Цикорій

31 Грудня 2021 г. опубликовано в журнале: AgroONE №74

Цикорій

Якось нам привезли насіння цикорію, вірніше, привезли посівний матеріал цикорію для виділення з нього найбільш продуктивного насіння. Такі завдання нам подобаються, оскільки (аналогія зі спортом) ми таку висоту за якістю підготовки насіння беремо, яка іншим технологіям недоступна. Це особливо наочно видно при роботі з дрібним насінням. Ну, здавалося б, що ще можна зробити з насінням цикорію?

Цикорій

З привезеного нам посівного матеріалу цикорію розклад вийшов такий:

■ сильне насіння – 75%;

■ слабке насіння – 25%.

Унікальність нашої технології якраз у тому, що вона, за рахунок решіт нової геометрії (що нами випускаються), дозволяє виконувати калібрування насіння за розміром і формою так точно, що на наступному етапі сепарації (пневмовискід) вдається відчути дуже малу (але дуже важливу для врожайності) відмінність у масі 1000 шт. насіння. Хоча візуально відмінності практично не видно.

Цикорій

Щоразу, коли до нас привозять посівний матеріал для виділення з нього сильного насіння с/г культури, з якою ми раніше не працювали, викликає інтерес сама культура. Цього разу ЦИКОРІЙ.

Батьківщина цикорію – Середземномор’я. Зустрічається він в Євразії, Північній Африці, Північній та Південній Америці, Австралії та Новій Зеландії.

Культивується два види цикорію – салатний цикорій і звичайний цикорій. Екстракт з кореня використовується як замінник кави. Напій набув широкого поширення в Європі, починаючи з 1810-х років.

Ботанічно – це багаторічна трава заввишки до 1,5 м. Сам процес заварювання та споживання цикорію вперше згаданий у літописах Єгипту. У 1700 році його завезли до Північної Америки, де він став найпоширенішим замінником кави.

Листя використовують для різних салатів, як гарніри до страв.

Цикорій також є медоносом та пилконосом. Користь цикорію легко пояснюється наявністю вітамінів у його складі. Ось тільки їх перерахування: бета-каротин, вітамін Е, тіамін, холін, аскорбінова кислота, вітамін В5, піридоксин, рибофлавін, вітамін К, вітамін РР, ретинол, фолієва кислота.

Крім того, у цикорії (у його кореневій частині) міститься до 75% органічної сполуки інуліну. Ця унікальна речовина є натуральним полісахаридом, що використовується при діабеті та дієтичному харчуванні. Інулін легко засвоюється і при регулярному споживанні підвищує стійкість організму до шкідливих бактерій.

ЦикорійВ силу всього вищесказаного, не дивно, що цикорій:

■ знижує артеріальний тиск, прискорює кровообіг та розширює судини;

■ розслаблює нервову систему та усуває безсоння;

■ сприяє виведенню шлаків з організму;

■ нормалізує рівень інсуліну в крові;

■ насичує організм мікроелементами та вітамінами;

■ має ранозагоювальний ефект;

■ має жовчогінну дію;

■ знижує ризики розвитку атеросклерозу і гіпертонії.

Але є й протипоказання. Через те, що цикорій розширює судини і розріджує кров, він не бажаний для гіпотоніків і для тих, хто має схильність до розвитку варикозу судин. Загальна рекомендація така: оскільки цикорій належить до лікарських рослин, то рекомендується на день випивати трохи більше 300 мл напою.

Значимість цикорію як інгредієнта для приготування продуктів здорового харчування важко переоцінити. За даними міжнародної наукової асоціації (ISAPP) корінь цикорію багатий на пребіотики, і його слід додавати в такі продукти як йогурт, хліб, пластівці, печиво, напої.

Німецька фірма BENEO інвестує понад 30 млн євро у нарощування потужності виробництва кореня цикорію (на 40%) у відповідні підприємства у Чилі та Бельгії. Член виконавчої ради BENEO Крістоф Бетгер переконаний, що «харчові волокна з кореня цикорію продовжать займати центральне місце у здоровому харчуванні в майбутньому».

Успіхів.
З повагою, к.т.н. доцент Фадєєв Л. В.


ЧИТАЙТЕ В НОМЕРЕ: