Вступ до серії статей в журналі «AgroOne»
Шановні читачі журналу «AgroOne»!
Поспілкувавшись на виставці «Агроекспо», що проходила в м. Кропивницькому, з багатьма читачами цього журналу, прийшла до висновку, що так, у Вас є багато питань в різних сферах, які потребують вирішення. Але, так як найчастіше звучало: «податки – це взагалі саме тяжке і незрозуміле», а моя головна спеціалізація це фінансове право, яке включає податкове, адміністративне, бюджетне та інформаційне право, то, шляхом написання статей в журналі «AgroOne», маю за мету допомогти Вам зрозуміти нашого законодавця, «переклавши» мову закону на мову «доступну для розуміння».
В сьогоднішньому номері журналу, перед початком публікації серії статей «Про податки – доступно», які в першу чергу будуть стосуватися питань з оподаткування для початківців в аграрному бізнесі, зробимо невеликий екскурс в проведені автором дослідження щодо підприємництва та податкової культури. Можливо, вони також допоможуть Вам дещо зрозуміти у своїх «відносинах» з податками.
Перед початком написання серії статей «Про податки – доступно» автором проведено анкетування серед різних соціальних груп і з’ясовано, що в нашому суспільстві слово «податки» викликає лише відразливі відчуття і загалом сприймається як вимога держави до своїх громадян платити їй свої зароблені потом та кров’ю кошти невідомо чому та за що? І коли б не страх перед тим, що держава забере все у разі несплати податків, їх ніхто б не платив. Чи задавав хтось собі питання, чому в нього таке відношення до податків і чому в нашій державі на словах податкові органи надають послуги підприємцю, а на практиці сприймаються як не просто контролюючий, а караючий орган, що заважає працювати.
Не є винятком і початківець в аграрному бізнесі, який, маючи у власності землю, обробляючи її, скоріш за все не бачить сплату податків основою свого успіху, а навпаки, в самому початку свого шляху сприймає оподаткування як непосильний тягар.
Для порівняння: в США до 85% податків сплачується добровільно і громадяни, відстоюючи свої права, гордо звуть себе платниками податків, що суттєво відрізняється від статистики нашої держави щодо добровільної сплати податків та гордості навпаки – за несплату податків.
Тож, можливо необхідно замислитись над тим, що рівень життя в країні, окрім багатьох складових, залежить і від податкової культури її громадян?
Розгляд питань з оподаткування для початківців в аграрному бізнесі необхідно розпочати з розуміння того, що ж таке податок, тобто його природу та призначення, і чому в нашій країні таке відношення до нього.
Трохи історії та статистики: В колишньому СРСР підприємці вперше набули законного визнання після вступу в силу Закону СРСР «Про індивідуальну трудову діяльність» з 19 листопада 1986 року.
В Європі закони щодо здійснення підприємницької діяльності датуються: в Англії «Закон про товариства з обмеженою відповідальністю» – 1907 рік; в США «Єдиний закон про товариства» – 1914 рік та «Єдиний торговий кодекс» – 1968 рік (редакція 2000 року).
В Україні Закон «Про господарські товариства» прийнято 19.09.1991 року, і лише в 2013 році Кабінетом Міністрів України схвалено Концепцію проекту Закону «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю».
З огляду на таку коротку хронологію можна зрозуміти, що наша країна, маючи правонаступництво законодавства СРСР, а також виховання соціалізмом, на відміну від європейського народу робить лише перші кроки в сторону європейських стандартів.
Слід також звернути увагу на те, що в радянські часи в нашій країні до торгівлі виховувалося негативне ставлення, а тих хто займався торгівлею називали спекулянтами. Статтею 154 Кримінального Кодексу України від 28.12.1960 року було передбачено, що спекуляція, тобто скуповування товарів або інших предметів, на які встановлено державні роздрібні ціни, в підприємствах (організаціях) торгівлі, а так само інших підприємствах, що здійснюють реалізацію товарів або інших предметів населенню, та їх перепродаж з метою наживи, — карається позбавленням волі на строк до трьох років з конфіскацією майна чи без такої, або виправними роботами на строк до двох років з конфіскацією майна чи без такої, або штрафом від двохсот до чотирьохсот мінімальних розмірів заробітної плати [1].
Таким чином, ціле покоління, виховане в такому дусі, внутрішньо побоюється стати підприємцем, тому що в їх розумі існує асоціація «підприємець – спекуляція – кримінально каране діяння». У нового покоління така асоціація відсутня, але йому бракує знань та досвіду у сфері підприємництва.
В США навпаки, індивідуальних підприємців більш ніж будь-якого іншого виду бізнесу. Це пов’язано з легкістю створення власної справи та індивідуальний підприємець вільний від багатьох реєстраційних вимог, що існують для інших бізнес-структур. Також приваблює підприємців власний контроль доходів, можливість прийняття управлінських рішень.
Цікаві статистичні дані про індивідуальних підприємців в США. Кількість не сільськогосподарських індивідуальних підприємців, котрі подали податкові декларації в 1990 році, нараховувалась трішки менше 15 мільйонів, в 2008 році їх кількість виросла до більш ніж 22,5 мільйонів.
Сімейні господарства різних типів разом становили майже 98 відсотків фермерських господарств США у 2017 році. Малі сімейні господарства складали 89 відсотків всіх фермерських господарств США. Масштабні сімейні господарства складали близько 3 відсотків фермерських господарств, але 39 відсотків вартості виробництва [2].
З огляду на цей короткий порівняльний аналіз стає зрозумілою ще одна з причин, чому в українському суспільстві так болісно сприймаються реформи, які покладають все більше відповідальності за своє життя на кожну окрему особу, а не на роботодавця чи державу.
Адже, далеко не кожна людина в Україні сьогодні знає навіть свої права чи обов’язки, допоки вона не зіткнеться з якоюсь проблемою, яка змусить її поцікавитись, а інколи і зрозуміти, чому в неї виникла та чи інша проблема.
Тож шанси успішного переходу від робітничої держави, яка дісталася нам у спадок, до підприємницької буде можливою лише з підвищенням юридичної обізнаності не тільки підприємців, як існуючих так і майбутніх і їх податкової культури, а й загалом кожного громадянина нашої держави.
Отже, дорогі читачі, тема статті в наступному номері журналу «AgroOne» – «Податок – основа успіху, а не тягар».
Література:
- Кримінальний кодекс України від 28.12.1960 року http://zakon4.rada.gov.ua/laws/show/2001-05.
Розподіл господарств та вартість виробництва залежать від типу господарства.
Електронний ресурс/ Режим доступу: https://www.ers.usda.gov/data-products/chart-gallery/gallery/chart-detail/?chartId=58288
Керуючий партнер Адвокатського бюро «Вікторія Кур’ян та партнери» адвокат Вікторія Кур’ян, свідоцтво про право на зайняття адвокатською діяльністю №000339 від 15.05.19 р.