Майстер по «підошві»

3 Листопада 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №60

Статьи Техника Майстер по «підошві»
глибокорозпушувачі

Глибоке розпушування має бути обов’язковим елементом програми в кожному господарстві, але не слід його вважати панацеєю

В останні роки спостерігається справжній бум на глибокорозпушувачі. Цьому сприяє як очевидне посилення ситуації з опадами, так і активна робота виробників цих агрегатів на ринку України. І не тільки глибокорозпушувачі – слідом за модою на No-Till і Strip-Till до нас прийшли і супутні цим технологіям поводження з ґрунтом проблеми. На даний момент саме глибокорозпушувачі розглядаються в якості найбільш вірного способу їх вирішення.

Про які проблеми йдеться? В принципі вони всім добре відомі, але позначити їх слід.

По-перше, це так звана плужна «підошва», яка формується в результаті багаторічного застосування класичної відвальної оранки.

На глибині приблизно 28-32 см спресовується досить потужний шар ґрунту, який намертво закупорює «рух» як в напрямку з низу вгору, так і зверху вниз. В результаті коренева система рослин не може пробитися крізь цю перешкоду, розвиваючись в сторони. Внаслідок цього при відсутності опадів рослини страждають від нестачі вологи, яку вони в іншому випадку могли б отримати додатково з нижніх шарів ґрунту.

По-друге, це схожа проблема – ущільнення ґрунту, викликані рухом важкої техніки по полю, і в першу чергу, по розпушеній вологій землі. Спресовані шари ґрунту перетворюються на справжній бетон, який знову таки кореневій системі більшості культурних рослин просто не під силу пробити.

У міру поширення в агросекторі України технологій, які застосовуються в сільському господарстві Європи та Північної Америки, з’явилося розуміння того, що обидві проблеми так чи інакше потрібно вирішувати. Ні, зрозуміло, цей фактор враховувався і за часів колгоспів, застосовувалися спеціальні чизельні плуги і так далі, але на протязі певного періоду років проблема не вирішувалася взагалі ніяк.

глибокорозпушувачі

Мода на відмову від відвального плуга прийшла до нас разом з десятками моделей техніки для мінімального обробітку ґрунту (про No-Till зараз не говоримо – це окрема тема). Ідея витратити рази в два менше палива, не формуючи при цьому плужную підошву, природно, видалася багатьом фермерам правильною і привабливою. Так воно і є, але з часом стало ясно, що так чи інакше, але без глибокого обробітку ґрунту не обійтися, зважаючи на ті ж ущільнення, застарілу плужну підошву і, що найголовніше, – необхідність накопичення вологи у ґрунті. Особливо в тих регіонах, де вся доступна рослинам волога фактично випадає тільки взимку.

Що робить глибокорозпушувач?
Його потужні лапи безжально розбивають ущільнення, зривають плужну підошву і створюють пухку пористу структуру ґрунту, крізь яку вільно циркулюють волога і повітря. Це особливо актуально в осінній період, оскільки до весни велика частина вологи таким чином піде вниз, зробивши необхідний запас на літо.

Все начебто правильно, та тільки по полю знову пройде важка колісна техніка, і по чисто фізичним законам знову з’явиться ущільнення. Але, наприклад, не на глибині 40 см, де ми його руйнували в минулому сезоні, а опуститься на 10-20 см нижче. Для кореневої системи більшості культур це теж недобре, адже вона розвивається на глибину 2 м і більше. Що ми зробимо? Купимо новий глибокорозпушувач з лапами більшої довжини. Коротше кажучи, дійдемо до такої глибини, ущільнення на якій ми вже не дістанемо нічим…

Так що, глибокорозпушувач – це погано?
Ні в якому разі, це дійсно ефективний спосіб вирішити питання з плужною підошвою, ущільненнями і поліпшити структуру ґрунту.

Крім того, за допомогою глибокорозпушувача можна акуратно вносити мінеральні добрива на глибину 30-40 см і більше (існують агрегати з лапами до 75 см), що є дуже серйозною перевагою. Відзначимо також і той факт, що окремі культури, такі як цукровий буряк, картопля, кавун і деякі інші конче потребують глибокого якісного розпушування ґрунту.

Щоб пояснити нашу точку зору акцентуємо увагу тепер на перевагах відвальної оранки. Адже як би там не було, саме після проведення цієї операції ґрунт найкраще вбирає в себе вологу.

Плуг намертво заорює більшу частину шкідників і збудників захворювань, ховає насіння бур’янів, виконуючи тим самим важливу санітарну функцію. Так, при цьому формує плужну підошву (хоча далеко не завжди – бувають різні ґрунти, налаштування і плуги), але ж для цього є глибокорозпушувач.

Так, слід акцентувати увагу на тому, що не слід протиставляти ці агрегати – плуг і глибокорозпушувач. Вони повинні не виключати один одного, а доповнювати, так само як технологія Mini-Till повинна чергуватися з традиційною обробкою ґрунту. Землю адже обдурити неможливо, і багато фермерів, які відмовилися від плуга на користь глибокорозпушувача, з подивом відзначили, що виявляється тепер потрібно купувати нову сівалку. Верхній шар ґрунту зовсім не той, і притискного зусилля сошників тепер не вистачає. Плуг, який формував пухкий насичений вологою верхній горизонт ґрунту товщиною до 30 см, дозволяв висівати насіння в ідеальне середовище. Але проходить рік-другий-третій, і виявляється, що потрібно щось знову міняти, застосовуючи «мінімалку» і глибокорозпушувач. І що найголовніше – це правильно, і це нормально – не буває універсальних рецептів.

Виробники глибокорозпушувачів радять запускати цей агрегат на кожне поле в середньому раз в три-чотири роки.
За цей час якраз утворюються нові ущільнення, які потрібно буде знімати.

Компанії, які щільно займаються точним землеробством, радять не рихлити все підряд, а зробити карту ущільнень, і акуратно їх вирізати, економлячи паливо, час і ресурс техніки. Все начебто правильно, але за карту ущільнень теж потрібно платити, і бажано регулярно.

До речі, про паливо. Та ще задачка, оскільки заявлені виробником цифри і реальна витрата в господарстві можуть відрізнятися рази в два. Типу там 15 літрів, а тут – всі 30. 15 літрів різниці – на хвилиночку! Це говорить про те, що при виборі глибокорозпушувача слід виняткову увагу звертати на всі його характеристики, потрібно говорити з розумними менеджерами дилерів на тему «як нам не вийти за 20 л», правильно підібрати по потужності трактор і так далі.

Взагалі, по правді кажучи, ущільнення від ущільнення різниться. Критичних ситуацій на проблемних полях не так вже й багато, щоб говорити про те, що там неодмінно потрібно запускати 400-сильний трактор з глибокорозпушувачем, палити солярку і ресурс техніки. Якщо за допомогою пенетрометра і звичайного шурфу ми відзначаємо ущільнення, крізь які все ж вільно проникає волога і корисні мешканці ґрунту, то можна спробувати обійтися без скальпеля у вигляді глибокорозпушувача.

Хоча б за допомогою сівозміни та використання сидеральних культур. Такі культури як, наприклад, соняшник, а краще сидеральні суміші культур, прекрасно можуть впоратися з помірними ущільненнями, а в разі регулярного використання – з серйозними ущільненнями, без застосування потужних лап. При цьому ще й удобрити, а також оздоровити ґрунт.

Не потрібно купувати ще один глубокорозпушувач, не потрібно займати потужний трактор, не потрібно тоннами витрачати пальне і так далі – потрібна відповідна сівозміна з обов’язковим включенням сидеральних сумішей. Це і дешевше, і перспективніше.

Однак потрібен і глибокорозпушувач. Він, повторимося, повинен бути в господарстві обов’язково, як і потрібен потужний відвальний плуг, потрібні кілька типів дискових борін і культиваторів і так далі. Сила сучасного аграрія, який працює в усе менш привітних ґрунтово-кліматичних умовах – в різноманітності підходів. Коли на території одного району можна знайти одночасно успішного ноу-тільщика, успішного міні-тільщика і прихильника традиційної обробки ґрунту, і там же – їх невдачливих колег, то очевидно, що другі просто не знайшли ще свою технологію. При цьому, поза всякими сумнівами, перші через кілька років можуть повністю поміняти свої погляди щодо технології обробітку ґрунту.

Тому глибокорозпушувач потрібен, і потрібно вміння його правильно використовувати, і вміння вчасно відмовитися від його застосування там, де це бачиться на даний момент недоцільним. Найпростіше, на перший погляд, взяти – і все продерти якимось потужним агрегатом, але це виявиться точно найдорожчим способом. Однак багато полів в Україні переущільнюють настільки довго і бездумно, що там тільки глибокорозпушувач і допоможе. А далі потрібно вирішувати кожен сезон окремо.

Іван Бойко


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: