Незважаючи на нестабільну премію за високоолеїновий соняшник, необхідність вирощувати високоолеїнові гібриди з просторовою ізоляцією та примхливість цього соняшнику при збиранні, площі під ним невпинно зростають.
Рушійною силою у зростанні попиту на високоолеїновий соняшник є премія, збільшення споживчого інтересу до цінних рослинних олій та популяризація здорового харчування.
Цінність високоолеїнового соняшнику
Високоолеїновий соняшник має високий вміст олеїнової кислоти Омега 9 (мононенасичена жирна кислота) понад 82% і низький вміст лінолевої кислоти Омега 6 (поліненасичена жирна кислота). Олія, виготовлена з такого соняшнику, має безліч корисних властивостей і характеризується найвищим вмістом вітаміну Е (альфа-токоферолу) — 45 мг/100 г, що є природним антиоксидантом, легко засвоюється організмом людини.
Завдяки високому вмісту олеїнової кислоти, соняшникову олію можна прирівнювати до оливкової. Корисними властивостями Омега 9 є швидке засвоєння глюкози, що в свою чергу є профілактикою розвитку діабету, запобігання розвитку раку молочної залози у жінок, а також зміцнення імунітету. Крім того, Омега 9 знижує рівень холестерину в крові та перешкоджає осіданню холестеринових бляшок на стінках судин, знижуючи таким чином ризик розвитку атеросклерозу. Також спостерігається зниження ризику розвитку хронічних запалень за рахунок покращення метаболізму тканин.
Так, при переробці лінолевої соняшникової олії на маргарин, а також при смаженні з’являються активні транс-ізомери, які спричиняють підвищення вмісту холестерину в крові, що може спричинити серцево-судинні і онкозахворювання. А при термічній обробці та гідролізації високоолеїнової олії утворюються переважно цис-ізомери, що зменшують вміст холестерину та канцерогенів. Ця олія має тривалий цикл використання у процесі смаження при високих температурах, містить не більше як 10% насичених жирів, що є дуже важливим для харчової промисловості.
На даний час є інформація, що частка високоолеїнового соняшника в Україні становить близько 10%. Однак, світові тенденції показують, що в подальшому попит буде тільки зростати. Існує думка, що високоолеїнові гібриди мають нижчу врожайність, ніж звичайні (лінолеві) гібриди соняшнику. Це не так, на ринку вже є сучасні високоолеїнові гібриди, що не поступаються за урожайністю лінолевим.
Мотивацією вирощувати високоолеїновий соняшник для українських фермерів також служить додаткове преміювання. Доплата за кожну тонну товарного насіння високоолеїнового соняшнику в минулому році становила 50 доларів.
Селекція має значення
Важливою складовою успішного вирощування товарного високоолеїнового соняшнику є вибір якісного посівного матеріалу з високим генетичним потенціалом врожайності, високим вмістом олеїнової кислоти.
Селекційний процес не стоїть на місці. Постійно створюються все нові й нові гібриди з покращеними характеристиками.
У процесі створення нових високоолеїнових гібридів соняшнику в першу чергу відбираються найбільш високоврожайні комбінації, з високим вмістом олії та олеїнової кислоти, стійкі до біотичних та абіотичних факторів. Крім того, створюються гібриди, стійкі до гербіцидів групи імідазолінонів та сульфонілсечовини. Безумовно, необхідною ознакою сучасних гібридів є стійкість до вовчку соняшникового.
Під час створення високоолеїнових ліній та гібридів важливим є контроль високого вмісту олеїнової кислоти на усіх етапах селекції.
У Всеукраїнському науковому інституті селекції контроль вмісту олеїнової кислоти проводять на високочутливому сучасному обладнанні.
Про що треба знати, коли вирощуєш високоолеїновий соняшник
Технологія вирощування високоолеїнового соняшнику в цілому не відрізняється від технології вирощуваня лінолевого соняшнику, проте має свої особливості. Такою особливістю є, в першу чергу, дотримання просторової ізоляції від посівів лінолевого соняшнику. Ізоляція має складати від 400 м, залежно від площі лінолевого соняшнику, який росте поряд. Потрібно пам’ятати, що від просторової ізоляції залежить вміст олеїнової кислоти в отриманій товарній продукції.
Якщо немає можливості дотримуватися просторової ізоляції, то можна використати часову ізоляцію. Тобто, необхідно підбирати строки посіву та гібридний склад в залежності від вегетаційного періоду, щоб забезпечити цвітіння в різні терміни та уникнути перезапилення з лінолевим соняшником.
Посів необхідно проводити в оптимальні строки, коли ґрунт на глибині висіву прогріється до +10°С. Більшість високоолеїнових гібридів відноситься до інтенсивного типу, тому при вирощуванні рекомендується дотримуватися збалансованої системи живлення.
Також велику роль в отриманні товарної продукції з високим вмістом олеїнової кислоти відіграє зона вирощування. Адже при різких коливаннях нічних та денних температур під час цвітіння та наливу сім’янок може суттєво знизитись рівень олеїнової кислоти в олії.
Отже, основними чинниками, що впливають на вміст олеїнової кислоти є:
- генетична чистота насіння;
- просторова ізоляція;
- температурний режим в період цвітіння та дозрівання;
- фізичне змішування (під час посіву, збирання, транспортування, доробки насіння, а також при виробництві олії).
Еверест української селекції
В лінійці гібридів соняшнику Всеукраїнського наукового інституту селекції є високоврожайний високоолеїновий гібрид соняшнику Еверест, з вмістом олеїнової кислоти 92%. Еверест генетично стійкий до гербіцидів групи імідазолінонів, що дозволяє вирощувати даний соняшник, використовуючи традиційну систему захисту від бур’янів, так і, за потреби, використовувати гербіциди групи імідазолінонів.
Еверест – ранньостиглий гібрид інтенсивного типу, що має швидкий стартовий ріст та вегетаційний період 105 днів. Еверест вирізняється помірною стійкістю до посухи. Найбільшу врожайність з найбільшим вмістом олеїнової кислоти він показує на високому агрофоні з достатнім вологозабезпеченням.
Ключовим фактором успіху при вирощуванні високоолеїнового соняшнику є вибір насіння з високим генетичним потенціалом урожайності, високим вмістом олеїнової кислоти та високою якістю, що Всеукраїнський науковий інститут селекції впевнено гарантує своїм покупцям.
Всеукраїнський науковий інститут селекції
Вікторія Бабич, селекціонер
Клієнтська підтримка: 0 800 302 032 (дзвінки безкоштовні зі стаціонарних та мобільних телефонів України)
Відділ продажу: +380 (44) 500-55-37, +380 (67) 505-47-42 • www.vnis.ua