Питання:
«Протягом серпня – жовтня у нас дощів не було. Агрономи кажуть, що треба сіяти у сухий ґрунт, не чекати дощу. Це вірно? Коли ж сіяти пшеницю?
Фермер, Луганська область»
Відповідь:
На жаль, проблема посіву озимих пшениці та ячменю вже вкотре показує, що зміни клімату є невідворотними. Отже, людству необхідно призвичаюватися до екстремальних вигадок природи. Час для посіву озимих злаків вже змістився від середини до кінця жовтня, бо вологи не вистачає і є дуже проблематично сіяти у сухий ґрунт. Я наголошувала ще з початку вересня щодо питання чи сіяти або ж ні традиційно з 15 вересня, що за відсутності вологи, або її незначної кількості може призвети до створення так званої «провокативної» вологи. Тому вважаю за необхідне розпочинати посів у південних регіонах України після 20-24 жовтня. Мій довгостроковий прогноз цілком відповідає цьому положенню.
Цього року можливим буде також посів у 1-2-й декаді листопада, тому планую певну кількість дощу на цей час. Як деяку проблему щодо посіву у листопаді бачу можливість спалаху твердої сажки пшениці. Та цього можна уникнути шляхом передпосівної обробки насіння трійчатою сумішшю ЗЗР – Вінцит форте, 1,25 л/га + імідаклоприд, 0.5 л/га + Хелафіт насіння, 1.0 л/га. Комплекс препаратів є дуже дієвим. Насіння захищене від ґрунтових шкідників та збудників хвороб. Нагадую, що глибина загортання насіння повинна бути від 2.5 до 4.0 см з прикочуванням. Норму висіву насіння озимої пшениці пропоную від 1,5 до 2.0 млн насінин/га. У перерахунку на кг це від 85 до 100 кг/га. У екстремальних ситуаціях рослинам потрібно мати широку площу живлення. Попереджаю також, що за посушливих умов додавати значні кількості мінеральних добрив не бажано протягом осіннього періоду вегетації. Краще добрива залишити на весняний період.
Відповідь від Ольги Бабаянц,
докторки біологічних наук, завідувачки відділу фітопатології і ентомології Селекційно-генетичного інституту – Національного центру насіннєзнавства та сортовивчення, міжнародного незалежного експерта щодо якості пестицидів і агрохімікатів.