Кінець осені – це той час, коли більшість фермерів вже придбали необхідний посівний матеріал на весняну посівну. З цією справою баритися не варто, оскільки господарству може не вистачити запланованих до сівби сортів та гібридів. І нині саме час реалізувати ефективне протруювання насіння.
- Вибір протруйників
Досить часто відомі виробники насіння пропонують вже протруєний посівний матеріал кукурудзи чи соняшнику. Як правило, на їх пропозиції у цьому плані варто звернути увагу, адже жодна насіннєва компанія не обробить свою продукцію неякісним препаратом. Також це істотно спростить завдання для фермера.
Як свідчить досвід, сьогодні обов’язково слід обробляти посівний матеріал як інсектицидним, так і фунгіцидним протруйниками. Ціла низка природних факторів, таких як теплі зими та тривалі дощові періоди у травні спричиняють зростання чисельності комах-шкідників та патогенів.
- Фунгіцидні протруйники
На захист насіння від хвороб слід звертати особливу увагу. По-перше, через обмежену сівозміну та інші фактори посіви у більшості регіонів України сильно потерпають від цілої низки захворювань. Тому конче необхідно застосовувати протруйники, до складу яких входить понад один компонент. Сьогодні на ринку можна знайти препарати, які містять дві, три і навіть чотири діючі речовини. Це дасть змогу забезпечити повноцінний захист сходів рослин.
По-друге, сучасні фунгіцидні протруйники здійснюють інтенсивний фізіологічний вплив на рослини, виступаючи у ролі антистресантів та стимуляторів росту. Це дає змогу підтримувати посіви навіть за гостро несприятливих погодних умов, наприклад, посухи. І що важливо – отримувати відчутну прибавку до врожайності.
- Якість протруювання
Навряд чи розумно витрачати значні кошти на придбання дорогих високоефективних протруйників та після цього обробляти ними посівний матеріал у… бетонозмішувачі. Очевидно, що у господарстві для цієї мети повинен використовуватися сучасний хороший агрегат, котрий обслуговує кваліфікований працівник. Якщо з якихось причин це неможливо, то краще довірити протруювання посівного матеріалу виробнику насіння чи його сертифікованому дистриб’ютору. Краще не ризикувати, обробляючи насіння в кустарних умовах, адже в такому разі існуватиме ризик нерівномірного нанесення препарату чи неповного просочування насінини. Таким чином, остання не буде цілковито захищеною або ж, навпаки, отримає хімічний стрес.
- Додаткові препарати
Сьогодні дедалі частіше демонструє власну ефективність застосування додаткових препаратів для обробки посівного матеріалу. Зокрема, відомі виробники насіння пропонують свою продукцію, оброблену якісними гуматами чи стимуляторами росту. Це свідчить про те, що їх застосування є дійсно ефективним, тому на цей момент варто звернути увагу.
Хорошим рішенням може стати і обробка насіння мікродобривами, що містять критично важливі для конкретної культури мікроелементи, а також фосфор та цинк, що сприяють розвитку кореневої системи рослин. Так, соя для активного розвитку бульбочкових бактерій потребує бору, кобальту та молібдену, кукурудзі потрібен цинк та молібден, соняшнику – бор та цинк. Застосувавши такий препарат для обробки насіння можна істотно покращити стартовий розвиток сходів.
- Інокуляція
Якщо мова йде про насіння сої, то слід пам’ятати, що до 50% успішного вирощування цієї культури залежить від ефективності інокуляції насіння. Потрібно пам’ятати, що інокулянт вноситься вже безпосередньо перед сівбою, тоді як протруйником насіння обробляється задовго до цього. Це необхідне для того, аби не знищити живі бактерії у складі інокулянту. Вибір таких препаратів потрібно здійснювати з урахуванням реальної кількості живих організмів у штамі, а також – практичних результатів їх застосування у реальних умовах вирощування в конкретному регіоні.
Іван Бойко