До уваги фермерів – озима пшениця, сорти п’ятого покоління

28 Червня 2018 г. опубликовано в газете: Агро1 №30

Статьи Агротехнологии До уваги фермерів – озима пшениця, сорти п’ятого покоління
озима пшениця

Фермерське господарство «Бор» розпочало свою роботу у 1996 році. Всі без винятку ресурси підприємства і сім’ї Артюшенко з самого початку були мобілізовані в селекцію озимої пшениці. Як результат, перший сорт Тронка фермерського господарства «Бор», районований у 2005 році, показав в державному сортовипробуванні рекордну урожайність – 111 ц/га і якість зерна 450-661 о.а. Такі показники вивели ФГ «Бор» у лідери селекції озимої пшениці в Україні. Всі без винятку сорти озимої пшениці фермерського господарства «Бор» – створені і районовані – є космополітами, придатними для вирощування у виробничих умовах для різних технологій в усіх областях України. Це стосується як класичних сортів, так і сортів п’ятого покоління.


Особливо хотілось виділити сорти п’ятого покоління, які були вперше створені і до цього часу створюються тільки у фермерському господарстві «Бор». У 2007 році був районований перший сорт 5-го покоління – Шестопалівка, селекції ФГ «Бор». Високий рівень професіоналізму та освіченості виробників України швидко перетворили сорт Шестопалівка в національний бренд, який став найпоширенішим сортом озимої пшениці в Україні. Сьогодні фермерське господарство «Бор» створило і районувало повну технологічну лінійку сортів п’ятого покоління. Інтенсивну технологію представляють сорти: Сталева, Озерна, Чугунка і Крепиш. Універсальну технологію представляють сорти: Шестопалівка, Шпалівка, Шестал, Шестизерна і Очаківка. Напівінтенсивну технологію представляє сорт Магістраль.

озима пшениця

Всі вище названі сорти 5-го покоління являються монопластами. Так, перший сорт Шестопалівка – монопласт, який спростував догму про низьку продуктивність скоростиглих сортів. Зафіксована найвища урожайність цього сорту – 137,5 ц/га в 2004 році в Одеській області.

Другий монопласт – сорт Шпалівка – досяг вершини пластичності. Всі існуючі сорти мають статичну форму колоса і щільність, але сорт Шпалівка під впливом різних факторів може набувати будь-якої форми колоса і його щільності.

Третій монопласт – сорт Магістраль – став самим конкурентним, можна сказати, агресивним до інших сортів та бур’янів, демонструючи скоростиглість, силу росту та швидке наростання біомаси.

Четвертим монопластом є сорт Сталева, який сформував потужний колос, здатний формувати два колоски на одному уступі колоскового стрижня. Такий колос формує не тільки крупні зернівки, але й здатний формувати більше 100 зернівок в одному колосі.

П’ятий монопласт – сорт Шестизерна – взагалі змінив уявлення про будову колосу. В колоску цього сорту з’явилося не 3-5 квіток , а 5-8! Відповідно додалась така ж кількість зернівок (без зменшення маси зернівки), а колос отримав форму ялинки.

Сьогодні селекція ФГ «Бор» інтенсивно напрацьовує генофонд сортів монопластів, які несуть радикальні зміни в фізіології та морфології озимої пшениці методом класичної селекції. Цей прорив в селекції основної продовольчої культури планети Земля відкриває нові горизонти в різних напрямках розвитку класичної селекції. Сьогодні ще невідомо, якого розмаху наберуть монопласти у виробництві зерна, але все ясніше вимальовуються контури майбутніх сортів – поліпластів, які зберуть в один букет частково, або всі без винятку досягнення монопластів і створять сорти агресивної виробничої надійності з високою продуктивністю і якістю зерна.

На протязі всього періоду існування фермерського господарства «Бор» головною метою було і є селекція озимої пшениці, створення, напрацювання і розвиток генетичного фонду цієї культури. Масштабні об’єми гібридизації дозволили швидко сформувати всесторонній генофонд і розвинути різнопланові напрямки селекції озимої пшениці. Окрім масштабного напрямку створення сортів п’ятого покоління, підприємство має передові позиції у створенні сортів-аскетів. Яскравим прикладом є сорти Тітона і Тайра. Ці сорти можна сіяти там, де пшеницю взагалі не сіють (несприятливі кліматичні умови, бідні ґрунти та ін.). Не зважаючи на аскетичний характер, сорт Тітона показав найвищий урожай – 114 ц/га в 2004 році, якість – сильна пшениця.

Районований у 2018 році сорт Тайра теж показав найвищий урожай 114,7 ц/га в державному сортовипробуванні. Головна мета сортів-аскетів – витримувати жорсткі кліматичні і ґрунтові умови, формуючи високі врожаї та якість зерна.

Сьогодні ФГ «Бор» реалізує 1 тисячу тонн суперелітного насіння озимої пшениці виключно сортів власної селекції, господарство не вирощує інших зернових культур, що виключає наявність домішок та сприяє сортовим якостям насіння. Найбільший попит насіння сортів ФГ «Бор» має в степу України, особливо в районах з жорсткими умовами вирощування озимої пшениці (Запорізька, Миколаївська, Одеська, Дніпропетровська, Луганська, Харківська, Кіровоградська та інші області). В західних та північних областях України пшеницю ФГ «Бор» висівають менше, але вона обов’язково присутня, тому що ніколи не підводить виробників та має яскраві особливості, що виділяє її з великої різноманітності районованих сортів.

Найбільшим джерелом розмноження насіння ФГ «Бор» є насіннєві господарства з ліцензійними угодами. Завдяки цим господарствам, сорти пшениці ФГ «Бор» широко використовуються в усіх областях України.

Головною особливістю сортів ФГ «Бор» є їх радикальна відмінність між собою, тому замінити один сорт іншим неможливо. Кожний сорт має своє яскраве обличчя, свій унікальний набір властивостей, свій характер.


Фермерське господарство «Б О Р».
fgbor.com.ua. E-mail: fgbor96@gmail.com
67624, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Дачне, вул. Уютна, 17
Моб. (097) 493-00-19; (050) 163-71-50