Переваги юридичного аутсорсингу для фермерських господарств

2 Вересня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №70

Статьи Законодательство Переваги юридичного аутсорсингу для фермерських господарств
аутсорсинг

Як відомо, з 1 липня 2021 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» (Закон 552-IX), яким було внесено зміни зокрема і до статті 130 Земельного кодексу України.

Вказана стаття визначає суб’єктів, які мають право набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення.

Так, набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть:

а) громадяни України;

б) юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади;

в) територіальні громади;

г) держава.

Право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення може також набуватися банками лише в порядку звернення стягнення на них як на предмет застави. Такі земельні ділянки мають бути відчужені банками на земельних торгах протягом двох років з дня набуття права власності.

Іноземцям, особам без громадянства та юридичним особам заборонено набувати частки у статутному (складеному) капіталі, акції, паї, членства у юридичних особах (крім як у статутному (складеному) капіталі банків), які є власниками земель сільськогосподарського призначення.

Набуття права власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення юридичними особами, створеними і зареєстрованими за законодавством України, учасниками (засновниками) або кінцевими бенефіціарними власниками яких є особи, які не є громадянами України, може здійснюватися з дня та за умови схвалення такого рішення на референдумі.

З розвитком ринку землі в Україні буде змінюватись та вдосконалюватись законодавство, що регулює земельні правовідносини, формуватись судова практика, і у кожного фермерського господарства, звісно, виникає необхідність в підготовці різного роду документів правового характеру, а також перегляду укладених раніше договорів оренди, суборенди, емфітевзису тощо.

Також, фермерським господарствам, які обробляють земельні ділянки на умовах оренди, необхідно бути готовими до правових взаємовідносин у сфері земельного права з різними суб’єктами права, в тому числі з тими, в яких у штаті працюють цілі юридичні відділи.

Зрозуміло, що не кожен голова фермерського господарства володіє юридичними знаннями, а навіть якщо і володіє, то задля того, щоб документи не лише мали юридичну силу, як певна форма, а й виконували роль захисту власних інтересів, то готувати їх повинен фахівець в області права.

Такий фахівець може бути найманим працівником у фермерському господарстві на посаді юриста або ж фермерське господарство може отримати правове забезпечення на умовах юридичного аутсорсингу. Юридичний аутсорсинг – це передача завдань з правового забезпечення (правовий аналіз, підготовка документів, юридичний супровід правочинів судовий захист тощо) сторонній юридичній компанії, адвокату, адвокатському бюро чи об’єднанню.

Юридичний аутсорсинг є економічно вигідним для малих та середніх фермерських господарств з огляду на наступне.

При правовому забезпеченні фермерського господарства на умовах аутсорсингу немає необхідності витрачати кошти на облаштування робочого місця юриста, купівлю оргтехніки та програмного забезпечення. Фермерське господарство також здійснює економію коштів на відпускні, лікарняні та інші компенсації, які покладаються на нього як роботодавця, а також немає необхідності сплачувати податки, які утримуються при виплаті заробітної плати (а це 41,5% від заробітної плати, з яких 19,5% утримується з працівника та сплачується роботодавцем, як податковим агентом (податок на доходи фізичних осіб, військовий збір) та 22% – єдиний соціальний внесок, що нараховується та сплачується роботодавцем). Але, найголовніше, це якість виконуваної роботи за відсутності постійного контро­лю юриста з боку голови фермерського господарства, так як стороння юридична компанія зацікавлена в підтриманні свого рейтингу та подальшій співпраці.

Адвокати, окрім того, що зацікавлені в тому ж, що й юридичні компанії, ще й мають дисциплінарну відповідальність, а також зобов’язані зберігати адвокатську таємницю (все, що фермерське господарство надало адвокатові у вигляді інформації, документів, підпадає під обов’язок нерозголошення).

Професіонал у своїй справі, який має фахові знання і достатній досвід, не буде працювати за мінімальну заробітну плату у фермерському господарстві, але отримати на умовах аутсорсингу ефективний супровід можливо завдяки тому, що в юридичних компаніях, адвокатських бюро та об’єднаннях працюють фахівці в різних галузях права, які мають досвід у судовій практиці, що значно підвищує рівень розуміння правових правовідносин, а також причини і наслідки тих чи інших дій, що дозволяє завдяки досвідченості таких фахівців убезпечити фермерське господарство від небажаних наслідків та можливо і судових спорів у майбутньому.

Окрім того, адвокати, адвокатські бюро, адвокатські об’єднання та юридичні компанії спеціалізуються на визначеному виді діяльності й обслуговують велику кількість юридичних та фізичних осіб, що дозволяє їм досконало розбиратися у всіх поточних правових питаннях і використовувати напрацьований досвід на користь фермерського господарства на умовах аутсорсингу.

Тож, юридичний аутсорсинг для фермерських господарств під час розвитку ринку землі не тільки позитивно вплине на рівень витрат таких господарств, але й сприятиме успішному стратегічному розвитку фермерських господарств у сучасних ринкових умовах.

Керуючий партнер Адвокатського бюро
«Вікторія Кур’ян та партнери» – адвокат Вікторія Кур’ян
св. №000339 від 15.05.19 р.


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: