Як вибрати дискову борону

11 Лютого 2022 г. опубликовано в журнале: AgroONE №75

Статьи Техника Як вибрати дискову борону
борону

Взимку багато агровиробників додатково оснащують свій парк техніки, закуповуючи нові агрегати на наступний сезон. Це безпосередньо стосується одного з наймасовіших знарядь, які використовуються у кожному господарстві – дискових борін. Цікаво, що і досі фермери іноді обирають та застосовують дискові борони не зовсім правильно.

Що саме ми маємо на увазі?

  1. Види обробітку

Найчастіше дискові борони застосовують для здійснення трьох типів польових операцій. Перший – неглибокий обробіток, що передбачає або лущення стерні після збирання врожаю, або передпосівний обробіток. Глибина – 3-6 см. Другий – обробіток ґрунту на середню глибину від 7 до 14-15 см.

Його метою є перемішування рослинної маси середнього обсягу та знищення бур’янів. Третій – потужне глибоке дискування на горизонт до 20 см, що по суті є дисковою оранкою. Кожен з цих підходів вимагає правильного вибору агрегату: форми та діаметру дисків, кількості батарей з робочими органами, ваги агрегату тощо.

  1. Оптимізація застосування

Вибір типу дискової борони для виконання тієї чи іншої польової операції багато в чому залежить від умов роботи. Так, якщо стерня зернових культур чудово піддається класичному легкому лущильнику, то для кукурудзи краще обрати дискатор, що має більшу масу та диски більшого діаметру.

Якщо ж працювати доводиться на перезволоженому ґрунті, то глибокий обробіток важкою бороною може бути ускладненим через забивання агрегату. У такому разі краще взяти легку борону, однак пройти нею полем не один раз, а двічі. Загалом найбільш універсальними дисковими боронами вважаються короткі дворядні агрегати, котрі можна використовувати у багатьох ситуаціях.

  1. Класифікація борін

Найпростіше розподіляти дискові борони за призначенням залежно від маси агрегатів. Так, найлегші борони з дисками відносно невеликого діаметру називають лущильниками. Середні за вагою моделі – це так звані короткі дискові борони, або ж дискатори. Найчастіше ними працюють на глибину до 12-15 см. І, нарешті, найбільш потужні моделі дискових борін фактично можуть вважатися дисковими плугами.

  1. Диски

Перше, на що слід звернути увагу в конструкції борони, – це відстань від ріжучої поверхні робочих органів до рами, а також відстань між рядами дисків. Чим вона буде більшою, тим менше агрегат забиватиметься на полі з вологою землею та великою кількістю пожнивних решток. Щодо розмірів дисків, то вважається, що диски малого діаметру мають вищу кутову швидкість, а тому краще ріжуть стерню.

Однак багато тут залежить як від цілісної конструкції борони, так і від форми та якості виготовлення самих дисків. Та загалом немає сенсу заганяти у кукурудзиння агрегат з круглими дисками великого діаметру. Тут краще працювати моделлю з меншими робочими органами, які мають агресивну ріжучу форму. Це, наприклад, диски типу «ромашка».

  1. Котки

Важливим чинником, який впливає на ефективність роботи дискової борони, є правильний вибір прикочуючого котка залежно від умов роботи. Так, на чорноземах чудово себе показують тандемні котки, конструкція яких поєднує трубчасту та ребристо-планчасту поверхню. На важкому ґрунті можна працювати універсальним клиноподібним котком.

На полях з великою кількістю твердих пожнивних решток, наприклад, після збирання соняшнику, дуже добре себе зарекомендували так звані «рубаки» – рубаючі котки. Якщо доводиться працювати на перезволоженому ґрунті, то хорошим вибором буде гумовий коток. Він досить дорогий, тому в крайньому разі можна приєднати до борони сегментно-конусний коток.

У всякому разі не варто обирати дискову борону для господарства за принципом «вони всі однакові». Якраз ні, тому у господарстві краще мати принаймні три різні дискові агрегати, котрими виконуватимуться кардинально різні польові завдання. Особливо це важливо у тому разі, якщо у господарстві практикується технологія мінімального обробітку ґрунту. Там якраз потрібно спрацювати дисками просто філігранно точно. Тому, при виборі нової борони потрібно відразу з’ясувати у продавця, яка конкретна спеціалізація тієї чи іншої моделі.

Іван Бойко