Поради про закордонні сорти озимої пшениці, сірі томати та голозерний ячмінь

28 Серпня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №58

Статьи Вопрос-ответ Поради про закордонні сорти озимої пшениці, сірі томати та голозерний ячмінь
господарство

Питання. Дуже важко вибрати сорти озимої пшениці для посіву. Зорієнтувалися на закордонні (австрійські і німецькі) сорти. Чи варто цього року їх висівати? Бо минулий рік вийшов у повний мінус (Фермерське господарство, Луганська обл., агроном).

Відповідь.  У залежності від місця розташування полів треба чітко продумати, що буде більш вигідним та надійним. Є як мінімум два варіанти. Перший – не роздумувати, придбати невелику кількість насіннєвого матеріалу та посіяти його у оптимальні терміни. Враховувати необхідно те, що закордонні сорти, хоча й дуже урожайні, за критичних умов можуть не проявити свій потенціал. На фоні посухи та низки хвороб, не адаптовані до наших умов закордонні сорти можуть не витримати і суттєво знизити врожай. Другий варіант – патріотично купувати сорти вітчизняної селекції. На ринку їх є велике різноманіття. Буде надійно, дешево та бюджетно. Підбирайте лишень відомі сорти, які на слуху. Або консультуйтеся з фахівцями.


Питання. На плантації томатів знайшла невідомих комах сірого кольору. Дуже ненажерливі, трощать томати швидко. Обробляла інсектицидом, але марно. Що це за комахи, та як їх знищити?

Відповідь.  В Україні на пасльонових культурах, особливо на томатах, виявляється дуже небезпечний шкідник – південноамериканська томатна міль (Tuta absoluta Meyr.). Вперше в Україні вона з’явилася у 2010 р. Кожного року цей шкідник окуповує території, де вирощуються томати та інші пасльонові культури. Моль розповсюдилася спочатку у Херсонській та інших південних областях, а на 2020 рік вона є в усій Україні. Необхідно слідкувати за моментом появи імаго цієї молі. Можна використовувати феромонні пастки, що прискорить знищення шкідника. Хімічний захист проти томатної молі заключається у застосуванні дієвих інсектицидів, серед яких препарати з діючими речовинами індоксакарб, емамектин бензоат, абамектин, спіносад, метафлумізон. Найбільш відомі та надійні – Кораген (д.р. хлорантраніліпрол –– Rynaxypyr) та Ексірель, Верімарк (д.р. циантраніліпрол – Cyazypyr).


Питання. ФОП на Херсонщині. Хочу посіяти голозерний ячмінь, але кажуть, що він не має збуту. Що Ви порадите?

Відповідь.  Дуже приємно чути про голозерний ячмінь. Я вже довгий час працюю над технологіями, захистом і врожайністю голозерного ячменю. До речі, є озимий і ярий голозерний ячмінь. Ця культура має давнішню назву «хліб гладіаторів». Як на мене, ця культура неперевершена, як за красою, так і за якістю. Дуже Вам рекомендую спробувати посіяти цей ячмінь восени. Минулого вже сезону за жорстких умов посухи голозерний ячмінь дав 6.7 т/га врожаю. Там, де взагалі нічого не зібрали з пшеничних полів, на сусідньому полі голозерний ячмінь дивом витримав посуху і весняні приморозки і насипав 4.3 т/га. Можете зателефонувати мені, покроково розкажу про технологію успішного вирощування.

Відповіді від Бабаянц Ольги,
докторки біологічних наук, завідувачки відділу фітопатології і ентомології
Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення,
міжнародного незалежного експерта щодо якості пестицидів і агрохімікатів.


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: