Питання-відповідь

15 Лютого 2022 г. опубликовано в журнале: AgroONE №75

Статьи Вопрос-ответ Питання-відповідь
пшениці

Питання: Були на семінарі докторки біологічних наук Ольги Бабаянц у Хмельницькій області. Ми – група небайдужих студентів, майбутніх магістрів. Якщо можливо, просимо розкрити питання про саме важливе по фітопатології та імунітету.

Відповідь

Дякую. Допоможу. У звітному 2021 році фахівцями відділу фітопатології і ентомології Селекційно-генетичного інституту були проведені фітоекс­пертизи насіння пшениці з різноманітних посівів врожаю 2020 та 2021 року з метою виявлення збудників хвороб та виділення у чисту культуру фузаріїв, піренофори , альтернарії, інших факультативних патогенів та визначення їх видового складу. Також була проведена фітоекспертиза хворих рослин пшениці озимої з селекційних та насінницьких і виробничих посівів пшениці з метою визначення їх ураженості облігатними патогенами грибної (види іржі та сажки) та вірусної (ВЖКЯ та ін.) етіології.

Також було проведено збір інфекційних структур (уредіній, конідій тощо) для подальшого вивчення створення інфекційних фонів. Також було проведено ідентифікацію рас збудників бурої іржі та борошнистої роси. У звітному 2021 році вив­чена стійкість 312-ти ліній пшениці м’якої озимої селекції відділу фітопатології та ентомології до збудників бурої (Puccinia triticina), жовтої (Puccinia striiformis) та стеблової (Puccinia graminis f. sp. tritici) іржі, борошнистої роси (Blumeria graminis (DC) Speer f. sp. tritici), твердої сажки (Tilletia caries).

В умовах теплиці за штучного зараження рослин вивчена стійкість ліній пшениці до збудників бурої іржі та борошнистої роси в ювенільну фазу розвитку рослин (ВВСН 12-23). У польових інфекційних розсадниках на фоні природних епіфітотій жовтої іржі та борошнистої роси, штучного зараження стебловою іржею та твердою сажкою вивчена стійкість ліній пшениці у фази дорослої рослини (ВВСН 51-73). З усіх вивчених ліній кращими виявилися 25. Вони виявили групову стійкість до збудників вище вказаних хвороб. При цьому до збудників бурої іржі та борошнистої роси вони виявили стійкість як в ювенільній (R, MR), так і у фазі дорослої рослини (бали 6; 7; 8; 9). Вони також стійкі (бали 6; 7; 8; 9) до збудників бурої, жовтої та стеблової іржі, твердої сажки.

Виокремлю надзвичайну ситуацію 2021 року у ряді областей, що граничать з Одеською (Миколаївська, частково Херсонська, Вінницька).

Останнім часом жовта іржа як важкий об’єкт нас не турбувала. Останній моніторинг щодо розповсюдження жовтої іржі був позитивним у 2015 році. Тоді епіфітотійний розвиток патогену та інтенсивність ураження коливались у межах 40-100%. Ряд відомих сортів (Лузанівка, Застава, Знахідка одеська, Селянка, Литанівка, Господиня одеська, Годувальниця одеська, Служниця одеська, Епоха одеська, Ватажок, Журавка одеська) не вистояли та врожай був нікчемний. Стійкими щодо збудника жовтої іржі виявилися інноваційні на той час сорти Княгиня Ольга, Вихованка одеська, Ластівка одеська.

Закордонні сорти уразилися слабо, інтенсивність ураження була у межах 5-15%. У 2021 році виявили епіфітотію жовтої іржі, яка охопила Одеську, Він­ницьку та Миколаївську області, та дещо захопила частку Херсонщини. Серед сортів, що вирощуються у цих областях, жодних не було стійких до збудника жовтої іржі, інтенсивність ураження була від 45 до 100%.

Слабо уразилися сорти (інтенсивність ураження коливалася від 10-25%) Куяльник, Жайвір, Щедрість одеська, Лебідка одеська, Мелодія одеська, Ліра одеська, Мудрість одеська, Золотоколоса, Монолог. Одиничні (менше 1-3%) урединіопустули відмічені на сортах Пані Оля, Гефест, ОСПІ пріор.

P.S. Якщо мої дописи надали Вам можливості добре попрацювати та вивчити частку дійсно цікавої фітопатології, я цьому радію та запрошую до себе на Одеську державну сільськогосподарську дослідну станцію НААН України.

Відповіді від Бабаянц Ольги,
докторки біологічних наук, завідувачки відділу фітопатології і ентомології
Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення,
міжнародної незалежної експертки щодо якості пестицидів і агрохімікатів.


(050) 316-68-99