У Дніпро-Бузькому лимані виловили кілька мохнаторуких китайських крабів
В Асоціації рибалок України б’ють на сполох, бо цей вид надзвичайно небезпечний, він може завдати серйозної шкоди вітчизняній флорі і фауні. Китайські мохнаторукі краби (Eriocheir sinensis) головним чином мешкали в озері Янченху і Жовтому морі.
Але на початку двадцятого століття разом з баластними водами потрапили в Європу. А звідти вже і до нас в Чорне море. У мохнаторукого краба в наших акваторіях немає природних ворогів і тому велика ймовірність того, що він може заселити величезні водні території. Тим більше, що цей вид крабів може жити як у прісній, так і у солоній воді.
Мохнаторукі краби агресивні по відношенню до аборигенних водних мешканців, а також дуже плідні. Тому поява їх в якомусь водоймі практично завжди призводить до того, що вони заселяють всі навколишні акваторії. Вчені з тривогою прогнозують, що в найближче десятиліття членистоногі можуть обжити весь водний простір України.
М’ясо даного виду краще не вживати в їжу, так як мохнаторукий краб є переносником легеневого сосуна (Paragonimus westermani). Цей людський паразит вражає легені, а іноді і головний мозок, і викликає важке захворювання парагонімоз.
Згідно з доповіддю Міжнародного союзу охорони природи і природних ресурсів (IUCN) мохнаторукий краб вважається одним зі ста найбільш небезпечних інвазивних видів у світі. У тих країнах, де вони мешкають, ці краби вже завдали колосальної шкоди екосистемі та економіці.
– Краби знищують рибу у водоймі, з’їдають риб’ячу ікру, не гребують і іншими водними мешканцями, – говорить голова Асоціації рибалок України Олександр Чистяков. – Мохнаторукі краби вважаються неперевершеними землекопами, вони виривають довгі (більше 5 метрів) розгалужені нори, в тому числі і в греблях та інших гідротехнічних спорудах. Це неодноразово призводило до масштабних аварій.
При інтенсивному розвитку транспортного світового сполучення почастішали випадки появи в нашому природному середовищу інвазивних видів. З Італії привезли метеликів вогнівок, що винищують самшит. До 2019 року вогнівка майже повністю знищила самшитові ліси на Західному Кавказі і Чорноморському узбережжі. Насіння рослин-прибульців переносяться автотранспортом. Не завжди чужі нашій природі рослини миролюбні.
Найчастіше чужоземні рослини агресивні, вони витісняють аборигенні види, захоплюючи їх ореол проживання. Вони завдають шкоди економіці, природним ресурсам, екосистемі. Та й людина від них страждає. Взяти хоча б амброзію полинолистну, яка потрапила до нас з Мексики, пилок якої викликає у багатьох алергію.
Проблема біологічних інвазій (проникнення) чужорідних видів – серйозна і маловивчена. У всіх країнах світу існують програми протидії потраплянню і поширенню на своїх територіях інвазивних видів.
Яскравий приклад агресивності прибульців – це срібний карась, який витіснив українського золотого карася в Червону Книгу України, практично знищивши його. Сонячний окунь, що мешкає в Північній і Центральній Америці, далеко не «добрий» вселенець, його охрестили «піранья каховська». Він потрапив в наші води за допомогою акваріумістів і становить серйозну загрозу нашій рибі.
Сонячний окунь вже розселився в Каховському та Кременчуцькому водосховищах, а так само в 22 річках у Херсонській, Запорізькій і Дніпропетровській областях. Так само в наших річках з’явився чебачок амурський. Цей агресивний мігрант заселив вже весь каскад Дніпровських водосховищ. Незліченні зграї чебачка амурського підривають кормову базу цінних риб і знищують їх ікру. Ще один агресивний водний вселенець внутрішніх водойм – це ротань-головешка. Він невибагливий і дуже живучий. Моря теж страждають від «чужеземців». З Тихого океану в Чорне море потрапила рапана (Rapana venosa), яка знищує чорноморську устрицю і мідію. Шкоду, завдану рапаною екосистемі моря, можна порівняти зі збитком від техногенних аварій. Також в акваторію Чорного моря проник гребневик мнеміопсис, який відвоював собі левову частку кормової бази планктоноїдних риб і знищує їх ікру. В результаті зграї хамси зменшилися на 40%.
Риби-прибульці принесли з собою нові захворювання. А деякі кишкові збудники можуть навіть викликати летальний результат.
– На українських водоймах йде справжня війна. Чужі нашій природі види наступають на вітчизняних водних мешканців, – кажуть в Асоціації рибалок України.
За останні кілька років в Дніпрі з’явилося 18 видів нових риб і два види крабів. Вчені не можуть передбачити, чим навала чужорідних видів і вірусів обернеться згодом для вітчизняного природного навколишнього середовища і здоров’я українців.
За матеріалами Асоціації рибалок України