Що потрібно знати про розкидачі мінеральних добрив

7 Жовтня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №71

Статьи Техника Що потрібно знати про розкидачі мінеральних добрив
добрив

Осінь – це пора, коли аграрії не лише збирають врожай і сіють озимі культури, але й провадять основний обробіток ґрунту. Звичайно ця операція супроводжується внесенням мінеральних добрив під майбутній врожай за допомогою розкидачів. Розкидачі мінеральних добрив – це широко розповсюджені сільгоспмашини, які є практично у кожному господарстві. При цьому далеко не всі власники господарств використовують їх можливості на повну, а також знають, як обрати оптимальну модель.

Отже, на які характеристики потрібно звернути увагу

  1. Якість мішалки для добрив

Значна частина гранульованих мінеральних добрив, які використовуються в Україні, не мають належної якості. Всередині біг-бегів вони набираються вологи та злипаються, або ж, навпаки, розсипаються на порох. Найчастіше це дрібногрудкувата маса, у якій трапляються справжні брили. У жодному разі з таким матеріалом не можна працювати та сподіватися на рівномірне розподілення добрив по поверхні поля. Тому перед вибором моделі розкидача необхідно здійснити тестову перевірку, засипавши до бункера машини декілька кілограмів старих затвердлих добрив. Після цього звернути увагу на те, що машина розкидатиме полем і настільки воно рівномірно лягатиме.

  1. Відповідність параметрам розкидання

Річ у тім, що при розподіленні гранул по поверхні поля по ширині мають значення навіть 10 сантиметрів. Якщо буде менше, то частина ґрунту лишиться непідживленою, а якщо більше, то виникатимуть перекриття, а отже, марна витрата добрив та дарма витрачені кошти. Аби цього не трапилося, потрібно визначити реальні параметри розкидання ще на етапі придбання. При цьому експерименті слід використовувати два-три види добрив, які зазвичай використовуються у вашому господарстві.

  1. Дотримання норми внесення

Це особливо важливо в тому разі, якщо мова йде про диференційоване внесення добрив. Загалом немає нічого страшного, коли при звичайному розкиданні добрив з нормою 200-300 кг/га вона різнитиметься на 10-15 кг на гектарі. Проте при диференційованому внесенні це просто неприпустимо. Відповідні налаштування потрібно провадити обов’язково з залученням інженерів-виробників чи продавця машин. В інакшому разі можна наразитися на дуже неприємний сюрприз, коли нібито точне диференційоване внесення гранул перетвориться на лотерею.

  1. Надійність шасі

Продуктивність роботи розкидача мінеральних добрив залежить і від місткості бункера для гранул. Чим більшим він є, тим рідше потрібно зупинятися та дозаправляти машину. Та при цьому важливо розуміти, що і без того не дуже легенький розкидач, будучи заповнений декількома тоннами добрив, може мати ускладнену прохідність, скажімо, на полях з нерівним рельєфом чи на в’язкому ґрунті. Також шасі бюджетного розкидача може просто не витримати цього вантажу і вийти з ладу, що надовго зупинить роботу з внесення мінерального живлення в ґрунт. Тому, навіть якщо ми шукаємо простий недорогий розкидач, то у нього обов’язково має бути надійне міцне шасі.

  1. Якість металу та фарбування

Мінеральні добрива – це хімічно агресивний матеріал, з яким регулярно працює розкидач. Відповідно, елементи бункера та розкидного механізму повинні бути виконані з якомога більш міцних та надійних матеріалів, що тривалий час можуть протистояти корозійним факторам. Це ж саме стосується захисного шару фарби всередині та зовні машини і цей чинник у жодному разі не можна ігнорувати.

Іван Бойко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: