ІТ-технології для ягід, овочів, фруктів

2 Квітня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №65

Статьи Агротехнологии ІТ-технології для ягід, овочів, фруктів
технології

Covid – найпопулярніше слово 2020-го та вже й 2021-го років. Яких змін під впливом глобальної пандемії зазнало світове сільське господарство та які інновації вже на часі в сегменті ягідництва та плодоовочівництва – розповімо в цій статті.  По-перше, європейські країни зазнали дефіциту сезонної робочої сили для збору сезонних ягід. Так, Велика Британія не долічилася 29000 робітників, що зазвичай приїздили зі східноєвропейських регіонів. По-друге, порушено логістичні ланцюжки, як на глобальному, так і на місцевому рівнях. По-третє, змін зазнав і споживчий кошик, що змусило поміркувати над «вирощуванням на місці». Тож саме низка факторів змушує пильно придивлятись до інновацій та вдаватись до новаторських рішень.

РОботи та робОти в сільському господарстві

Вважається, що належне застосування роботизованої сільськогосподарської техніки надає чимало переваг сучасному агровиробнику. Зокрема, роботи:

  1. Вирішують проблему дефіциту кадрів.
  2. Підвищують ефективність збору врожаю і догляду за рослинами: скорочують витрати гербіцидів, диференційовано збирають тільки дозрілий урожай ягід і фруктів.
  3. Підвищують врожайність за рахунок своєчасного виявлення загроз для рослин.
  4. Створюють «вільний» час для аграріїв на рішення організаційних та інших питань.

Функціонал роботів у галузі рослинництва ділиться на три основні категорії:

  1. розпилювання та прополювання;
  2. посів;
  3. збір врожаю і вирощування продуктів в обмеженому середовищі.

Залізні рішення сезону

■ Agrobot E-Series. Робот може збирати полуницю, оцінюючи стиглість ягід. У нього 24 «руки», робот працює безпровідний і за допомогою штучного інтелекту.

■ Діва: робот-крос-культиватор. Має здатність збирати урожай декількох видів, що відрізняє його від конкуруючих сільськогосподарських роботів.

■ Робот-збирач ягід Хенк

Британські розробники представили надчутливого робота, заявивши, що його майже людські якості дозволяють йому збирати делікатні сільськогосподарські культури, такі як малина і полуниця. Фермери Великобританії, які вирощують ягоди і польові культури, нині наймають 70000 сезонних робітників на рік. У рамках цієї загальної потреби у робочій силі виробникам ягід потрібно 29000 власних робітників, щоб зібрати фрукти, перш ніж вони почнуть гнити у полі.

■ Energid picking citrus system

Ідеальна система для збору урожаю цитрусових. Робот зриває фрукт за 2-3 секунди, а його виробництво обходиться дуже дешево, тому він вигідніший за найм працівників.

технології«Рослинництво» з контрольованим середовищем

Екологічні і соціальні витрати великомасштабного промислового сільського господарства величезні і включають наслідки повсюдного використання пестицидів і хімікатів, виснаження земельних ресурсів і поступове скорочення населення сільських районів.

У регіонах, де земля у поганому стані або кліматичні умови несприятливі для вирощування на відкритому повітрі, єдиною альтернативою є «рослинництво» з контрольованим середовищем (CEA/РКС) – будь то закрите, вертикальне або тепличне підприємство. Перевага CEA очевидно: безпечніша, стандартизована продукція без пестицидів, з короткими ланцюгами доставки, які менше забруднюють довкілля. Оскільки світове населення швидко урбанізується, нам необхідно перемістити наше сільськогосподарське виробництво в міські і приміські райони.

Це можливість перетворити домашнє і вертикальне сільське господарство з простого джерела листової зелені, овочів і дрібних фруктів в реальну, довгострокову основу продовольчої безпеки міст.

Системи землеробства «на місці»

Що це?

Внутрішній город. Індивідуальні світлодіоди, система циркуляції води і замкнуте середовище є оптимальною екосистемою рослин.

Де використовувати?

  1. Забезпечення громадського харчування системами вирощування на місці: шафа для вирощування трав і мікрозелені в промислових масштабах.
  2. Супермаркети з децентралізованими системами вирощування. Вже більше 600 шаф у багатьох містах Європи і США, а нещодавно вони були запущені в Японії і Канаді під час пандемії.
  3. Домашнє вирощування = заміна продуктового магазина.

Скільки коштує?

Система розміром з книжкову шафу коштує 4950 доларів і вимагає щомісячної абонентської плати у розмірі 35 доларів для покриття витратних матеріалів і програмного забезпечення, що забезпечує роботу пристрою.

Інновації у зберіганні

Після збирання яблука зберігаються в складському приміщенні з контрольованою атмосферою, яке заповнене газом, що перешкоджає утворенню етилену, який викликає дозрівання. Проблема в тому, коли люди відкривають ці двері і відправляють фрукти. Відкривати двері дуже дорого. Це явна проблема пакувальників. На допомогу прийшов стартап, що поєднує в собі нові біосенсори Інтернету речей з практичними ідеями, щоб забезпечити максимальну свіжість і зменшити псування фруктів.

Наразі Yamaha відстежує стиглість за допомогою IoT. На сьогодні йдеться про моніторинг 150 мільйонів фруктів у сегменті упаковки в ланцюжку постачань, де деякі фрукти можуть зберігатися до року, щоб краще відповідати попиту.

Водночас компанія Agrosustaine використовує біопрепарати з уповільненим вивільненням, щоб запобігти появі плісняви до і після збору урожаю. Для культур тривалого зберігання – це повільне вивільнення активних інгредієнтів впродовж трьох-чотирьох місяців. Для швидкопсувних культур може бути всього один тиждень активного випуску.

А фахівцями компанії Hazel розроблено вкладиш для упаковки, який виділяє пари, щоб потроїти термін зберігання продуктів, уповільнюючи процес старіння і запобігаючи появі грибка або гниття.

Вертикальні ферми для боротьби з Covid-19

Inno-3b – компанія по розробці вертикального сільськогосподарського устаткування з Квебеку, стверджує, що перемкнула свою увагу на пряму боротьбу з коронавірусом. Для цього компанія об’єдналася з біофармацевтичними підприємствами.

Ще до пандемії Covid-19 молекулярне землеробство на основі рослин для виробництва протеїну мало переваги перед традиційними системами ферментації для виробництва ліків з використанням клітин тварин або бактерій. Воно, зокрема, ґрунтована на використанні специфіки так званих агробактерій, які здатні модифікувати рослину-реципієнт, щоб забезпечити експресію генетичної інформації, тобто вижити і відтворити себе.

Технологія полягає в тому, щоб обдурити бактерії, замінивши послідовність гена всередині власної РНК. Як тільки бактерії «перепрограмуються», вони увійдуть у клітину рослини, щоб передати свій ген, але результатом буде експресія цільової молекули, для якої вона була запрограмована. У нашому випадку, антитіла до Covid-19 – з яких робитимуться набори для виявлення, лікування і профілактики коронавірусу.

Ірина КРАВЕЦЬ,
член експертного комітету з розвитку сфери штучного інтелекту Міністерства Цифрової трансформації України,
керуючий партнер CleverAgri


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: