Поліуретанове футерування обладнання – на що звернути увагу?

17 Серпня 2024 г. опубликовано в газете: AgroOne серпень 2024

Статьи Агротехнологии Поліуретанове футерування обладнання – на що звернути увагу?

Ключовим завданням для елеваторів є зберігання зерна, збереження його якості, приймання та відвантаження. Зерно дуже абразивний матеріал, тому при переміщенні технологічними лініями зношення самопливного транспортного обладнання є найболючішою темою для елеваторників. Поліуретанове футерування елеваторного обладнання – це рішення проблеми зі зносом обладнання, але це і вирішення питання з пошкодженням та дробленням зерна, а відтак і часткове вирішення питання з пилоутворенням. Поліуретан стійкий до стирання, еластичний та пружний, досить легкий. Ці властивості поліуретану дають можливість не тільки зберегти обладнання від зносу, а головне – зберегти зерно від пошкодження та втрат. Тому питання, футерувати обладнання чи ні, вже не стоїть. Футерувати!

Але як, яким способом, на що треба звернути увагу? Сьогодні вже розроблено багато способів футерування, тому треба вибирати.

Основними критеріями при виборі футерування є:

  • Обсяг зерна, який буде проходити за рік, за п’ять років. Від цього показника залежить товщина поліуретанового шару.
  • Яке зерно буде транспортуватись? Відповідь на це питання важлива, тому що, наприклад, зерно соняшника може налипати на поверхні та сповільнювати швидкість потоку зерна.

Якщо відповідь на ці питання є, то розглянемо докладніше методи футерування і, можливо, ви визначитеся з тим методом, який підійде вам якнайкраще.

Поліуретанове футерування вкладками в труби, сектори, перехідні патрубки.

Такий метод є зручним для футерування стандартизованого обладнання. У цьому методі футерування дуже важливе значення має правильне встановлення вкладок та правильний монтаж самопливного обладнання. Цей метод футерування не підійде для підприємств, які спеціалізуються на зберіганні та переробці соняшника. Вільне положення поліуретанової труби в металевій сповільнює рух соняшника та знижує швидкість перевалки.

Поліуретанове футерування методом гарячої адгезії.

Такий метод рекомендується для особливо навантажених дільниць. Поліуретан щільно прилягає до металевої поверхні обладнання і повністю повторює його внутрішню форму, закриває гострі кути та виступи, що запобігає травмуванню зерна. Щільне прилягання поліуретану до металевої поверхні дозволяє уникнути дії теплового лінійного розширення. Чим теплове лінійне розширення небезпечне до стійкості поліуретану? При нагріванні поліуретан подовжується приблизно на 1-1,5% і якщо він закріплений точково, або зажатий в обмеженому просторі, то енергія його розширення піде на його деформацію. У цьому випадку поліуретан піде хвилями, на поверхні яких стійкість поліуретану до стирання значно знижується, що призводить до протирання з утворенням дірок. При гарячій адгезії шар поліуретану щільно прилягає по всій площині до металевої поверхні, напруги деформації в поліуретані немає. Підрив поліуретану виключений. Такий метод футерування успішно використовується на елеваторах портової інфраструктури та елеваторах з інтенсивною перевалкою зерна. Також ми рекомендуємо цей метод футерування самопливного обладнання масло-екстракційним заводам.

Футерування обладнання листовим поліуретаном, армованим просіяно-витяжною сіткою.

Листове футерування із сіткою було популярним із 1985 року, але має недолік у нерівномірності товщини робочого шару, що прискорює знос. Як альтернативу сітці ми пропонуємо армування технічною тканиною. Поліуретанові листи, армовані технічною тканиною, зручні в роботі і, що важливо, робочий шар поліуретану нормується з заданими показниками товщини.

Ще одним матеріалом для армування поліуретанових листів слугує металевий лист. Листи поліуретанові, армовані металевими листами, використовуються для захисту дна конвеєрів та для футерування бункерів зберігання зерна. Нещодавно було розроблено метод футерування поліуретановими вкладками, армованими металом, який використовується в портовій інфраструктурі та дозволяє швидко замінювати зношені елементи.

Усі методи вимагають правильного підбору, якісного матеріалу і професійного монтажу для забезпечення довговічності та ефективності. Футерування є необхідним для підвищення продуктивності та прибутковості елеваторів.

З повагою, Лариса Ткаченко
Комерційний директор