Питання: Дуже турбують посіви ячменю. Сіяли ячмінь у кінці листопаду, бо чекали вологи. Сходи отримали лише у останній тиждень грудня. Під снігом рослини були у фазі шильця. Весною ячмінь почав кущитися, поля виглядали досить добре. У березні ячмінь дуже швидко пожовтів. Були дощі, але рослини так і залишилися жовтими. Чи матимемо врожай? Дякую. (Фермер Петро Петрович, с. Любашівка, Одеська область.)
Відповідь: Як я вже застерігала наших аграріїв, 2021 рік може бути важким для отримання врожаю пшениці та ячменю озимих. Науковці-фітопатологи Селекційно-генетичного інституту постійно проводять моніторингові дослідження стану посівів. На даний час метеорологічні умови дають можливість посівам розвиватися більш-менш нормально, загартування йде спокійно, були накопичені необхідні для перезимівлі пластичні речовини, то маю надію, що мої поради протягом попередніх місяців аграрії використали, тому є шанс достойно зустріти труднощі нинішнього року.
Березень і квітень видали дуже значну кількість опадів, навіть більш за очікувані, але дощі та досить суттєва прохолода спрацьовували не на користь рослинам. Пожовтіння ячменю скоріше за усе відбулося з причини перезволоження верхніх шарів ґрунту. За наступних дощів перезволоження може призвести до загибелі певної частини рослин ячменю та до розвитку прикореневих гнилей. Також на ячмені вже йде розвиток темно-бурої плямистості та є деякі рослини з ураженнями сітчастим гельмінтоспоріозом. Я пропоную обробити посіви ячменю у фазі розвитку ВВСН 32 одним з фунгіцидів: Таліус (норма витрати 0.2 л/га), Абруста (н.в. 0.7 л/га), Дерозал (н.в. 0.5л/га); Тілт (н.в. 0.5 л/га), Тітул Дуо (н.в. 0.25 л/га), Титул 390 (н.в. 0.26 л/га), Імпакт К (н.в. 0.7 л/га), Скальпель (н.в. 0.5 л/га), Рекс Дуо (н.в. 0.4 л/га) та ін. Фунгіциди дещо зменшать навантаження патогенів та пришвидшать розвиток ячменю. Для кращого фізіологічного розвитку ячменю пропоную разом з фунгіцидом обробити ячмінь препаратом рострегулюючої дії Хелафіт з нормою витрати 0,7 л/га.
Питання: Під ячмінь озимий потрібно використовувати фунгіциди і скільки разів обробляти? (ФОП Сергій Леонтійович Кислій, м. Умань)
Відповідь: Стосовно ячменю озимого, для фунгіцидного захисту підбиратимемо препарати, що обов’язково спрацьовують проти найнебезпечніших для культури патогенів – збудників темно-бурої, сітчастої плямистості. Першу обробку, я думаю, зробили вже восени. Якщо ні, тоді за першого підйому температури повітря до 6-90С починаємо захищати ячмінь фунгіцидами. Препарати – як на пшениці, але найбільш ефективними проти плямистостей ячменю є Авіатор (н.в. 0.8-1.5 л/га одноразово) або двічі з інтервалом у два тижні між обробками по 0.4 л/га, Аканто Плюс (н.в. 1.0 л/га), Солігор (н.в. 0.9 л/га), Імпакт Т (н.в. 0.5 л/га), Абакус (н.в. 1.75 л/га), Рекс Дуо (н.в. 1.0 л/га), Тілмор (н.в. 1.0-1.5 л/га). Рострегулюючі речовини використовуємо аналогічно використанню на пшениці. Щодо отримання врожаю ячменю, можу запевнити, що наразі за ігнорування захисту від збудників хвороб це буде проблематично, тому спрацюйте на повну.
Відповіді від Бабаянц Ольги, докторки біологічних наук, завідувачки відділу фітопатології і ентомології
Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення,
міжнародного незалежного експерта щодо якості пестицидів і агрохімікатів.