Питання: Які особливості вирощування сої основного та поживного посіву на крапельному зрошуванні? (Херсонська обл., Каховський р-н).
Про економічну та агрономічну доцільність вирощування сої основного та пожнивного посіву на зрошувальних землях Херсонщини Ви можете дізнатись на досвіді агропідприємства «СІНА» та ФГ «ВІКО» (до речі, в агропідприємстві «СІНА» Ви можете попитати насіння ультраранніх високоврожайних сортів сої Денді та Кентуккі).
Проте досі застосування крапельного зрошування сої доводиться переймати у фермерів Ізраїлю, Америки та Канади. Щодо ґрунтів, то соя невибаглива, а реакція повинна бути в межах pН 6,5, вологість ґрунту – 70-75% ПВ. На ґрунтах з низьким забезпеченням мікроелементів рекомендують стартове внесення: N – 10-20, P2O5 – 15-30, K2O – 25-60 кг/га. В наших умовах є можливість застосування рідких комплексних стартових макро-, мезо-, мікродобрив НАНОВІТ ТЕРРА, виробництва компанії «Агровіт груп» (Польща – Україна) з різною комбінацією елементів живлення у доступній для рослин формі у кількості 20 л/га. Рекомендовано сіяти сою шириною міжряддя 40-60 см і густотою рослин 380-450 тис. шт./га, тобто, 30-40 насінин на 1 погонний метр відповідно.
Вважаю, що загущені посіви створюють вологий мікроклімат, сприятливий для розвитку патогенів хвороб, зокрема білої гнилі. Крім того, у загущених посівах часто рослини випадають та закладають лише по 2-3 стручки.
За оптимальної густоти відбувається добре освітлення, рівномірне гілкування, утворення листків, бобів та висока інтенсивність фотосинтезу.
Закладання нижніх бобів відбувається на оптимальній висоті 10-14 см. Глибина посіву рекомендується від 2,5 до 4 см, а оптимальною вважають глибину 3,2-3,8 см. Строки основного посіву залежать від погодних умов. Оптимальний строк – це встановлення температури ґрунту +10оС, якщо не передбачаються приморозки. Посіяне в цих умовах насіння зійде через 2-3 тижня. За температури ґрунту +13-15оС сходи з’являться через 5-7 днів. Якщо температура ґрунту буде нижче за +10оС, насіння довго сходити не буде, частково загине, а рослини вийдуть ослабленими та низько продуктивними, проте слід намагатися посіяти якомога раніше, бо в умовах низьких температур посіву до настання температур +20оС буде довшим період від сходів до закладання першого стручка і він закладається на більшу висоту, що зменшить втрати зерна при збиранні. Ранні посіви сої більш продуктивні, сіють сою на глибину 2,5-4 см, максимально до 5 см.
Соя – тепло- та світлолюбива культура, особливо важливі оптимальні умови в період цвітіння, формування бобів. Це рослина короткого дня – короткі дні сприяють прискоренню цвітіння.
Навпаки, навіть невелике продовження дня затримує цвітіння, сприяє збільшенню вегетативної маси. Короткі дні скорочують вегетативний період, збільшують продуктивність. Збільшення світового дня уповільнює розвиток, затримує початок цвітіння, продовжує період цвітіння, призводить до поганого запліднення. Сума активних температур (більше +10оС середньодобової) для різних сортів коливається від 1700-3000оС.
Посилити фотосинтетичну активність рослин можливо застосуванням листкових підживлень мікродобривами і стимуляторами росту. На формування 1 т зерна і відповідної кількості соломи рослини сої споживають: N – 60-70 кг, P2O5 – 17 кг, K2O – 22-40 кг, MgO – 15 кг, S – 5 кг, марганцю – 60 г, цинку – 80 г, бору – 30 г, міді – 10 г, молібдену – 1 г. В період від сходів до цвітіння рослини споживають: азот – 16-17%, Р2О5 – 10-11%, K2O – 24-25%. Від початку цвітіння до початку наливу насіння рослини споживають: азоту – 78-79%, Р2О5 – 50%, K2O – 82% від загальної потреби за весь вегетаційний період.
Проте на початку розвитку рослинам зі слаборозвиненою кореневою системою та з холодного перезволоженого ґрунту засвоїти їх важко. Тому доцільне листкове підживлення макро-, мікроелементами добривами з антистресовими властивостями, наприклад, «Нановіт» компанії «Агровіт Груп».
Для забезпечення високих потреб рослин в елементах живлення слід застосовувати рідкі комплексні добрива компанії «Агровіт Груп» (РКД марки 11:37:0 та РКД марки 8:24:0) пролонгованої дії.
Особливості пожнивного посіву
У зв’язку з тим, що розвиток пожнивних посівів сої проходить період довгого дня, необхідно збільшити густоту рослин, порівняно з основним посівом, у півтора – два рази. Перевагу повинен мати прямий посів без обробітку ґрунту. При цьому пожнивні рештки попередника (озимих, ячменю, пшениці чи ріпаку) повинні бути рівномірно розміщені по поверхні ґрунту, подрібнені та оброблені розчином карбаміду чи аміачної селітри відповідно до 7-9 кг д.в. на кожну тонну решток.
Для прискореного розкладання решток доцільно у розчин азотного добрива додати 1-1,5 л біологічного деструктора стерні «Екостерн» компанії «БТУ Центр». На забур’янених площах доцільно внести ґрунтовий гербіцид, проте є загроза його промивання при зрошенні в кореневмісний шар ґрунту та пошкодження рослин. Аби цього не трапилось, гербіцид потрібно вносити з додаванням біологічного прилипача «Липосам» компанії «БТУ Центр».
Важливо забезпечити оптимально допустиму концентрацію елементів живлення у поливній воді. Висока концентрація солей у робочому розчині може спричинити токсичну дію на рослини та їх відмирання. Безпечна концентрація РКД від 1 л на добу на ранній стадії розвитку рослин до 10 л на добу в період цвітіння – формування та наливу бобів. Крапельне зрошування не виключає листкового підживлення мікроелементами, стимуляторами та антистресантами у критичні фази розвитку рослин. Можна рекомендувати застосування мікроелементних добрив «Нановіт» компанії «Агровіт Груп» для листкового підживлення сої у фазах розвитку 3-го трійчатого листка та у фазі бутонізації.
Перше підживлення
Нановіт фосфорний 1 л/га, Нановіт моно цинк 1 л/га, Нановіт молібденовий 0,5 л/га, сульфат магнію шестиводний (MgO – 17%, SО3 – 35%) 3 кг/га, полісахаридний прилипач «Липосам 2» – 0,2 л/га, карбамід (фізичної ваги до об’єму робочого розчину до 2%) на 200 л води.
Друге підживлення
Нановіт мікро 1 л/га, Нановіт моно марганець 1 л/га, Нановіт моно бор 0,5 л/га, сульфат магнію шестиводний 3 кг/га, прилипач «Липосам 2» 0,2 л/га, карбамід до 1% об’єму робочого розчину.
У мікродобривах «Нановіт» присутні амінокислоти, органічні кислоти, фітогормони, адаптогени, що вигідно їх відрізняють від інших мікродобрив.
Для ефективної симбіотичної азотфіксації потрібні умови: вологість ґрунту 60-70% ПВ, аерація, температура +20-24оС, pН 5,7-6,8 та забезпечення мікроелементами: марганцем, бором, молібденом, цинком, міддю, магнієм та ін.
Але система живлення – це дискусійна тема, тож перейдемо до крапельного зрошування та його переваг над традиційною технологією полива та зрошування.
Для крапельного зрошування необхідно мати: джерело для забезпечення водою, вузол для підготовки внесення необхідних добрив, станцію фільтрації, розвідні трубопроводи, регулятори тиску, фурнітуру для з’єднання деталей. Поливні труби монтуються через 1,2-1,6 м, крапельні форсунки – 0,3-0,7 м. Крапельне зрошування проводять кожні 3-7 днів.
Переваги крапельного зрошування
■ Крапельне зрошування порівняно з поливом та дощуванням забезпечує більш економне використання води і мінеральних добрив. Адже розчин елементів живлення потрапляє безпосередньо в прикореневу зону у необхідній кількості. Зменшується промивання розчину нижче кореневмісного шару ґрунту.
■ Зменшується втрата води через випаровування з поверхні ґрунту та надземних органів рослини. В результаті економиться 40-50% води на відміну від інших способів зрошення.
■ На поверхні ґрунту не утворюється кірка, яка перешкоджає диханню коренів та активній діяльності ґрунтової біоти.
■ Завдяки тому, що вода не потрапляє на листкову поверхню рослин, не відбувається опіків листя в сонячні дні.
■ Волога та добрива розподіляться рівномірно у прикореневій зоні та зменшується кількість бур’янів.
■ Завдяки малому зволоженню міжряддя можливе використання техніки за необхідності.
■ Економиться час та трудові витрати. Коефіцієнт використання води досягає 95% проти 70% при дощуванні та 40-50% при поливі.
■ При дотриманні технології вирощування урожайність сої на крапельному зрошуванні у 2-2,56 рази вище порівняно з традиційними способами вирощування.
Суттєвою перевагою крапельного зрошування є можливість ефективного використання РКД швидкої та пролонгованої дії, що дозволяє забезпечити стабільне постачання легкодоступних поживних речовин протягом усього вегетаційного періоду. З початком розвитку рослин вносяться стартові добрива швидкої дії, наприклад «Нановіт Терра» з різною комбінацією азоту, фосфору, калію та мікроелементів, які вносяться з поливною водою. Практика застосування стартових добрив «Нановіт» показала високу ефективність при вирощуванні сої.
Так, застосування «Нановіт Терра» 5-20-5 та при посіві у кількості 20 л/га забезпечило прибавку урожаю 1,73 т/га.
Іванчук М.Д.
член-кор. МАККНС, тел. (050) 604-11-45