Насіння соняшника від ТОВ «АФ НПП АГРОМИР» – запорука високого врожаю

6 Лютого 2019 г. опубликовано в газете: Агро1 №37

Статьи Агротехнологии Насіння соняшника від ТОВ «АФ НПП АГРОМИР» – запорука високого врожаю
ТОВ «АФ НПП АГРОМИР»

Розповідає Гостєв Євген Юрійович, директор ТОВ «АФ НПП АГРОМИР»


В 1990 р. я поступив у ХДНАУ ім. Докучаєва, спеціальність «Агрономія», а спеціалізація – «Насіннєзнавство». Це була єдина група на той час в Україні з такою вузькою спеціалізацією. Ще тоді викладачі заклали міцний фундамент в моєму розумінні того, що таке, взагалі, насіння. Так склалось, що відтоді вся моя робота була завжди пов’язана з насінням, і я дуже вдячний своїм викладачам за ті знання, які вони мені передали. На цей час мені вдалося створити своє власне підприємство (якому вже 17 років), яке має свої особливі риси, що відрізняють його від інших.

По-перше, ми є виробниками насіння соняшника, які внесені до Державного реєстру суб’єктів насінництва та розсадництва. Тобто ми реалізуємо насіння, яке вирощували і контролювали самі. Це великий плюс у порівнянні з дистриб’юторами, тому що ми знаємо, що реалізуємо. Знаємо особливості кожного гібриду, впевнені у дотриманні методики. У 2018 році, наприклад, ми придбали материнські форми одного гібрида, які виявились потім дуже низької якості. Для того, щоб довести цей гібрид до норм, ми були змушені видалити 42% рослин на цьому полі, рентабельність вирощування виявилась мінусовою. Одночасно на полі у нас тоді працювало кожний день біля 70 людей. Знайти таку кількість людей, навчити їх та проконтролювати роботу кожного – колосальна праця. Я і мій агроном перетворились тоді фактично у кіборгів, схудли кожний більше ніж на 10 кг, але досягли своєї мети – отримали генетично чисте насіння. Думаю, що таких підприємств в Україні більше немає, але ж насіння цього гібрида у інших фірм присутнє, і якої воно якості можна тільки здогадуватись.

По-друге, у нас є власний завод по доробці насіння. Згідно з інформацією, якою я володію, насіння такої якості, яку ми отримуємо, – недосяжна мета для багатьох інших. Наприклад, рік тому я наживо спілкувався з одним власником заводу, який доводив, що він має найсучасніше обладнання, а наше – вчорашній день, не розуміючи, що крім вартості обладнання, потрібно мати розуміння, що потрібно виконати для отримання якісного насіння. Якщо дуже коротко, то це розділення на однорідні фракції по ширині – решетами, довжині – трїєром, питомій вазі – пневмовібростолом, використання повітря (аспірації); протруювання, яке забезпечує повне покриття насіння препаратом, та недопущення травмування насіння на всіх етапах. А нашу дискусію тоді вирішив дуже цікавий дзвінок. Виявилось, що це сільгоспвиробник, який одночасно придбав насіння у нас і у цього власника заводу. Він подякував нам за якість, і поскаржився на бите, некаліброване сміття, придбане у наших конкурентів.

По-третє, ми проводимо власну селекційну роботу. Нами вже створено низку гібридів, чотири з яких ми передали на державне сортовипробування. До речі, у 2018 р. ми їх передавали неофіційно на одну сортовипробувальну станцію, так один з них дав найвищу врожайність з трьохсот, які зараз проходять офіційні іспити. Завдяки своїй власній селекції, ми маємо змогу виключити фальсифікацію та поставку неякісних материнських компонентів зі сторони непорядних селекційних установ, заручниками котрих є всі, навіть відповідальні, насіннєві господарства.

Розглянемо таку ситуацію цього сезону: згідно опублікованій рекламі, один і той самий гібрид одним насінницьким господарством пропонується як стійкий до Євро-Лайтнінгу, а інше господарство пропонує цей самий гібрид вже зі стійкістю до Гранстару! Як таке може бути, спитаєте Ви, це ж неможливо, бо це різні гібриди? І будете праві. Ба більше, цей гібрид внесений до Державного реєстру тоді, коли гібриди зі стійкістю до вищезгаданих гербіцидів були взагалі відсутні, тобто цей гібрид придатний тільки до вирощування по класичній технології. Оскільки гібрид – це стабільна рослина з незмінними морфологічними ознаками, 42 з яких контролюються офіційно Інститутом з експертизи рослин, і набути стійкість до гербіциду без зміни морфологічних і господарських ознак неможливо – то це щось інше. У 2019 р. зі 100% вірогідністю у товаровиробників буде плутанина з використанням гербіциду, і насіннєві господарства з постраждалих (бо вони придбали такі материнські форми) можуть самі стати обвинувачуваними.

Звісно і у нашого підприємства є проблеми. Ринок обладнання і насіння кожен рік змінюється, тому і ми не можемо заспокоюватись. Вже на даний час я бачу, що можна ще додати в насіннєвий завод; вже у 2018 році у селекційних схрещуваннях виділились нові гібридні комбінації, більш олійні та урожайні. Втілення цього в життя потребує часу і коштів. Але все, що ми робимо – ми робимо для Вас, українських сільгоспвиробників. І найкращою подякою для нас буде отримання Вами високих врожаїв.

І вже на посів у 2019 році можемо запропонувати експериментальні партії своїх нових гібридів:

– під технологію Clearfield – гібриди Торук і Беркана, які відрізняються швидким початковим ростом, високою урожайністю, посухостійкістю і олійністю, швидким достиганням і висиханням за рахунок тонкого кошика;

– під класичну технологію – гібрид Презент, який відрізняється підвищеною стійкістю до зниження агрофону, стресових умов, бідних ґрунтів, придатний до посіву соняшник по соняшнику.

ТОВ «АФ НПП АГРОМИР»


ТОВ «АФ НПП АГРОМИР»
Сайти: af-npp-agromir.prom.ua, agromir-harkov.all.biz
Телефони: 050-401-95-04; 067-531-02-67