Держава має негайно взяти ситуацію під контроль!

28 Серпня 2019 г.

Статьи Животноводство Держава має негайно взяти ситуацію під контроль!
АЧС

«Українці вже 4 роки їдять м’ясо з чумою», – Ірина Паламар


За період від початку 2019 року через АЧС країна втратила близько 170 тис. свиней. Про це повідомив голова Держпродспоживслужби України Володимир Лапа. Найближчими ж днями ця цифра зросте відразу понад у 1,5 рази! Адже африканська чума дісталася високотехнологічного свинарського господарства, що входить у ТОП-10 по Україні – «Галичина Захід» (Львівська обл.), з поголів’ям 100 тис. свиней. А значить, згідно з чинним законодавством, усі вони будуть знищені.

А між тим, існують технології, які дозволяють переробляти таку свинину – наприклад, на тушонку. Науковці зазначають, що вірус АЧС гине вже при температурі 60 градусів протягом 30 хв. Тому тушонка, вироблена з ураженого м’яса, є абсолютно безпечною як для споживання людиною, так і з погляду біобезпеки. Якщо переробляти цей продукт для стратегічних запасів, то м’ясом знищених лише від початку 2019 року свиней можна було годувати протягом року до 200 тисяч чоловік.

АЧС

Що для цього потрібно? Передусім, внести відповідні зміни в Інструкцію з боротьби з АЧС, аби м’ясо не підлягало утилізації (спалюванню), а була дозволена безпечна переробка цих тварин.

Насправді ми вже 4 роки, відколи в Україну була занесена африканська чума свиней, споживаємо м’ясо зі збудником АЧС. Адже численні випадки спалахів хвороби господарства – як промислові, так і приватні – приховують, і м’ясо від інфікованих тварини, замість утилізації, – потрапляє на полиці магазинів та стихійні ринки. Але якщо воно й не наносить шкоди людині, то рештки від такого м’яса, викинуті на смітник, є осередком розмноження збудника АЧС, і чума розноситься країною.

Сучасні ж технології дозволяють переробляти цю сировину прямо в межах території господарства, і такий продукт буде безпечним для споживання, адже збудник в ньому буде знищено, і це буде вигідно як для держави, так і для власника постраждалого підприємства.

Наприклад, у США вже давно існують спеціальні мобільні установки, які здійснюють забій свиней і переробку м’яса на тушонку прямо у господарстві. Це дозволить нам унеможливити рознесення вірусу за межі підприємства. Ціна однієї такої установки близько 100 тис. $ – доволі невелика сума, якщо порівняти зі збитками, які терпить щоденно галузь від АЧС.

Ми звертатимемося до Президента України щодо сприяння й підтримки збереження свинарства в Україні як важливої бюджетоутворюючої галузі. А для цього потрібна, передусім, політична воля. Держпродспоживслужба має внести відповідні зміни в Інструкцію з боротьби з АЧС, та прийняти стратегію боротьби з АЧС. Держава має негайно взяти ситуацію під контроль!

За матеріалами Асоціації тваринників України.