Олійний льон у тренді-2

30 Липня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №57

Статьи Агротехнологии Олійний льон у тренді-2
льон

Сучасні агротехнології вирощування культури і підготовки насіння


У попередньому номері ми проаналізували причини, через які олійний льон знову стає затребуваним у світі. А сучасні підходи до вирощування, ефективні рішення для очищення насіння роблять інтерес до цієї культури ще більш виправданим. Немає ніяких сумнівів, що олійний льон в Україні займе гідне місце, і його насіння готуватиметься по щадній пофракційній технології.

Як і всі рослини, льон олійний має свої агротехнологічні особливості вирощування.

Рис. 1. Урожайність льону в залежності від щільності і строків сівби

Переваги обробітку культури:

■ Можливість вирощування у різних природно-кліматичних умовах.

■ Посухостійкість. Коренева система росте вглиб весь період вегетації.

■ Сівозміна. Короткий вегетаційний період дозволяє готувати поле під озимі зернові.

■ Висока стійкість до осипання та вилягання.

■ Простота технології вирощування.

■ Невибагливість до ґрунтів.

Рекомендації по перевазі кислотності ґрунту в залежності від типу ґрунту, за кількістю і часу внесення основних добрив (N, P, K), мікроелементів (бор, марганець, мідь, молібден, кобальт) викладені у спеціальній літературі. Зокрема, у публікаціях фахівців Інституту олійних культур НААН.

Основні відомості. З ґрунту олійний льон виносить на 1 т насіння 55-65 кг азоту, 40-45 кг калію і 10-15 кг фосфору. Попередники – озимі зернові, бобові, баштанні, після них поле чисте від бур’янів. Не рекомендується соняшник, ріпак, суданська трава та льон. Повернення через 6-7 років.

Глибина загортання – 3-4 см. Міжряддя – 15 см; 7,5 см. Сіяти рекомендується одночасно з ранніми зерновими або відразу ж після них. Дає сходи вже при +6°С, добре проростає при +10-12°С. Витримує заморозки -3-4°С, при -7°С гине. Норма висіву – 4-5 млн шт. (40-45 кг/га).

Обов’язкове каткування (100% поглинання вологи). Сума ефективних температур для льону в середньому становить 1400-2200°С. Оптимальна температура для росту і розвитку – +16-17°С. При температурі 30-35°С проростання льону зупиняється. Транспіраційний коефіцієнт може змінюватися від 690 при вологості ґрунту 80% до 340 при вологості 40%. Сім’янка при проростанні поглинає вологу у кількості, рівній її масі.

Рис. 2. Приріст урожайності в залежності від дози внесення основних добрив

На рисунках 1 і 2 показана залежність урожайності від норми висіву, строків сівби (рис. 1) і дози внесення основних добрив (рис. 2). Велику роль у підвищенні продуктивності олійного льону також грає позакореневе підживлення.

Насіння льону першої репродукції вирощують у передових фермерських господарствах України: СФГ «Анастасія», СТОВ «Агро Майстер» (Дніпропетровська обл.), СВК «Вільнянськ», ФГ «Альфа-Юг» (Запорізька обл.), Державні випробувальні станції ДП «ДГ «Новатор», ДП «ДГ«Еліта», ДП «ДГ «Широке».

Шановний читачу, я навмисне не торкаюся способу обробки ґрунту при описі будь-якої культури, бо глибоко переконаний, що рано чи пізно, від оранки відмовляться повсюдно і на зміну їй прийдуть Strip-Till і No-Till.

No-Till для льону. Коли я чую заперечення прихильників традиційного способу обробки ґрунту, в основі якого оранка, та ще й з поворотом пласта: «Мовляв, No-Till – добре, а урожай – краще!». Так ось, дорогий мій читач, ми поставили насіннєвий завод в Омській області (Росія, все було до війни) у господарстві «Люфт» (11 тис. га), де на 7-8 культурах у сівозміні найкращі врожаї в області. А всі 11 тис. га по No-Till. А рентабельність! Зниження витрат на обробіток на 50-80%. Тільки на солярці яка економія – витрата 20 л/га за сезон. Сидерати – еспарцет, вика, біла гірчиця. Поле у цього фермера має три кольори: біле взимку, зелене влітку, жовте перед прибиранням і знову зелене перед зимою.

Посів, харчування, захист. Попередники для льону, як і при звичайній технології, зернобобові і зернові, але для гарного шару мульчі – кукурудза. Поле має бути рівне. Перед висіванням вноситься гліфосат (2,5-3 л/га). Він швидко розкладається на нешкідливі елементи.

Насіння проростає при +6°С. Добре проростає при 10-12°С. Сильне насіння проростає практично одночасно через 5-6 днів. Спосіб сівби такий же – порядковий 15 см і 7,5 см. Глибина трохи глибше 3-4 см. Норма висіву – 40-45 кг/га. Одночасно з сівбою – 100-110 кг/га аміачної селітри або КАС, але якщо No-Till вже став нормою, то можна обходитися без підгодівлі. Мінералізація пожнивних залишків підтримує природну родючість. Від бур’янів до початку бутонізації у фазі «ялинка» обробка страховим гербіцидом або баковими сумішами. Обробка від шкідників не потрібна.

Рис. 3. Вплив позакореневого підживлення льону на тлі Na60P30K60

Жнива і зберігання. Прибирання в кінці липня прямим комбайнуванням з подрібненням соломи. Якщо прибирання збігається з озимими зерновими, льон почекає своєї черги – він не обсипається і не вилягає. При великій кількості бур’янів на поле практикується роздільне збирання. Починати при 75% готових коробочок до збирання (зерно у коробочці «бряжчить») при вологості 20-25%. Валки підсихають за 5-7 днів. Можлива десикація продуктами типу «Баста» за 5-10 днів до збирання або «Пурівел» за 10-15 днів до збирання.

Підбирати валки при вологості 12%. При вологості 8-10% насіння травмується. На зберігання закладати при вологості 10%. Після збирання – гербіцид загальної дії 3 кг/га. Як відомо, No-Till запобігає ерозії ґрунту, зберігає вологу, активізує мікрофлору ґрунту, відновлює гумус, тим самим сприяє відродженню природної родючості.

Таблиця №1. Допустимі вимоги до насіння льону
1 клас До 0,5% – фузаріоз

До 15% – інші хвороби

Чистота – більше 90%

Вологість – 12%

2 клас До 2% – фузаріоз

До 30% – інші хвороби

Якісне очищення льону. Шановний читачу, сьогодні можна готувати насіння льону набагато якісніше існуючих вимог (таб. №1).

Очищення насіння льону по щадній пофракційній технології забезпечує чистоту 99,5-100%, а сепарація насіння по щільності на пневмовібростолі відокремлює уражене насіння від здорового.

Рис. 4. Принцип взаємодії льону з решетами нової геометрії

Критерій істини. Замовник привіз нам льон, який не проходив первинну очистку, тобто з-під комбайна. Це добре, бо з нашого досвіду випливає, що первинна очистка не може не травмувати насіння. Якщо зі зруйнованим насінням очищення і калібрування на нашому обладнанні справляється, то насіння з мінітравмами відокремити неможливо.

Для очистки льону на перший калібратор були встановлені сита з розміром отворів гексагональної форми 3,0. Через такі сита пройшов весь льон і якесь сміття, співрозмірне з розміром отворів. Сміття крупніше отворів зійшло, а в результаті плоскопаралельного коливання розсівання зійшло і тонке довге сміття.

На наступному калібраторі були встановлені сита Фадєєва з отвором гексагональної форми 2,0. Через таке сито пройшло все дрібне сміття, а льон з якоюсь часткою сміття, яке пройшло через попереднє розсівання, зійшов на наступний калібратор. На ньому було встановлено решето Фадєєва з характерним розміром на прохід 1,7 мм.

Саме на такому решеті насінини льону повернулись, приклавшись товщиною і пройшли, а все сміття крупніше 1,7 мм зійшло (рис. 4).

Для остаточного очищення і виділення найважчого насіння льону, насіння було спрямовано на пневмовібростіл. Схема технології з відповідними фотографіями приведена на рисунку 5.

Рис. 5. Схема очищення насіння льону і сепарації його по щільності

Підготовка до посіву. Остаточний етап підготовки насіння – це передпосівний обробіток. Обробка насіння не пізніше, ніж два тижні до посіву, з додаванням мікроелементів (борна кислота 1,0-1,5 кг/т, сульфат міді 1-2 кг/т, молібденовокислий амоній і сірчанокислий цинк по 2 кг/т). Протруювання може здійснюватися за такими схемами: флутріафол, 25 г/л у суміші з тіабендазолом, 25 г/л; кабоксіл, 200 г/л з тирамом, 200 г/л; флудіоксоніл, 25 г/л.

 

ФАДЄЄВ Л. В.,
кандидат технічних наук,
директор ТОВ «Завод «Фадєєв Агро»


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: