Як сіяти пшеницю у суху землю, осінні хвороби ячменю та вирощування соняшнику

6 Жовтня 2020 г. опубликовано в журнале: AgroONE №59

Статьи Вопрос-ответ Як сіяти пшеницю у суху землю, осінні хвороби ячменю та вирощування соняшнику
пшеницю

Питання: Готуємося сіяти пшеницю, але дощу нема. Як надійніше – сіяти зараз у суху землю, чи чекати дощу? (фермер, Окнянський район).

Відповідь: Сіяти пшеницю однозначно треба. Але дослухайтеся рекомендацій вчених та фахівців-аграріїв. Перше – це вибір сорту. Пропозицій на ринку насіння є багато. За результатами минулого року (за посухи та екстремальних умов вирощування пшениці) ми вважаємо, що селекція повинна бути українською, а для Вас, зважаючи на регіон, кращими будуть сорти Одеської селекції, головним чином ранньостиглі та спековитривалі. Рекомендую сіяти після 30 вересня, у сухий ґрунт, з нормою висіва у межах 2-3 млн насінин на га, що приблизно еквівалентно (за маси 1000 зерен = 36 г) 108-110 кг/га.


Питання: Які хвороби ячменю можливо будуть цього сезону і які фунгіциди будуть кращими? (аграрій, Балтський р-н, Одеська обл., Україна).

Відповідь: Передбачаємо, що з осені посіви ячменю можуть бути уражені збудником темно-бурого гельмінтоспоріозу, можливий посередній розвиток вірусу жовтої карликовості ячменю (ВЖКЯ) за умов раннього посіву та за загущення його. Більшої проблеми завдадуть шкідники – попелиці, збудники ВЖКЯ, цикадки, збудники полосатої мозаїки ячменю. Тому після отримання сходів ячменю треба моніторити шкідників, які за теплої погоди будуть обов’язково. Фунгіциди цього осіннього сезону можуть знадобитися у період розвитку ячменю у фазу ВВСН 21-23, тобто на початку кущення. Пропоную уважно стежити за розвитком рослин ячменю озимого та за активного розвитку рослин застосувати фунгіцид при наявності 3-5 справжніх листочків. Норма витрати препарату у такому разі половинна. Серед ефективних фунгіцидів для ячменю пропоную препарати з діючими речовинами пропіконазол, протіоконазол, тебуконазол, епоксиконазол, тритіконазол, прохлораз та інші. Можливі комбіновані фунгіциди з двома-трьома діючими речовинами. Будьте обережними з пестицидами, аби не купити фальсифікат або неефективний препарат.


Питання: Вирощування соняшнику у нашому господарстві нинішнього сезону призвело до абсолютного нуля. Чи є перспектива для вирощування соняшника у наступному році? (агроном, Миколаївська область).

Відповідь:  Останніми роками, починаючи з 2018 р., людство вступило у новий 12-річний цикл, що притягнуло за собою безліч проблем, особливо тих, що стосується кліматичних змін. Рік 2019-2020 став відправною крапкою на майбутні роки. Людство своєю життєдіяльністю накопичило величезну кількість токсичності, яку наступними роками нам треба буде розгрібати, аби уповільнити невідворотні природні виклики. Щодо Вашого питання, вважаю, що соняшник, як культура, досить актуальний та важливий харчовий продукт, якби не порушення принципу сівозмін. Наразі сівозміни  складаються з двох культур – з пшениці (ячменю) та соняшнику, а після соняшнику – знову пшениця…. і так з року в рік. Це, шановні, шлях в нікуди. Це є те, що в умовах посухи, за недостаньої кількості вологи призведе до тотального голоду на планеті, так як цей самий «антропогенний фактор» може загубити й усю екосистему. Саме з цього приводу необхідно приглушити цей фактор та запустити новий проєкт щодо очищення планети від усілякого непотрібу та приступити до збереження ґрунтів, водойм, чистого повітря задля землян нинішнього та наступних поколінь. Одним з перших кроків до спасіння української землі є перезавантаження у зміні сільськогосподарських земель та концепція вірних сівозмін.