Кремній «BAI-Si» – особливо важливий мікроелемент в іонній формі для нових досягнень в аграрній практиці (збереження вологи, зміцнення «скелету» рослин, підвищення стресостійкості).
Загроза посухи і стресових станів, а також постійні загрози шкідливих комах і патогенів визначають основні сучасні проблеми аграрної практики України. Їх вирішення можливе тільки за рахунок нових передових технологій. До таких відноситься застосування в аграрній практиці мікроелементів в іонній формі, в тому стані, в якому вони найчастіше надходять і в якому вони безпосередньо беруть участь в біохімічних реакціях рослин. Така біоактивна форма дозволяє не тільки збільшити більш системне і стійке надходження різних мікроелементів в рослини з харчуванням в достатній кількості з уже наявних джерел при відносно менших витратах, в першу чергу з ґрунту, але і значно підвищити рівень використання ресурсних можливостей цих елементів в життєдіяльності самих рослин.
Це в значній мірі відноситься до мікроелементу кремнію в іонній формі. Кремній приймає участь у багатьох метаболічних процесах рослин, включаючи формування їх скелета, тому йому на думку багатьох провідних вчених надавалось особливе місце в аграрній практиці. Однак пасивна форма (не іонна) більшості з’єднань кремнію і з цієї причини постійна їх нестача в рослинах, не дозволяли йому повною мірою виконувати свої функції – найбільш ефективного і здорового розвитку рослин. Причому, вологозахисні властивості рослин як перша умова захисту від посухи, що добре відомо в науковому світі, в першу чергу залежать від наявності в них в достатній кількості кремнієвих з’єднань. З цієї причини інтерес до технологій виробництва активних форм кремнію в світі в останні роки різко підвищився.
Багаторічні успішні наукові розробки передових методів роботи з кремнієвими сполуками на рівні нанотехнологій, досягнуті українськими вченими, у даний час дозволяють отримувати іонні форми кремнію і виробляти його у промислових масштабах у вигляді препарату Кремній «BAI-Si». А проведені численні його випробування підтверджують його можливості і наступні переваги.
Мікроелемент кремнію входить до складу всіх клітинних стінок рослин, поверхневих шарів листя, кореневої системи, стебел, стовбурів, практично забезпечуючи повноцінну побудову і функціонування самого фізіологічного «скелета» рослин і стійкість до зовнішніх впливів, включаючи шкідливих комах і паразитів. При його нестачі формування «скелета» рослин буде ослабленим, але при достатній кількості і певних надлишках рослина отримує можливість потужного розвитку в межах селекційного потенціалу і може мати більш високі показники розвитку та урожайності.
Цей мікроелемент утворює в поверхневих шарах листя, кореневої системи, стебел подвійну кутикулярно-кремнієву оболонку, яка захищає рослини від надмірних втрат вологи, а також від проникнення гифів грибів та інших патогенів. Крім того, в клітинах рослини кремній поряд з іншими функціями утворює гідрофільні сілікатно-галактозні комплекси, які пов’язують вільну воду і тим самим підвищують внутрішньоклітинну оборотність і водоутримуючу здатність клітини і рослини в цілому.
За рахунок більш щільних клітинних стінок і здатності стримувати вологу, кремнієві сполуки при досить повній їх наявності можуть істотно підвищувати стійкість рослин до посухи, до різних стресів та інших зовнішніх впливів та забезпечувати більш інтенсивний і здоровий розвиток рослин.
Перебуваючі в іонній формі, кремній, як показують дослідження, виконує функцію іонного каталізатора по відношенню до багатьох інших мікроелементів. Як каталізатор він дозволяє збільшувати їх перехід з важко розчинних форм в ґрунтах теж в іонну форму і активно засвоюватися рослинами. Така умова дозволяє істотно збільшити споживання рослиною багатьох мікроелементів безпосередньо з ґрунту, значно скорочуючи зовнішнє внесення добрив.
За рахунок підвищення рівня розчинності ґрунтових фосфатів під дією активних кремнієвих з’єднань, включаючи кремнієву кислоту, збільшується отримання з ґрунту і поглинання рослинами фосфору.
Маючи рН 10-12, знижується кислотність ґрунту і активізується протікання багатьох реакцій органічних і інших з’єднань.
Кремній збагачує грунт, особливо піщаний, шляхом формування «ланцюгів» між окремими елементами, структуруючи і забезпечуючи більше надходження до нього кисню і вологи.
«BAI-Si» дуже ефективний при спільному використанні з біостимуляторами розвитку рослин. Таке з’єднаня за результатами досліджень прискорює проростання рослин і забезпечує більш інтенсивний розвиток кореневої системи, активізує фотосинтез, а також синтез білків і вуглеводів, сприяє інтенсивному нарощуванню листкової поверхні і маси, підвищує силу цвітіння і енергію зав’язі.
В даний час проводяться випробування спільного використання «BAI-Si» з окремими видами корисних бактерій, які вже на перших етапах показують досить високі результати за багатьма параметрами розвитку рослин.
Після проведення відповідних випробувань препарат Кремній «BAI-Si» в останні два роки вже закуповують великими обсягами агропідприємства у Флориді (США), Індії, Ірані, ОАЕ та інших країнах з тенденцією значного збільшення. В Україні ж, не дивлячись на успішні результати випробувань і досить привабливі інші параметри (300-500 мл/га, 240 грн/л), продажі поки незначні. Але господарства, в яких проводилися випробування, закуповують їх з великим задоволенням (ТОВ «Очакiвський райагрохiм», (097) 372-96-81; Агро фірма «Надiя», (050) 324-67-04; Носівська дослідно-випробувальна станція (067) 993-29-34). Разом з тим, фірма-виробник запрошує всі бажаючи господарства до подальших випробувань препарату, особливо на озимих у цьому році і надає 5 л препарату для тестувань безкоштовно.
Кремній «BAI-Si» сумісний з усіма хімічними препаратами та добривами. Застосовується до всіх культур. Діючі речовини – кремній в іонній формі (оксид кремнію SiO2) – 5-7%, оксид калію K2O – 2,2-3,3% мікроелементи: залізо, мідь, цинк. Відноситься до 4 групі безпеки, не летючий. Використання: а) обробка насіння; б) обприскування листової поверхні рослин в критичні фази розвитку. Витрати препарату: 1 л/1 т насіння (10 л р.р.), 0,3-0,5 л/га (250 ± 50 л робочого розчину). Розробник: Інститут екології людини – ІНЕКО, м. Київ. Завод-виробник: ТОВ «АГРОЕКОТЕХ», м. Київ.
При бажанні отримати препарат безкоштовно для випробувань направляти заявку на lizing33@ukr.net з невеликою інформацією про господарство та культури для випробувань.
Щодо більш детальної інформації звертатися за телефонами:
(066) 232-41-89, (096) 308-48-38, (050) 517-25-71,
Запорожець В.А., ТОВ «АГРОЕКОТЕХ»