Приємно, що в Україні виробляють машини світового рівня. Сьогодні у нас в гостях Складанний Олександр Ігорович, директор ЧП КФ «Реал-М», ТМ «АГРОСЕПМАШ». Це підприємство вже добре відоме саме завдяки класним РЕЗУЛЬТАТАМ роботи їх машин. Ми попросили пана Олександра розповісти нам: ЧИМ же відрізняються такі схожі зовні сепаратори? І як господарям купити дійсно результативні машини, а (НЕ)дешеві «віялки»? Слово професіоналу.
– В Україні існує близько десятка виробників сепараторів для очищення і калібрування насіння. Я їх поділяю на 2 групи: винахідники і плагіатори. Винахідники генерують нові ідеї, розробки. А друга група – купують готовий продукт, розбирають до болтика і намагаються робити різнокольорові копії, навіть не намагаючись зрозуміти: як повинен працювати сепаратор. На жаль, в Україні неможливо захистити свою розробку, навіть маючи Патент на винахід. А ці компанії об’єднує одне – отримання прибутку. Більшість з них декларують у рекламі «турботу» про Ваші врожаї, а думають про свою кишеню. Вони йдуть на усвідомлений обман покупців. Я хотів би пояснити, на які критерії потрібно звернути увагу при виборі сепаратора:
- Продуктивність. Кожен фермер вибирає сепаратор за продуктивністю: скільки тонн матеріалу обробляється за годину. Від чого залежить продуктивність будь-якого аеродинамічного сепаратора?
Перш за все, від ширини машини, точніше – від ширини її камери сепарації. Тут все просто! Чим ширше камера сепарації – тим ширше подаючий лоток з бункера-накопичувача. Чим ширше лоток – тим ширше зерновий шар. Чим ширше зерновий шар – тим більше подача і, відповідно, продуктивність.
Приклад. У деяких виробників є: сепаратор продуктивністю 5 т/годину і 10 т/годину з однаковою камерою сепарації. Сепаратор продуктивністю 15 т/годину, 20 т/годину і 30 т/годину – з однаковою камерою сепарації і т.д. – все з однаковою камерою сепарації.
Це — абсурд! Можна, звичайно, збільшити подачу шляхом збільшення товщини зернового шару з бункера, але тоді можна забути про якісну сепарацію! І більш потужний вентилятор НЕ врятує, так як зіткнення насіння в товстому шарі відбуваються занадто часто, а сепарація перетворюється на хаотичний процес.
В сепараторах ІСМ Агросепмаш всі моделі мають різну ширину камери сепарації і, як наслідок, – різну продуктивність!
- Аеродинаміка. Так, аеродинаміка важлива в аеродинамічних сепараторах! У чистому вигляді осьова крильчатка імпеллера не підходить для використання в очисних машинах. Вона видає нерівномірний за перетином і дуже турбулентний потік: повітря рухається як поступально, так і обертально. Це призводить до того, що потік повітря зміщується в бік однієї зі стінок сепаратора і зерно летить далі. А тим часом біля іншої стінки зерно летить ближче, при цьому зерна однієї ваги потрапляють в різні лотки, тобто — хаотично!
Також через те, що ступиця крильчатки має великий розмір, то в центрі виникає зона низької швидкості, що також згубно впливає на потік повітря і сепарацію взагалі. На наше щастя, інженерами вже давно придумано такий пристрій, як спрямляючий апарат (статор). Він встановлюється відразу за крильчаткою і дозволяє усунути всі її перераховані вище недоліки.
Але у нього є один мінус: його форму складно розрахувати. Це трудо- і наукомісткий процес, для якого необхідне дороге програмне забезпечення, потужні обчислювальні станції й тижні моделювання. Інженери компанії «Агросепмаш» це зробили і в 2016 р. отримали патент на винахід в Україні. Ось як виглядає нагнітач в розрізі й спрямляючий апарат в сепараторах ІСМ Агросепмаш:
Але і це ще не все! Завдяки тому, що спрямляючий апарат розташований під визначено розрахованим кутом, ми змогли знизити електроспоживання, у порівнянні з аналогами, в 2-3 рази!!!
– Які перспективи ринку аеродинамічних сепараторів в Україні?
– Ринок України ми вважаємо пріоритетним, хоча велика частина нашої продукції йде на експорт. Це США, Канада, Австралія, Німеччина, Франція, Італія, Іспанія, Польща, Словаччина, Угорщина, Румунія і країни Балтії, і найближчим часом плануємо вийти на ринки ще ряду країн.
– Чим сепаратори «Агросепмаш» відрізняються від інших?
– Головна відмінна риса аеродинамічних сепараторів «Агросепмаш» від машин конкурентів полягає в самому способі створення повітряного потоку. В наших машинах використовується унікальний імпеллерний нагнітач, що створює рівномірний потік повітря по всьому перетину камери сепарації. Унікальність даного нашого пристрою підтверджена патентом на винахід в Україні. І в цьому році ми отримали патент в США.
– Патент в США – це серйозно. Наскільки складно його отримати?
– Непросто. У нашій компанії цей процес зайняв більше 3-х років. Там всі заявки на винаходи при реєстрації проходять сувору перевірку за критеріями: патентопридатність, винахідницький рівень, новизна, промислова придатність і енергоефективність.
– Що ж дає кінцевому споживачеві Ваш унікальний імпеллерний нагнітач?
– Унікальний нагнітальний пристрій повітряного потоку забезпечує досить серйозні переваги:
Низьке енергоспоживання в порівнянні з машинами-конкурентами. Потік повітря потрапляє в камеру сепарації без додаткового опору, відповідно, – не втрачає своєї сили. А це дає можливість використовувати двигуни з меншою потужністю.
Максимальна ефективність сепаратора: завдяки ідеальному розподілу повітряного потоку досягається дуже висока якість ступеня очищення і сортування.
Висока продуктивність машини. Все той же ідеальний розподіл повітряного потоку дозволяє нам робити робочу камеру сепарації достатньої ширини, що дозволяє працювати з меншим за товщиною шаром зерна. Так ми забезпечуємо відповідність заявленої і фактичної продуктивності, яка істотно не знижується навіть при високому рівні забруднення вихідного матеріалу.
– Що можете запропонувати крім унікального нагнітача?
– Універсальність і багатофункціональність – це наш підхід до проєктування і виготовлення всього обладнання.
Модульна конструкція аеродинамічних сепараторів і різні опції дозволяють значно розширити функціональність. Всі опції можна замовити як відразу, так і продовжувати доукомплектовувати наші аеродинамічні сепаратори, якщо зараз так зручніше для бюджету покупця. Можливі опції, про які хочеться сказати, відповідаючи на Ваше запитання: – це модулі попереднього очищення ОСК, – модулі уловлювачів легкої фракції УЛФ, – модулі повітроочисних комплексів ВОК.
І ще варто відзначити більш металоємну і міцну конструкцію наших аеродинамічних сепараторів з урахуванням складних умов роботи, постійних переміщень, що особливо актуально для «молодших» моделей.
– Які вимоги до аеродинамічних сепараторів найбільш актуальні?
– Техніка безпеки і здоров’я обслуговуючого персоналу. Процес очищення супроводжується викидом сміття і дрібного пилу. Все це може призводити до серйозних наслідків: підвищення пожежонебезпеки та розвиток хвороб дихальних шляхів у персоналу. До слова, контролюючі органи України зараз більш ретельно стежать за цим. Як рішення: ми пропонуємо повсюдно використовувати повітроочисні комплекси (ВОК) від «Агросепмаш». Зазначу, що без цієї опції наша техніка на експорт, як правило, не поставляється.