Про хвороби пшениці – обробка проти фузаріїв

27 Червня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №68

Статьи Вопрос-ответ Про хвороби пшениці – обробка проти фузаріїв
Питання

Питання:  Спочатку була посуха, потім пройшли дощі, але пшеничка більш-менш непогана. Підкажіть, чи потрібно обробляти фунгіцидом пшеницю по колосу, якщо вже є півзернівки? (Фермерське господарство, Луганська обл., прикордонний р-н).

Відповідь
Вважаю, що обробка проти фузаріїв на пшениці є необхідністю. Нижче пояснюю чому. Фузаріоз поєднує дві хвороби. Це – фузаріоз колосу пшениці (коли уражені лише луски та чисті зернівки) та фузаріоз зерна пшениці (коли уражене насіння). Критичною для інфікування колосу є фаза цвітіння, ВВСН 59-61. У цей час конідії грибів потрапляють у колоскові лусочки на приймочку. Посуха дещо стримує розвиток фузаріїв, однак фунгіцидна обробка проти цього патогена є обов’язковою. Найбільш ефективним втручанням фунгіциду є фаза ВВСН 59-61, тобто початок цвітіння. Наголошую, запізнення з обробкою, або ж проведення обробки раніше оптимального терміну знижує біологічну ефективність фунгіциду на 15-25%.

За умов посухи є можливість спішно застосувати фунгіцид (найбільш сильним є тебуконазол) у фазу ВВСН 73-75, коли наступає молочна стиглість. Тепла та волога погода є підсилювачем розвитку фузаріїв. А фузарії, у свою чергу, виділяють токсини. Наявність токсинів грибів роду Fusarium у насінні робить неможливою реалізацію насіння.

У червні, як і очікувалося,було багато рясних дощів, що сприяло другому етапу зараження, вже не лусок, а саме зерна, що може вплинути на заселення зернівок фузаріями. За попередніми обстеженнями маємо два види фузаріїв. У Південному степу це фузарії: Fusarium graminearum, F. macroceras, F. culmorum. У інших регіонах види фузаріїв інші, але з більшим навантаженням токсинів.

Питання

Питання:  Є питання. Підкажіть, будь-ласка, чим можна зупинити розвиток хвороб на колосі пшениці та ячменю у вологу погоду? Багато колосся стоїть почорнілим. (агроном, Одеська обл., Захарівський р-н)

Відповідь
На превеликий жаль, такі картинки на полях озимих колосових будуть повсюдно до збирання врожаю. Тим більше, збирання врожаю буде теж важким. Значна кількість опадів вплинула на розвиток рослин досить позитивно, але не на насіння. Саме тут і виявили негативи. За останні 7-8 років ані пшениця, ані ячмінь не хворіли на бактеріальні інфекції, а цей рік став унікальним за розповсюдженням бактеріальних хвороб. Почорніння колосся також може бути спричинене розвитком сапрофітної мікобіоти. На ячмені озимому наявним є заселення ринхоспоріозною плямистістю, надзвичайний розвиток також має альтернарія, клядоспорії. Пшениця потерпає від пізнього фузаріозу та альтернаріозу. Наразі захист від патогенів не буде дієвим. На майбутнє пам’ятайте, що «лікувальні процедури» для рослин повинні бути проведені вчасно, з випередженням розвитку шкідливих організмів. Лише тоді можливим буде забезпечити надійний захист фунгіцидами.

Відповіді від Бабаянц Ольги, докторки біологічних наук, завідувачки відділу фітопатології і ентомології Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення, міжнародного незалежного експерта щодо якості пестицидів і агрохімікатів.