На що звернути увагу при виборі агрегату для обробітку ґрунту

2 Листопада 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №72

Статьи Техника На що звернути увагу при виборі агрегату для обробітку ґрунту
ґрунту

Осінь – час для підготовки поля після збирання врожаю. Також восени дбайливі аграрії підбирають техніку вже на весну, зокрема, для передпосівного обробітку ґрунту. Однак сьогодні на ринку представлені вже, мабуть, сотні модифікацій ґрунтообробних агрегатів, функціонал та якість виготовлення яких може істотно відрізнятися. Пропонуємо Вам при виборі звертати увагу на наступні моменти.

1 Регулювання робочих органів

У багатьох моделях тип операції обробітку ґрунту прямо залежить від виставленого кута атаки робочих органів. Так, умовно кажучи, кут 1 чи 2% може провадити лише легеньке подрібнення пожнивних решток, а вже 5% – агресивно перемішувати їх із землею. Тому варто переконатися у тому, що такі регулювання доступні і що вони будуть ефективними на ваших полях після, скажімо, кукурудзи чи сої. Важливою також є і зручність налаштувань. Це економить робочий час та нерви, а також додатково свідчить про якість самого агрегату, адже нормальний виробник зробить налаштування робочих органів максимально зручними для користувача.

2 Тип захисту робочих органів

Найбільш поширений спосіб захисту робочих органів ґрунтообробного агрегату сьогодні – це зрізний болт. Наїхали на перешкоду – болт відірвався, механізатор вийшов з кабіни та вкрутив новий. Це непоганий варіант і чимало відомих виробників пропонує ґрунтообробку з таким типом захисту. Однак набагато більш зручним є гідравлічний захист робочих органів, коли робочий орган наштовхується на перешкоду, відходить назад та знову повертається у попереднє положення. Його перевагою є істотна економія робочого часу, оскільки на деяких полях зрізні болти можна міняти по 30-40 разів на добу. У будь-якому разі бодай якась система захисту робочих органів повинна бути передбачена – гірше, якщо її немає взагалі, і тоді будь-яка поломка в полі вимагатиме зварювальних робіт.

3 Продумане навантаження на трактор

Це більше стосується плугів, які пропонуються у причіпному та напівпричіпному варіанті. Тут дуже важливо, аби у плуга був правильно розподілений центр ваги та він розумно поділяв навантаження з трактором. У такому разі ґрунтообробний агрегат зможе працювати з трактором з меншою кількістю кінських сил та споживатиме менше пального. Натомість неправильне розподілення навантаження може спричинити серйозні перешкоди в роботі.

Іноді фермери купують агрегати, робоча ширина захвату яких «тютілька в тютільку» потребує максимальної потужності, яку видає трактор, котрий з ними працюватиме. Це може призвести до цілої низки проблем. Так, трактор без запасу потужності може взагалі не потягнути робочий агрегат під гору чи на занадто твердому/в’язкому ґрунті. І навіть якщо потягне, то не витримуватиме задану глибину обробітку, споживатиме більшу кількість пального і при цьому відбуватиметься прискорене використання ресурсу двигуна та трансмісії.

Тому при виборі ширини захвату ґрунтообробного агрегату завжди потрібно залишати 10-15% запасу потужності трактора.

4 Збереження вологи

Потрібно чітко проаналізувати реальне становище з вологою у вашому регіоні. При цьому бажано розглянути ті моделі ґрунтообробних агрегатів, які працюють у найбільш ефективних господарствах навколо. Сьогодні дедалі більше фермерів у посушливих регіонах України переходять на обробіток ґрунту без зміщення ґрунту. Тобто, це різного роду розпушення землі, метою якого є мінімізація втрат вологи. Замінити такий агрегат дисковою бороною не завжди можна, надто ж якщо мова йде про обробіток глибше 5-6 см. Тому бажано проаналізувати ті моделі ґрунтообробних агрегатів, котрі успішно себе показують конкретно у вашій місцевості.

5 Можливість внесення міндобрив

Сьогодні чимало ґрунтообробних агрегатів оснащуються навісними чи причіпними ємностями та спеціальними култерами для одночасного внесення мінеральних добрив. Перевагою такого підходу є, по-перше, можливість обійтися без розкидача, тобто, скоротити кількість проходів техніки, а, по-друге, закласти добрива безпосередньо в ґрунт, а отже, покращити їх засвоєння рослинами. Тому якщо таку опцію можна замовити в обраному вами ґрунтообробному агрегаті, нею варто скористатися.

Іван Бойко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: