Шановний читачу, коли до нас на завод надходить насіння будь-якої культури для його очищення або виділення із завезеного матеріалу сильного насіння, я намагаюся про цю культуру дізнатися побільше. Льон не став винятком. А що стосується перспектив його обробітку в Україні, то ця культура заслуговує відродження на новому витку агротехнологій.
З давнини глибокої
Батьківщина льону-довгунця – Західна Азія, де 9000 років тому були вирощені перші рослини льону-довгунця. Три тисячі років до н.е. льон почали вирощувати в Європі. Вже скіфи виготовляли вироби з льону, це було тисячу років до н.е., від скіфів льонарство перейшло слов’янам. Великий князь Ярослав у свій церковний статут включив окрему статтю, яка карала за крадіжку льону і лляного одягу (1051 р.).
Культура європейської цінності
Орієнтиром для вдосконалення соціального устрою сьогодні загальновизнано вважаються «Європейські цінності». Коротко, це повна взаємодовіра різних народів, які колись вели виснажливі війни. Відсутність кордонів, спільна грошова одиниця, загальний парламент, спільні збройні сили при збереженні національної ідентичності кожного з народів.
Сьогодні складовою «Європейських цінностей» є також здоровий спосіб життя. Україна вибрала шлях входження в Європейське співтовариство. Вона може запропонувати Європі органічну продукцію, і не тільки продукти харчування, а, наприклад, ще й лляне полотно. Це поки віддалена перспектива, але на прикладі фермера Мішеля Терещенка перспектива цікава. Адже ще в недалекому минулому в Україні вироблялося до 17% від світового виробництва лляного волокна.
У світових лідерах
У радянські часи посівна площа льону-довгунця (1975 р.) досягала 238 тис. га. При цьому Україна в світових лідерах виробництва льону-довгунця трималася до початку 90-х років. У 1990 році площа під цією культурою становила 172,5 тис. га, а ось у 2013 році всього 1,5 тис. га. Виробництво льону в 1990 р. становило 108,1 тис. тонн – і 1,1 тис. тонн у 2013 р. Причина – повне руйнування льонопереробної промисловості. Інакше і бути не могло, оскільки безнадійно застаріло обладнання. Якщо і піднімати з нуля льонопромисловість, то відразу треба робити ставку на найсучасніші технології, як це робить Мішель Терещенко у Сумській області. Сьогодні лідери у виробництві цієї культури Китай, Європа, Росія.
У світовому виробництві текстильних волокон частка льону ніби й невелика:
■ льоноволокно – 1,2%;
■ бавовняне волокно – 35,5%;
■ волокно з інших рослин – 8,5%.
Однак, практичну цінність льоноволокна не може замінити волокно інших волокнистих рослин, таких як бавовна, кенаф, джут, конопля і канатник. Лляне волокно використовують більш ніж у 150 галузях промисловості. Виготовлені з льоноволокна деталі не вимагають утилізації, бо за рахунок біологічної обробки вони можуть перетворюватися на гумус.
Костриця – цінна сировина
Стебло льону (треста, костриця) використовують у будівництві (утеплювач), у виробництві картону, висококалорійного палива. З однієї тонни костриці (а її вихід після первинної обробки – 65-70% маси стебла) можна отримати 500 кг картону, 250 л етилового технічного спирту, крім цього, 8 кг метилового спирту, 40 кг оцтової кислоти, 80 кг смоли і 5 кг ацетону . Костриця містить 45-58% целюлози і 21-29% лігніну. З целюлози виробляють порох, а лігнін використовують як пластифікатор у керамічній промисловості.
Льон-довгунець не тільки має антибактеріальні властивості, але і захищає від радіації. Це єдина в країні культура, яка може повністю замінити бавовну.
Рентабельність з любов’ю
Вирощувати льон-довгунець непросто. Є одна умова – його треба любити, як любить цю культуру Мішель Терещенко. У своїй книзі «У пошуках скарбу родини Терещенків» він описує всі тонкощі вирощування цієї культури. Ось його короткий розклад рентабельності льону-довгунця, отриманого з 500 га у 2012 р. Урожай лляної маси – 6,3 т/га. З них виходить:
■ 50% – костриця;
■ 30% (1,8 т) – волокно, з якого 2/3
довгого волокна (1,2 т), 1/3 короткого (600 кг);
■ насіння (олійність 35-37%).
Реально після переробки виходить 900 кг довгого волокна і 900 кг короткого. Ціна довгого – 2000 євро за тонну, короткого – вдвічі менше, костриця – 100 євро за тонну і за насіння (на масло) – 250 доларів.
Попит на натуральне зростає
Ось така економіка. Так, вирощувати льон-довгунець клопітно, з ним треба на «Ви». Але якщо ми говоримо про ефективність використання землі, то це варіант, тим більше що попит зростає. З 2015 року в Європейському союзі для всіх його членів вступила в силу вимога, згідно з якою автовиробники зобов’язані здійснювати обробку салонів і багажників автомобілів тільки з натурального матеріалу на основі льону, бавовни і джуту.
А лляний одяг, постільна білизна, штори, скатертини тощо, тобто те, чим облаштоване життя людини, все це відповідає сьогоднішньому тренду – виробництву з натуральної сировини. Натуральне волокно з льону-довгунця має високі технологічні властивості.
Воно вдвічі міцніше бавовняного і втричі – вовняного, і при цьому тонше і краще гнеться. У розвинених країнах тренд на будівельні екологічно чисті матеріали з льону-довгунця і конопель. Будинки з костреця-блоків мають кращу теплоізоляцію і довго служать. А брикети по теплотворній здатності на рівні кам’яного вугілля.
В цілому, льон-довгунець виходить на новий виток затребуваності.
Маленьке насіння великої цінності
Шановний читачу, у цій статті не можу втриматися, щоб коротко не сказати про насіння.
З насіння, яке містить 35-37% жиру, отримують масло як харчовий продукт в силу високого ступеня його засвоєння (близько 94,5%). Масло використовують у консервній, маргариновій та кондитерській промисловостях. Високе йодне число лляної олії (170-200) забезпечує висихання олії і утворення міцної плівки. Ця властивість лляної олії використовується в самих різних областях виробництва фарб, оліфи, брезенту, приводних ременів і т.д. Масло використовують в електротехнічній, гумовій, шкіряній, паперовій, миловарній та фармацевтичній галузях промисловості.
Складова здорового раціону
Включення льону і продуктів його переробки в раціон харчування важко переоцінити. Не вдаючись у тонкощі, добре відомі медикам і дієтологам, перерахую тільки основні моменти. Наявність в насінні льону ненасиченої жирної кислоти ω3 (лляне масло рекордсмен за кількістю ω3 серед всіх масел) благотворно впливає на попередження і лікування будь-яких захворювань серцево-судинної системи. Перелік назв таких захворювань становить кілька десятків. Загальний вплив: насіння льону сприяє чистоті судин і дрібних капілярів.
Не менш значиме насіння льону для попередження і лікування хвороб, пов’язаних з травленням і роботою шлунково-кишкового тракту. Це пояснюється тим, що насіння льону утворює обволікаючу плівку, яка пом’якшує всі процеси травлення та попереджує захворювання пов’язаних з ними органів. Вживання насіння льону в їжу знижує ризики онкологічних захворювань, сприяє виведенню з організму радіонуклідів. Насіння льону дає заспокійливий ефект, особливо в разі стресу. А кількість ненасичених жирних кислот у насінні льону у два рази перевершує їх кількість у риб’ячому жирі.
Агротехнології на вимогу
Головним науковим центром по селекції і насінництву льону-довгунця є науково-дослідницька станція луб’яних культур інституту сільського господарства Північного Сходу НААН. Крім цього, селекцію льону-довгунця ведуть Інститут землеобробки, Інститут с/г Полісся та Інститут с/г Карпатського регіону. А отримати найповнішу консультацію по агротехнології можна перш за все в Інституті луб’яних культур НААН. Але коротко рекомендації цього наукового центру я викладу.
Добрива:
■ На легких ґрунтах – N30P60K90
■ На середньосуглинистих – N20P40K60
■ Азот – весною під культивацію, а фосфор і калій – під основний обробіток або під останню культивацію. Для утворення волокна необхідно усунути дефіцит цинку у ґрунті.
Протруювання насіння:
■ Вітавакс 200 ФФ
■ Вінцит 1,5-2 л/т
■ Максим 1 л/т + борна кислота 1,5 кг/т
■ Або сульфат міді 1-2 кг/т
■ Або молібдат амонію 0,3-0,5 кг/т
■ Або сірчанокислий цинк 2 кг/т
Особливості посіву:
■ Норма висіву – 1500-1800 рослин на кв. м. Така густота дає високі рослини.
■ Температура на глибині сівби – 7°С. Кращий спосіб сівби – вузькорядний.
■ Глибина. Слабке насіння – не глибше 1-1,5 см (на важких ґрунтах), а на легких – 2-2,5 см.
Захист:
■ Ретельна боротьба з бур’янами обов’язкова, але надмірне застосування гербіцидів знижує врожайність.
Проблема якості насіння вирішена
Шановний читачу, з глибокою впевненістю можу стверджувати, що з впровадженням в Україні щадної пофракційної технології виробництва сильного насіння проблема якості підготовки насіння вирішена раз і назавжди. Очищення льону за такою технологією і принцип відбору сильного насіння були представлені в публікації про олійний льон. А клімат для льону, наприклад, на Сумщині краще, ніж у Франції. І я вірю у відродження льону-довгунця і в його переробку в Україні. Загальний світовий тренд «Екологія життя» тому порука.
ФАДЄЄВ Л. В.,
кандидат технічних наук, директор ТОВ «Завод «Фадєєв Агро»