)). Завдяки маятниковому кріпленню ґрунтообробні секції складуваних агрегатів копіюють рельєф ґрунту незалежно одна від одної, як і всі наступні секції робочих органів.

LEMKEN

Напівсферичні зубчасті диски компактної дискової борони Heliodor забезпечують інтенсивне перемішування та рівномірне вирівнювання ґрунту. Два ряди дисків діаметром 465 мм та товщиною 5 мм закріплені індивідуально на стійці з листової пружинної сталі. Для збільшення інтенсивності обробітку напівсферичні диски з міжряддям 125 мм розташовані у два ряди зі зміщенням.

Глибина ходу дисків регулюється гідравлічно, а за допомогою шкали можна контролювати встановлену глибину обробітку.

Наявність дискової борони можна розглядати як позитивно, так і негативно. Так, з однієї сторони для її ефективної роботи потрібна швидкість, що дозволяє так же само швидко робити посів, мати менші енергетичні витрати у порівнянні з іншими робочими органами, а з іншої – висока швидкість роботи вимагає відповідної реакції висівних органів, а при роботі у перезволожених умовах диски борони не завжди справляються з подрібненням ґрунту.

Для високопродуктивної сівби навіть у найбільш важких виробничих умовах посівна комбінація Compact-Solitair може оснащуватися ротаційною бороною Zirkon, яка забезпечує поверхневий, швидкий та інтенсивний, або глибокий інтенсивний обробіток. Такі параметри роботи ротаційної борони, як глибина обробітку, частота обертів роторів, положення робочих органів та поступальна швидкість руху налаштовуються індивідуально. Тому завдяки такому активному знаряддю можна пристосуватися до будь-яких умов роботи. Таким чином за один робочий прохід готується ідеальне посівне ложе. Але є один мінус – будучи приведеними від валу відбору потужності трактора, посівні комбінації, оснащені ротаційними боронами, потребують більших енергетичних затрат, ніж інші ґрунтообробні знаряддя.

Наступними робочими органами Compact-Solitair після ґрунтообробних є сошники для внесення добрив в міжряддя. Вони є в 4- та 6-метрових сівалках, які укомплектовані дисковою бороною Heliodor та в маркуванні яких присутня літера «D» (від нім. Düngung – добрива).

Диски з діаметром 400 мм точно розподіляють добрива на встановлену глибину внесення.

Тиск на сошники регулюється в діапазоні від 60 до 200 кг, а глибина обробітку налаштовується шляхом переставляння штифтів. Кожен з сошників має надійний пружинний захист від перевантажень. Розподіл добрив, які подаються через дозуючу котушку повітрям по тукопроводах, відбувається на 4 розподільниках (для 6-метрового агрегату). Якщо немає потреби вносити добрива та з метою зменшення зносу, секції сошників для добрив можуть бути піднятими.

Після цього встановлено колісний прикочувальний каток зі зміщеним розташуванням коліс діаметром 1097 мм, який забезпечує необхідне ущільнення ґрунту перед сівбою та виконує транспортну функцію. Під час експлуатації в полі коток приймає на себе вагу спорядженого агрегату та рівномірно розподіляє її по всій ширині. Великий діаметр коліс, а також розміщення коліс в шаховому порядку зменшують потребу в тяговому зусиллі. Більш того, коток має інтегровану систему копіювання рельєфу, тобто кожна триметрова секція може копіювати рельєф поля незалежно від іншої завдяки маятниковій системі кріплення. Саме це є майбутнім гарантом рівномірної якості обробітку. Зміщення коліс забезпечує краще їх самоочищення, що гарантує високу якість сівби навіть в умовах підвищеного зволоження. Ширина шин вибрана таким чином, що кожна з них ущільнює ґрунт для трьох (чотирьох) сошників у разі сівби з міжряддям 16,7 см (12,5 см). В транспортному положенні 4-метровий агрегат рухається на всій батареї коліс, а у 6-метрового вони по 3 складуються по бокам і сівалка переїздить на 6 колесах впевнено та безпечно.

Характерною особливістю, що вирізняє Compact-Solitair поміж подібних машин, є можливість комплектації трапецієвидним прикочувальним котком (TPW), який встановлюється між шинним котком та висівною балкою.

Він встановлюється з метою попереднього ущільнення ґрунту перед висівом. Окрім того він залишає канавки на поверхні, по яких в подальшому йтимуть сошники, та створює кращі умови для контакту насінини з ґрунтом. Сівалка з котком може бути оснащена системою автоматичного розподілення тиску в процентному співвідношенні між шинним і трапецієвидним котком. Тобто в залежності від умов на полі (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо), тиск може бути або на всі 100% подано на один з котків, або рівномірно розподілено між двома котками або змінено в будь-якому співвідношенні з кроком регулювання 10%. Регулювання відбувається з кабіни трактора в робочому комп’ютері сівалки. Замість котка можна встановити штригельну борону, яка буде розрівнювати сліди від протектору шинного котка.

Комбінація Compact-Solitair обладнана дводисковими сошниками OptiDisc, які укомплектовано притискним роликом. Диски сошників обладнані радіальними шарикопідшипниками, які мають 6 рівнів захисту від потрапляння пилу і бруду, і не потребують періодичного технічного обслуговування. Підшипники знаходяться в середині конструкції сошника, в опуклості диску, нерухома кришка додатково сприяє герметизації підшипника. Диски розміщуються на одній лінії і максимально близько один до одного, що сприяє більш точній укладці насіння. Для українських умов рекомендовано оснащувати сошники чистиками.

Сошники з притискними роликами, що мають гумову шину, навіть за нерівної поверхні ґрунту точно висівають насіння на однакову глибину. Притискний ролик придавлює насіння, що забезпечує оптимальну глибину його загортання незалежно від вологості ґрунту, створюючи таким чином належний контакт насіння з ґрунтом. Окрім того, залишаючи після себе борозенку, ролик створює передумови для накопичення вологи в останній, а завдяки нерівностям поверхні, вона прогрівається швидше, що є передумовою для дружних сходів і високих урожаїв. Для уникнення налипання вологого ґрунту на шину ролика, останній може оснащуватись чистиком.

Візитівкою сівалки є кріплення кожного окремого сошника на паралелограмі, що дає можливість копіювати рельєф з дотриманням глибини висіву. Тиск на сошник та глибина висіву налаштовуються окремо. В базовому оснащенні на кожен сошник створюється тиск величиною до 45 кг через пружину шляхом переставляння ексцентрика по п’яти різних позиціях. В якості опції є єдина на ринку гідравлічна система регулювання тиску, що збільшує навантаження на сошник до 70 кг та є особливо доцільною на важких ґрунтах. Система забезпечує постійну глибину загортання насіння незалежно від зміни ґрунтових умов (типу ґрунту, його вологості, механічного складу тощо) та швидкості руху посівного агрегату. Налаштування тиску проводиться на терміналі управління сівалкою.

LEMKEN

Посівна комбінація Compact-Solitair 9/600 K HD має бункер місткістю близько 5000 літрів, який розділений на два відсіки. Рухомі перегородки бункера дають змогу легко змінювати розміри відсіків для насіння та добрив у співвідношеннях 40-60, 50-50, або 60-40. Якщо застосування мінеральних добрив при сівбі не передбачено, то весь бункер може заповнюватися посівним матеріалом. Чотириметрові сівалки мають бункер місткістю 3500 літрів, а сівалки без можливості внесення добрив – 4500 літрів, що гарантує тривалий час роботи без «дозаправки» та зменшує простої.

З метою якісної сівби різного за розміром насіння передбачено використання до шести різних висівних котушок (в залежності від модифікації), які розміщені на висівному валу.

Завдяки оригінальній конструкції дозувальних валів для насіння та добрив, які мають електричний привід, норма висіву кожним з валів встановлюється незалежно один від одного. Завдяки цьому діапазон висіву насіння можна безступінчасто змінювати у межах від 1,5 до 300 кг/га, а мінеральних добрив – до 400 кг/га.

В залежності від ширини захвату, посівні комбінації Compact-Solitair можуть мати від двох до чотирьох дозаторів. Керування дозаторами відбувається за допомогою електрон­ного блока Solitronic, а за наявності опції можна включати або відключати подачу насіння за допомогою гідравліки. За допомогою блока Solitronic відбувається і калібрування сівалки на задану норму висіву.

Посівний матеріал від бункера до висівних робочих органів подається за допомогою стисненого повітря. З цією метою на сівалках встановлено компресор з гідравлічним приводом, тому його оберти можна змінювати плавно, незалежно від частоти обертання колінчастого вала двигуна. Найкращу в своєму класі якість розподілу насіння по всій ширині захвату сівалки забезпечують розподільники (грибки), які встановлені на кожних 1,5 метри ширини захвату сівалки (6-метрова модель). Насіннєпроводи, які відходять від розподільників, мають однакову довжину та максимально короткі, що додатково забезпечує рівномірність розподілу. До того ж вони не провисають, тому забивання відпадає само по собі.

Для досягнення плавності ходу на високих швидкостях сівалку можна дооснастити опорними колесами для секцій дискової борони Heliodor. Це допоможе уникнути небажаного підстрибування агрегату та покращить рівномірність обробітку ґрунту. Незважаючи на популярність GPS-технологій, які до речі також можуть бути інтегровані в систему управління Compact-Solitair (за умови наявності ISOBUS: автоматичне перемикання секцій, ввімкнення технологічної колії і т.п.), найчастіше українська комплектація сівалки має «дідівський», але надійний метод – маркери сліду. Також в пригоді стануть функції контролю насіннєпроводів, функціонал яких починається з контролю розподільників та секцій і закінчується контролем кожного окремого сошника.

Керування комплексом здійснюється через електронний блок Solitronic: бюджетний дисплей LVT-50, або ISOBUS-термінал ССІ-200. За допомогою ISOBUS-інтерфейсу Compact-Solitair 9/600 може працювати у спарці з просапною сівалкою Azurit, в цьому випадку сошниковий брус комбінації знімається і на триточкову навіску кріпиться сівалка точного висіву. Бункер Compact-Solitair 9 використовується як ємність для добрив, а секції Zirkon чи Heliodor готують ґрунт до посіву.

Compact-Solitair 9 агрегатується з тракторами потужністю 88/147-200/315 кВт/к.с.


"lemken"