Ліцензування місць зберігання пального-2020: чи достатньо заяви та оплати

24 Грудня 2019 г. опубликовано в журнале: AgroONE №50

Статьи Законодательство Ліцензування місць зберігання пального-2020: чи достатньо заяви та оплати
Ліцензування

Для кого ця стаття: для всіх сільгосптоваровиробників, які закуповують пальне та зберігають його на своїй території з метою подальшого використання для власної діяльності та промислового перероблення.


З цієї статті ви дізнаєтеся: яке полегшення підготував уряд для аграріїв та всіх, хто зберігає пальне виключно для власного споживання, у яких випадках для отримання ліцензії на зберігання пального (далі – ліцензія) слід подавати повний пакет документів.

Нарешті аграріїв почуто та введено спрощену процедуру ліцензування місць зберігання пального. 18.12.19 р. уряд прийняв у цілому законопроект від 25.10.19 р. №2317 (далі – Проект №2317), яким полегшується процедура отримання ліцензії. Станом на 19.12.19 р. Проект готується для передання на підпис Президентові.

Розглянемо, які хороші новини щодо ліцензії чекають цього року всіх аграріїв.

Ліцензія усе-таки потрібна

Так, ліцензію отримувати все одно потрібно. Її не скасували, просто зменшили пакет документів, необхідних для отримання ліцензії. Тож діяльність зі зберігання пального протягом будь-якого часу підлягає ліцензуванню у порядку, визначеному Законом від 19.12.95 р. №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва й обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі – Закон №481).

Ліцензію повинні мати всі суб’єкти господарювання (далі – СГ) будь-якої форми власності, які зберігають пальне. Тому навіть сільгоспвиробники, які є платниками єдиного податку четвертої групи та використовують пальне виключно для власних потреб, зобов’язані отримати ліцензію.

Виняток! У разі зберігання, оптової та роздрібної торгівлі пальним виключно у споживчій тарі до 5 л отримувати ліцензію не треба. Якщо ж пальне переливається в інший резервуар та його об’єми разом становлять більше 5 л, то без ліцензії не обійтися.

Крім того, скорочено перелік документів для оформлення ліцензії.

Скорочено пакет документів

Те, на що сподівались аграрії останні півроку, здійснилося. Статтю 15 Закону №481 доповнено новою частиною, згідно з якою СГ можуть отримати ліцензію за спрощеною процедурою. Для цього необхідно одночасно виконати такі умови:

1) пальне використовується виключно для потреб власного споживання чи промислового перероблення;

2) пальне не реалізується іншим особам.

Увага! За дотримання цих умов СГ подає тільки два документи: заяву та документ про річну оплату ліцензії в сумі 780 грн. Копії інших документів не подаються.

Окрім загальних відомостей про заявника у заяві вказуються:

мета використання пального (для потреб власного споживання чи перероблення);

загальна місткість резервуарів/ємностей, які використовуються для зберігання пального;

місцезнаходження таких місць зберігання пального (резервуарів/ємностей).

У разі невиконання умов отримання ліцензії за спрощеною процедурою (надання послуг зі зберігання іншим особам або реалізація пального) на порушника чекає штраф у розмірі 500 тис. грн (ст. 17 Закону №481). До того ж для подальшого зберігання пального йому доведеться оформляти ліцензію не за скороченим, а за повним пакетом документів (тобто подати дозвіл Держпраці, документи на землю та ємність зберігання).

Підсумуємо: загалом пакет документів для отримання ліцензії не скасували. Проте, якщо пальне використовується виключно для потреб власного споживання чи перероблення та не передається, не продається іншим особам тощо, СГ має право не подавати весь пакет документів. Тоді знадобиться лише заява та квитанція про оплату ліцензії (780 грн на рік).

Штраф також перенесли

Ще одна хороша новина – застосування штрафних санкцій у розмірі 500 тис. грн за провадження діяльності зі зберігання пального без ліцензії знову перенесли! Цього разу до 31.03.20 р. (зміни до ст. 18 Закону №481).

Таким чином, сільгоспвиробнику немає чого турбуватися, його не оштрафують на початку року за відсутність ліцензії. У нього ще є час подати документи за спрощеною процедурою, отримати ліцензію та спокійно розпочинати весняний сезон.

Висновки

Зміни, які вносяться Проектом №2317 до Закону №481, полегшують процедуру отримання ліцензії. Якщо сільгоспвиробник зберігає пальне виключно для власних потреб та не реалізує його іншим особам, він має змогу отримати ліцензію, подавши тільки заяву та квитанцію про сплату за ліцензію 780 грн.

Зміни вносяться також до Податкового кодексу в частині адміністрування акцизного податку. Для аграріїв цікавим є те, що операції із заправлення пальним стороннього транспорту, залученого до роботи за договорами підряду, нарешті віднесено до власного споживання. У разі виконання декількох нескладних умов не буде ризику визнання заправлення техніки виконавця операцією з реалізації пального. Таких змін досить багато, тому на їх огляд чекайте у найближчих номерах «БАЛАНС-АГРО».

Зінаїда КОЗЮК, редактор юридичного напряму видання «БАЛАНС-АГРО»