На що звернути увагу при виборі сушарки на альтернативному паливі
Перехід зерносушарок на альтернативні види палива з екзотики стає масовим явищем. Але при виборі обладнання слід врахувати цілий ряд параметрів і обставин, щоб гроші не пішли у трубу.
Рік тому я побував на невеликому елеваторі у Київській області. Протягом двох попередніх сезонів там функціонувала зерносушарка потужністю під 300 тонн на добу, яка працювала на дровах. Перше, що кинулося в очі – величезні поклади соснової дошки, розміщені по всій території підприємства. Судячи з усього, спокійно посидіти, склавши руки, тут не судилося – робота завжди знайдеться. Зате очі директора випромінювали глибокий душевний спокій – йому вдалося знайти і оптимальний вид палива, і потрібну конструкцію топки.
При бажанні можна нарахувати не менше півтора десятка різних видів біопалива, на якому можна сушити зерно.
Дрова звичайні, тріска, деревні пелети, лузга соняшника, пелети з неї, торф, солома, пелети з соломи і так далі… Більшість цих видів палива об’єднує очевидна дешевизна використання у порівнянні з природним газом і дизелем. Зазвичай можна говорити про два – або триразову економічну перевагу. Втім, в окремих випадках, наприклад, при наявності достатніх обсягів відходів очищення зерна, економічна вигода може досягати фантастичних показників.
Не дивно, що вітчизняні агровиробники пильно придивляються до такого устаткування, небезпідставно вважаючи, що його використання дозволить істотно підвищити рентабельність виробництва. В окрему категорію слід виділити керівників невеликих господарств, які розраховують за допомогою дров або соломи позбутися необхідності зберігати зерно у сторонніх зерносховищах.
Ключовий критерій вибору типу теплогенератора для зерносушарки – це визначення оптимального виду палива. Мається на увазі найбільш доступне для конкретного господарства паливо, недороге і поширене у певній місцевості. Навряд чи в господарстві, розташованому в степу, вдасться постійно знаходити достатню кількість дров за прийнятною ціною.
Зрозуміло, що в цьому випадку слід орієнтуватися на солому. І, зрозуміло, якщо поруч з вами знаходяться великі лісопереробні комплекси, то можна розраховувати на те, що вдасться побудувати постійний канал постачання деревного палива. Не буде перебільшенням сказати, що на ринку теплогенераторів на альтернативному паливі сьогодні спостерігається справжній бум в силу підвищеного попиту і стрімкого розвитку технологій. Саме тому вибір зернової сушарки з теплогенератором, що працюють на дровах, соломі або пелетах, на даний момент нерідко нагадує класичне придбання «кота в мішку».
– Сказали, що сміливо можна топити і дровами, і тріскою, і соломою, взагалі чим завгодно. А за фактом там тільки дрова горять нормально. Тріска тліє – і все, – подібні скарги від аграріїв зустрічаються досить часто. Швидше за все, виробник, який виготовив теплогенератор, і сам толком не знає його можливостей. Він лише тільки «напрацьовує досвід», а страждають через це, зрозуміло, в першу чергу покупці.
Теплогенератори на біопаливі для зерносушарок
Саме тому, перш за все потрібно чітко з’ясувати, які види палива є для даної моделі теплогенератора оптимальними, які підходять менше, або їх зовсім не можна використовувати. Якщо не довіряєте виробникам – телефонуйте тим аграріям, які вже придбали подібні агрегати. Якщо таких немає – краще поки з цією конторою не зв’язуватися. Хіба що прихопити з собою розумного фахівця і влаштувати перевірку безпосередньо на місці виробництва.
Може виявитися так, що виробничий майданчик для виготовлення теплогенераторів, які продаються під зареєстрованою торговою маркою – це старий ангар, в якому неспішно пересувається кілька зварників. Ніякої автоматизації, випробувань на міцність, більшість технічних операцій проводиться «на око» … Тому якщо ви вирішили купувати теплогенератор для зерносушарки, виходячи в першу чергу, зі спокусливо низької ціни – обов’язково подивіться: де і як їх виробляють.
Ще одна ознака, що вказує на те, що з якістю обладнання тут не все в порядку – категоричне небажання продавця здійснювати доставку, монтаж, навчання і подальше сервісне обслуговування об’єкта. Мовляв, там нічого складного або «я цим не займаюся!». За фактом, вам просто продадуть металеву коробку з димоходом, без яких би то не було гарантій і консультацій.
– Обіцяли продуктивність не менше 60 тонн на добу. Виявилося, що реально вдається висушити за цей час всього 8 тонн зерна, – жалкує про викинуті на вітер гроші ще один фермер. Тривалість і якість нагрівання та охолодження зернової маси у, вибачте на слові «обладнанні» для сушки зерна, яке він придбав, дозволяє довести до кондиції лише одну невелику порцію врожаю. Виробник же і у вуса не дме: «Це у вас дрова не такі і зерно надто сире»…
Уникнути подібних ситуацій можна лише уважно ознайомившись з роботою вже діючих агрегатів. Дуже важливо, щоб вони були оснащені хоча б примітивною автоматикою: з датчиками температури на вході і виході, захистом від перегріву і т.д. Це вже дозволить спиратися на якісь точні дані у процесі сушіння, і підганяти під них весь робочий процес, а не похмуро кочегарити в розрахунку на те, що, може бути, пощастить.
Головна проблема всіх твердопаливних теплогенераторів при здійсненні такої делікатної процедури як досушування вологого зерна – нерівномірність нагрівання маси протягом усього процесу сушіння. Як то кажуть, то густо, то пусто. Чим це загрожує, пояснювати особливо не потрібно: ви ризикуєте або недосушити або пересушити зерно (аж до ризику загоряння). У будь-якому випадку, фермер ризикує отримати некондиційне зерно, яке не годиться ні на продаж, ні для зберігання. Ось на це питання вам слід звернути особливу увагу, особливо, якщо мова йде про агрегат, який працює на дровах або цілих тюках соломи. Теплогенератори, які використовують в якості палива сипучі матеріали, такі як полова або пелети, у цьому плані більш керовані.
Від типу палива багато в чому залежать і супутні трудові і фінансові витрати.
Агрегат розрахований на використання соснового обзела або законно здобутих у найближчій лісосмузі обрізків? Будьте готові до того, що вам знадобиться як мінімум дві, а то і три додаткові пари рук (позмінно) для того, щоб закидати дрова в топку! Дрова ще потрібно привезти і розвантажити, акуратно розкласти, це якщо їх привезуть вже готовими для використання … Не забуваємо, що це автоматично означає і додаткові вимоги до техніки безпеки.
З соломою трохи простіше: для тюків існують спеціальні «приспособи» – аж до застосування телескопічного навантажувача (якщо він є), який відразу закидає тюк у топку. Проте найзручніше з точки зору логістики і експлуатації обладнання – це теплогенератор на пелетах. По-перше, їх привезуть готовими і акуратно засиплють у бункер. Не потрібно нічого різати і носити. По-друге, вони забезпечать рівномірний нагрів зернової маси з підтриманням оптимальної стабільної температури. Це означає, що ви отримаєте товарну продукцію, а не те, що вийде. Ну, і по-третє, підсипка пелет у бункер і далі – в топку, здійснюється автоматично. Отже, з цим процесом впорається сама людина, яка буде контролювати весь процес сушіння зерна.
Так, доведення зібраного врожаю зерна до кондиції з використанням альтернативних видів палива може забезпечити більш ніж істотну економію витрат. Подібна інвестиція здатна окупити свою вартість у рекордно короткі терміни.
Однак слід розуміти, що на самому обладнанні якраз економити не варто, враховуючи той факт, що ринок поки ще формується. Хоча гідних варіантів серед українських виробників вже предостатньо.
Іван Бойко