На що потрібно звернути увагу при виборі агрегату для глибокої оранки
Якби ми гаряче не вболівали за альтернативні технології обробітку ґрунту, однаково нікуди не подінемося від плуга. Ось вони – свіжі борозни на полях по обидва боки дороги! Орали, орють і продовжують орати, оскільки традиційна відвальна оранка у багатьох господарствах забезпечує той самий результат. Тому прихильникам ґрунтозберігаючих підходів до обробітку землі потрібно накопичити неабиякий досвід та озброїтися численними незаперечними аргументами власної правоти.
Тому поговоримо про плуги, тому що сучасний плуг – це не просто важка «залізяка», якою видається, а високотехнологічний агрегат, котрий потребує специфічного дбайливого підходу.
Якщо відмова від застосування плуга дійсно дає змогу заощадити витрати, досягнути високого врожаю й отримати прибуток, то краще не орати. Тільки вирішувати це питання потрібно комплексно. Принаймні один раз на 3-4 роки фермери звертаються до класичного плуга або глибокорозпушувача, з метою більш якісного розрихлення ґрунту, якщо мова не йде про класичний No-Till.
Проте лише об’єктивна оцінка фінансових можливостей підприємства і врахування конкретних ґрунтово-кліматичних умов дозволять чітко визначитися з вибором технології, спрямованої на створення необхідних умов для оптимального проростання й розвитку вирощуваних культур.
Обертовими плугами орють в одну борозну. Оранку можна розпочинати з будь-якого місця. Поля не потрібно розбивати на загінки, що заощаджує час і збільшує продуктивність роботи агрегатів. На зораному полі відсутні гребні й розгінні борозни, що значно поліпшує якість оранки. Це, у свою чергу, підвищує якість роботи сівалок та ґрунтообробних агрегатів.
Якісна оранка без згонів-розгонів дозволяє вирощувати врожаї на 6-8% вищі, ніж за оранки плугами загального призначення та знижує втрати під час збирання на 3-5%.
На сьогоднішній день найпопулярнішими в Україні справедливо вважаються плуги, що мають від 4 до 9 корпусів. Враховуючи, що на кожен метр робочої ширини плуга потрібно 40 к.с., такі моделі оптимально поєднуються із наявними в господарствах тракторами, потужністю від 150 до 400 к.с. Хоча, ясна річ, бажано мати бодай 20-30 к.с. в запасі – плуг є плуг. Якщо ж ми потребуємо щось більш продуктивне, то маємо бути готовими придбати потужний трактор із двигуном від 500 к.с.
Широкозахватні плуги (від 9 корпусів) виготовляють із шарнірною задньою секцією, що забезпечує рівномірність глибини оранки. Агрегатовані з потужними тракторами такі плуги працюють з високою ефективністю, бо розміщуються без відхилення лінії тяги від напрямку руху. В такому варіанті гусениці чи колеса потужного трактора рухаються по полю, а не по борозні. Кількість проходів орного агрегату по площі поля зменшується в 1,5-2,3 рази.
Підходящу модель плуга перед прийняттям рішення про придбання необхідно співвідносити з реальними умовами, в яких доведеться працювати. Визначальний фактор тут – кількість і тип рослинних решток на поверхні поля. Це стосується передусім кукурудзи, яку досить часто не встигають перебити дисковою бороною і відразу заорюють. Тому потрібен плуг з хорошими передплужниками, що будуть акуратно заорювати стебла та листя кукурудзи, а не нагортати купи по всьому полі. Це поширений критерій оцінки якості плуга, який варто обміркувати вже на етапі вибору агрегату.
Звісно, потрібно звернути увагу і на те, що модель плуга повинна нормально працювати як в борозні, так і поза нею.
Дедалі частіше аграрії обирають саме другий варіант з огляду на його економічність в плані ресурсу техніки та нижчу втомлюваність оператора. Однак ситуації трапляються різні і ключовим тут має бути фактор універсальності.
Ще одне важливе питання, на яке потрібно звернути увагу, щоб потім не морочитися усім «колгоспом» – тип регулювань плуга.
Передусім маємо на увазі регулювання ширини корпусів, які регулюються або вручну, або гідравлічним способом. Якщо агрегат переважно працюватиме на однорідному рівному рельєфі поля, то ця проблема не є особливо складною. Однак якщо потрібно регулярно орати на ґрунтах різних типів зі значними нерівностями рельєфу, то варто таки обрати модель з гідравлічним способом регулювань. Інакше оператор постійно марнуватиме час і нерви на зміни налаштувань, що може призвести до того, що трактористи потай ігноруватимуть усі вимоги керівництва щодо правильного вибору налаштувань.
В ідеалі плуг повинен перевертатися і виставлятися на потрібні показники буквально декількома натисками пальця. Жодних там ключів і молотків не повинно бути, бо це дійсно спричинить втрату часу та сил разом зі зниженням якості та продуктивності роботи.
Тим більш це важливо, якщо ми говоримо про такий важливий нюанс як налаштування плугів та їх гармонізація з налаштуваннями тракторів. Річ у тім, що і якість оранки, і продуктивність роботи, і витрата пального в такому разі можуть дуже сильно відрізнятися. Умовно кажучи, неправильне налаштування плуга та неграмотна робота механізатора можуть довести до перевитрати пального на 30-40% і навіть більше. Так би мовити, на рівному місці.
Для того, аби ефективно працювати з плугом, передусім необхідно правильно збаластувати трактор, а також виставити тиск в шинах та довжину навіски задніх важелів трактора. В подальшому це дасть змогу в процесі роботи займатися налаштуваннями тільки плуга, а не плуга і трактора водночас, не розуміючи вже, що на що впливає.
Якщо ми працюємо в борозні, то потрібно враховувати, що ширина між передніми та задніми колесами не має перевищувати декількох сантиметрів. Ширина ж передньої борозни має відповідати ширині захвату плуга загалом. Зміщення ж переднього корпусу відносно середини плуга дає змогу адаптувати агрегат до наявної колії трактора. У всякому разі особливу увагу слід звернути саме на передню борозну трактора. Якщо налаштування тут будуть здійснені неправильно, то нормальної роботи не вийде – машина з плугом хитатимуться по всій борозні. Це спричинить підвищену витрату пального, швидке зношення ресурсу техніки та підвищену втомлюваність оператора, що відобразиться на якості оранки.
Ще одна поширена помилка – максимальне заглиблення передплужників у землю. Робиться це на перший погляд правильно, а саме для того, щоб покращити обробіток ґрунту, в тому числі і приорювання рослинних залишків. Однак досить часто такий агроприйом призводить до пошкоджень стійок та перевитрати пального. Найкраще проводити один-два тестові проходи трактора з плугом з метою встановлення оптимальних налаштувань, і звичайно ж, орієнтуватися на рекомендації виробників і дилерів плугів.
У всякому разі до сучасного плуга потрібно підходити з усвідомленням того, що це доволі інтелектуальна техніка, котра повинна потрапити до вправних рук. Для початку принаймні до інженера компанії-виробника, аби він здійснив усі необхідні налаштування.
Іван Бойко