Полтавська пшениця – відповідь на виклики часу та запит хліборобів

30 Липня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №57

Статьи Агротехнологии Полтавська пшениця – відповідь на виклики часу та запит хліборобів
пшениця

Сільське господарство й раніше працювало за складно передбачуваних та мало прогнозованих умов. А нові кліматичні та регуляторні зміни поставили багатьох агровиробників перед ще більш непростими викликами. І унікальні підходи та досягнення полтавської селекції у створенні сортів озимої пшениці – це надійний інструмент господарювання. Чому полтавські сорти здатні гарантувати стабільний результат та впевненість не лише в Україні, а й в Європі, розповідає кандидат с.-г. наук, директор Селекційно-виробничого центру «Яровіт» Микола Дубенець.

Злам пріоритетів. 2020 рік особливо яскраво демонструє тенденцію до глобальних змін. Усталений порядок речей дуже швидко та, часом, досить кардинально змінюється. І які би глобальні зміни та світоглядні зломи не відбувалися, але три-чотири рази на день людям потрібно споживати енергію з їжі. Так що продовольча безпека набуває все більшого значення. Зараз відбуваються надзвичайно важливі зміни. Кожен, напевно, чув про великі, постійно зростаючі списки агрохімікатів, які заборонені до застосування в ЄС. Все більш жорсткими стають вимоги щодо залишкових слідів пестицидів, майже вдвічі зменшені норми використання азотних добрив тощо. І, звичайно, це стосується селекційної роботи. Поширені сорти, що розраховані на максимальне застосування агрохімії та стабільні сприятливі погодні умови в Європі та у нас відходять на задній план, стають неактуальними. До цього, окрім регулятивної політики, спонукають також глобальні зміни клімату. Європейський виробник тепер змушений працювати та знаходити ефективні рішення в умовах підвищення середньодобових температур, зменшення кількості вологи тощо.

Директор Селекційно-виробничого центру «Яровіт» Микола Дубенець.

По-новому працювати вигідно. В Європі вже зараз швидкими темпами зростає кількість органічної продукції. І, що важливо, розрив в різниці по урожайності пшениці, вирощеної в системі органічного землеробства, та пшениці, зрощеної по традиційним агротехнологіям, в деяких країнах становить не більше тонни-півтори.

Європейський ринок не за горами. Для нас, як представників української селекції, дуже цікаві та важливі зміни у сфері обігу насіннєвого матеріалу. Є підстави сподіватися, що найближчим часом шановні партнери з ЄС нарешті підпишуть всі дозвільні документи – і ми зможемо повноцінно вийти на європейський ринок та продавати наше високоякісне насіння.

Глобальний тест на якість та унікальність. За останні кілька років ми за участі наших європейських та світових партнерів більш глибоко й всебічно оцінили наші генетичні здобутки. Наші сорти пройшли дослідження майже у всіх країнах Євросоюзу, США та Канаді, країнах близького зарубіжжя. І ми бачимо, що наші усталені підходи відповідають тим змінам, які відбуваються в європейському агросекторі.

У фокусі сучасних запитів. Полтавські сорти проявляють свої кращі риси та демонструють переваги і у природно-кліматичних умовах Євросоюзу. Ми зараз маємо полігони в багатьох країнах ЄС. І, зокрема, бельгійські науковці відзначили високу придатність полтавських сортів до вирощування в умовах біологічного землеробства. По урожайності вони не поступаються кращим європейським наробкам, а по якості вміст білка більше на 1,5-2,0%. Це і не дивно, адже полтавська селекція славиться високими хлібопекарськими якостями. Загалом, ми бачимо все більший інтерес наших європейських партнерів до вирощування наших сортів, адже вони найкращим чином відповідають актуальним вимогам сьогодення.

І за це потрібно дякувати не лише селекціонерам, не лише унікальним природним умовам на стику трьох кліматичних зон, а й українським аграріям, для яких вони працюють. Праця агровиробника усюди тяжка й складна. Та європейський фермер все ж може розраховувати на значні субсидії з боку держави, страхові відшкодування тощо, які часто навіть не залежать від його результатів роботи. А наш аграрій сподівається тільки на себе та на свою працю в полі. І в Полтаві сорти створювались, насамперед, як надійний перевірений інструмент успішної роботи для українського хлібороба навіть за напрочуд складних умов.

Завжди і всюди добрий результат. Пшениця полтавської селекції висівається на полях по всім областям України, з дуже різними умовами вирощування та критеріями щодо продуктивності. Та в кожному регіоні у нас багато задоволених клієнтів – від Тернопільщини до Миколаївщини, від Харківщини до Вінниччини. Адже наша модель сорту включає надзвичайно високий потенціал врожайності та якість зерна, придатність до різних термінів висіву. Водночас, наші сорти мають високу опірність до стресових чинників – посухи, заморозків, хвороб та шкідників тощо. Загалом, наша пшениця і за несприятливих та навіть екстремальних умов забезпечить прийнятний результат, не залишивши аграрія з передискованим полем.

Надійність озимих пшениць до Ваших послуг: Диканька, Царичанка, Полтавчанка, Оржиця, Сагайдак, Вільшана, Соната полтавська, Самара 2, Санжара.


Дізнайтеся більше за телефоном +38 (067) 539-07-85 та на сайті: www.grain.in.ua

ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: