Остання ціна у супермаркеті на 24.03.2020 р. – 124 грн за кг китайського часнику
5 березня в цьому році в Одесі відбулась Всеукраїнська конференція по часнику, організаторами якої були СОК «УкрАП», ТОВ «Чистий продукт», «АПК-Інформ» та ін.
«Чому китайського, а не українського?» – запитаєте ви. Все дуже просто: наш український в основному озимий і він, як правило, не може долежати до весни, але це абсолютно не означає, що потрібно «перемикатися» на вирощування ярого часнику, який має значно кращу лежкість. АДЖЕ у нього дуже низька врожайність і його селекція практично загублена.
І ще одне застереження – ні в якому разі не намагайтеся побудувати свій часниковий бізнес на сортах часнику з інших країн. Цього гіркого досвіду набули вже багато чесноководів України. Але, як кажуть, «граблі завжди на місці стоять у куточку і чекають на чергову жертву необачних самостійних рішень».
Так як же найкраще організувати свій часниковий бізнес, щоб він був успішний і прибутковий, і не кинути його, коли ціна на часник знижується, а потім відновлювати його стрімголов, коли ціна на часник знову 100 грн/кг???
Відповідь проста: потрібно полюбити цю культуру. Тим більше, що вона на це цілком заслуговує.
Часник чи не єдина озима овочева культура, яка до кінця травня практично повністю дозріває і готова до продажу. І після якої можна виростити ще одну овочеву культуру у цьому ж році.
Вона всюди має «валютні коріння» у своєму ціноутворенні, так як кожну зиму Україна повністю переходить на китайський часник.
Тільки не потрібно виходити на часниковий ринок в момент збирання часнику і панічно його продавати за 10 грн/кг, коли він і по 5 грн нікому не потрібен, так як в цей момент попит на нього на низькому рівні.
Великий інтерес до часникової теми проявили Молдова і Казахстан, які делегували своїх представників на цей форум.
Після безлічі доповідей і презентацій на цьому заході можна впевнено зробити висновок, що часниковий бізнес в Україні став більш структурований і прогнозований, і в ньому вже чітко визначилися великі і постійні гравці цього ринку, як у виробництві, так і у збуті та переробці. А довірче об’єднання зусиль цих гравців дає свої позитивні результати: формуються об’єднані ринкові партії часникової продукції, а також стабільно збільшується експорт товарного часнику і однозубки.
Враховуючи безліч інформації по часниковій темі, дозволю собі зробити прогноз на два найближчі роки: часник в Україні буде в дефіциті, особливо у період відсутності якісного китайського часнику нового врожаю. Та й ціна на часник обіцяє бути цікавішою, адже долар то зростає, та й попит у зв’язку з усілякими вірусами буде рости.
Ось тільки б чесноководам не піти старими хибними шляхами, коли хапають що потрапило під виглядом посадкового матеріалу часнику, запихають у землю і сподіваються на диво…
А щоб у цьому бізнесі був успіх, потрібно завжди купувати посадковий матеріал часнику у господаря сорта (вони всі є у реєстрі сортів), користуватися супроводом досвідчених чесноководів, а також вже на старті розуміти, як буде продаватися ваш часник. А головне – вивчати і любити цю унікальну овочеву культуру.
Директор ТОВ «Чистий продукт» Паращенко Сергій Вікторович