У 2019 році в Україні соняшником було засіяно майже 6 млн гектарів. Окрім того, останні декілька років наша країна є світовим лідером з виробництва соняшнику та експорту олії, виробленої з квітки сонця. Все це робить наш ринок дуже привабливим для міжнародних селекційних компаній та інститутів з одного боку, але з іншого, переповненим виробниками насіннєвого матеріалу зі всього світу.
Сьогодні все частіше фермеру доводиться робити тяжкий вибір з понад 100 торгових марок та безлічі гібридів і сортів. Окрім того, останнім часом стає все важче відрізнити насправді якісне насіння, з високим потенціал врожайності та стійкості до абіотичних факторів та насіння, головною перевагою якого є висока ціна та потужна маркетингова підтримка з боку виробника. З іншого боку, багато фахівців стверджують, що краще обирати гібриди, вирощені саме в Україні, адаптовані до клімату та умов вирощування. Однак стосовно вітчизняної селекції та насіння, виробленого в Україні, у фермерів також є свої стереотипи.
Поважне місце серед селекційних установ, що працюють в нашій країні, займає Інститут Рільництва та Овочівництва (м. Нові Сад, Сербія). Вітчизняним агровиробникам він знайомий під торгівельною маркою NS Seme вже більше 20 років. Селекційні досягнення цієї установи добре відомі не тільки на батьківщині та в Україні, але і по всьому світу вже більше 80 років, оскільки цей інститут є одним з найстаріших у Європі (був заснований у 1938 році). Сьогодні компанія NS Seme працює у більше ніж 30 країнах світу, має в своєму селекційному портфоліо майже всі головні світові культури, від гібридів соняшнику до люцерни, від зимуючого гороху до однієї з кращих не-ГМО сої у Європі та багато іншого.
Якщо говорити про соняшник, то один з перших у світі гібридів соняшнику у 1978 році був створений фахівцями інституту, перший IMI-гібрид у Європі був також створений тут, перше джерело толерантності до Phomopsis було визначено в лабораторіях інституту, і сьогодні гібриди NS Seme визнані найбільш стійкими до цього захворювання. Всі європейські селекційні компанії мають спільні з інститутом гібриди чи купляють у нього генетичну плазму. В світі на сьогодні Інститутом зареєстровано 402 власні та 235 спільні гібриди соняшнику, щороку генетикою з Сербії в світі засівають не менше 3 млн гектарів.
Не стоїть осторонь Інститут і у боротьбі з головним визнаним на сьогодні ворогом соняшнику – паразитом Orobanche Cumana (вовчок соняшниковий). Цей рослинний паразит є головною загрозою світовому виробництву соняшнику, що в тій чи іншій мірі пригнічує 50% світових посівів цієї культури. У червні 2018 року на світовому симпозіумі (м. Бухарест, Румунія), присвяченому цій проблемі, майже всі провідні селекційні установи об’єдналися у науковий консорціум, головною метою якого стала ідентифікація рас вовчка та боротьби з ним. Інститут Рільництва та Овочівництва відіграє одну з провідних ролей у цьому об’єднанні.
В Україні партнерську програму по дослідженню Orobanche Cumana NS Seme має з компанією Євросем. Це єдина українська компанія, що має в своїй структурі науковий відділ, який займається вузько направленими дослідженнями цієї вкрай вірулентної рослини-паразита.
Серед ключових напрямків дослідження варто визначити:
■ Вивчення географічно-расової належності та різноманітності популяції вовчку в Україні.
■ Визначення різновидів та популяцій рослин роду Helianthus, що є донорами генів стійкості до локальних рас вовчка.
■ Дослідження методів та шляхів розповсюдження насіння вовчка.
■ Пошук методів боротьби та стримування розповсюдження паразита по території України.
До речі, варто зазначити, що на сьогодні ідентифіковано лише 8 рас Orobanche Cumana (раси А-H), які суттєво відрізняються за своєю морфологією та генетикою у різних країнах. До того ж фактично селекційно доведено наявність стійкості лише до 7 рас (A-G), але деякі виробники зловживають довірою фермерів та вказують стійкість до вовчка на рівні 8 або навіть 9 рас. Це обман, який використовують в рекламних цілях.
Окрім ведення великої наукової роботи, компанія Євросем є виробником високоякісного насіннєвого матеріалу, що вже 6 років пропонує своїм партнерам насіння селекції Інституту Рільництва та Овочівництва. Говорячи про вовчок соняшниковий, в асортименті компанії слід виділити два гібриди: Авалон (НС 6046) та Тор (НС 7749), які мають безпрецедентну стійкість до цього паразита, перевірену в усіх регіонах України, що страждають від цієї проблеми. Окрім цього, ці два гібриди мають високу стійкість до посухи та потужний потенціал врожайності на рівні понад 50 ц/га.
При виборі посівного матеріалу важливо звертати увагу також на якість обробки насіння. Багато виробників не переймаються цим питанням і обробляють дешевими та неякісними препаратами. При купівлі необхідно звертати увагу на назву та спектр дії речовин, їх норму обробки.
Допосівна обробка насіння дозволяє не тільки захистити від хвороб та шкідників, але й знизити стрес на етапі проростання та сходів. Тільки на перших етапах проростання, через несприятливі умови рослина може втратити більше 50% від свого генетичного потенціалу врожайності.
Компанія Євросем розробила технологічне рішення PREMIUM для обробки насіння соняшника, яке по своїм характеристикам не має аналогів в Україні, і в своїй основі має комплексний підхід до захисту та живлення сходів. Це технологічне рішення включає в себе декілька елементів:
- Насіння з масою тисячі штук від 58 грам.
- Фунгіцидна обробка трьома компонентами – Флудиоксоніл, Металаксил–М та Тирам, що дозволяє захистити насіння та сходи від майже всього спектру захворювань на початкових етапах вегетації.
- Обробка поживним комплексом макро- та мікроелементів Євростім Преміум, що в свою чергу сприяє покращеному живленню паростка на ранніх стадіях росту та розвитку, збільшує енергію проростання.
- Обробка стимулятором росту (Stimulate) – ідеальне співвідношення фітогормонів, що активує ріст та розвиток рослини, стимулює поділ клітин, захищає від стресових впливів сходи та молоді паростки.
Якісна обробка насіння підвищує схожість насіння, стійкість до хвороб та звичайно збільшує врожайність загалом.
З року в рік клієнтів в компанії Євросем стає дедалі більше і це завдяки рекомендаціям та відгукам існуючих клієнтів. Цьогорічний непростий сезон дозволив отримати відмінні результати врожайності не тільки в центральних регіонах, а й у південних регіонах з мінімальною кількістю опадів.
Наукові досягнення в сербській селекції, великий потенціал врожайності, преміальна обробка насіння та агрономічний досвід у супроводженні клієнтів – запорука високих результатів та гарних врожаїв, адже Євросем – це прибуткове насіння.
+38 067 829 72 49
www.evrosem.ua