Чи можливо усунути дефіцит фосфору на ранніх стадіях розвитку рослин?

2 Лютого 2020 г. опубликовано в газете: Агро1 №49

Статьи Агротехнологии Чи можливо усунути дефіцит фосфору на ранніх стадіях розвитку рослин?
ТОВ «Південьнасіньсервіс

З повною версією статті Ви можете ознайомитись в журналі «AgroOne» № 2 (51)/лютий 2020 року


За відповіддю на це запитання ми звернулись до М.Д. Іванчука, агротехнолога-консультанта ТОВ «Південьнасіньсервіс»

Кор.: Миколо Дмитровичу, після незначних опадів у листопаді-грудні минулого року чимало аграріїв почали вносити добрива, здебільшого азотні, щоб пришвидшити осінній розвиток озимих колосових культур. Адже через посушливу осінь отримали пізні сходи, на великих площах вони нерівномірні і різнорідні по схожості. Чи доцільно виконувати цю роботу тепер, якими добривами і в який спосіб краще їх вносити?

– Як би я був пророком, знав яка буде зима (чи буде вона цього року взагалі), я дав би чітку віповідь на ваші питання. На жаль, таким даром я не наділений, тому можемо припускатись різних можливих погодних умов. Насамперед розберемось, в яких умовах перебувають рослини зараз.

Навіть посіяне в оптимальні строки насіння зернових через брак вологи довгий час не проростало, а коли з’явився цей мізер вологи у верхньому шарі ґрунту, проростки з’явились і неодночасно, і не на всіх ділянках полів. Потім настала прохолодна затяжна осінь і така ж перша половина зими. До того ж, відбувалось значне коливання температур. Таким чином, рослини довгий час перебувають у стресовому стані від температури і від дисбалансу елементів живлення. Це, так би мовити, дрімота замість здорового сну. Тож рослини перебувають у виснажливому стані.

Внесення азоту у такому стані рослин мало чим допоможе їм і багато у чому залежатиме від форми азоту та наявності опадів. При внесенні амонійного азоту в добривах (амофосів, сульфатів амонію тощо), амонійний азот при відсутності достатньої вологи буде поглинатись вбирним комплексом ґрунту, закріпляючись на його поверхні або близько до поверхні ґрунту у місці контакту добрива з ґрунтом. Більша частина амонію буде засвоюватись верхніми корінцями рослини, формуючи у поверхневому шарі значну кількість кореневої маси.

Частина азоту буде виділятись в атмосферу. Крім того, коли рослина буде споживати амонійний азот (а з холодного ґрунту вона цю форму засвоює добре), а фотосинтез у прохолодну погоду з малою фотосинтетичною площею листкового апарату синтезує мало вуглеводів, цілком можливе отруєння рослинного організму аміаком, який накопичується.

Стосовно нітратного азоту, то в умовах можливого значного зволоження ґрунту опадами він буде промиватись у шари ґрунту нижче кореневмісткого горизонту, і великі втрати його неминучі. Отже на полях, де спостерігаємо яскраво виражене азотне голодування, може бути оправдане внесення 20-25 кг д.р. азоту в аміачній селітрі або в КАС. При цьому слід мати на увазі, що однобоке живлення азотом може призвести до вимерзання рослин навіть при незначних морозах без снігового покриву ґрунту. Адже при цьому концентрація цукрів у клітинах рослин буде зменшуватись, а відповідно й морозостійкість рослини. Ці наслідки потрібно враховувати при прийнятті рішення про азотне підживлення перед настанням морозів. Щодо способу внесення, то потрібно старатись вносити тверді добрива у ґрунт. При внесенні їх розкидним способом неминучі значні втрати азоту, особливо карбаміду.

Та не азотом лише єдиним живе рослина і не лише його дефіцит стримує розвиток рослин цієї осені, бо у передпосівну культивацію та при посіві було внесено достатню кількість азоту для потреб рослин у період осіннього розвитку. Пригнічений розвиток рослин у нинішніх умовах більшою мірою залежить від фосфорного голодування їх, навіть коли у фосфоровмістких добривах його було внесено достатньо. Фосфор — це «ледачий» елемент. Як реп’ях чіпляється за одяг, так і фосфор «чіпляється» за ґрунтові катіони кальцію, алюмінію чи заліза. У холодному ґрунті з температурою менше +14ºС фосфор подібен до ведмедя, який спить у барлозі, теж не рухається у ґрунті і не доступний для споживання рослиною. А що таке фосфор для живого організму і зокрема рослинного?

Це — ключ життя, це джерело енергії, її генератор, який постійно поставляє енергію, що споживається усіма органами рослини. Фосфор наче двигун в автомобілі, без якого найкраща його форма мало корисна. Без фосфору азот сам по собі погоди не робить. Тому, якщо хтось думає, що весна вже наступила і хоче стимулювати інтенсивний розвиток рослин, то не забудьте подумати про фосфор, як «розбудити сонного ведмедя» і примусити його рухатись.

Або як доставити рослині доступний для неї рухомий фосфор. А це чимала проблема. Фосфор переходить з гранули у ґрунт та рухається в ньому дуже повільно навіть за достатнього зволоження. Його швидкість лише 1 мм за добу, або, як показали дослідження, у радіусі 3 см від місця внесення за місяць. Кореневими волосками він поглинається у випадку безпосереднього контакту, або ж з максимальної відстані до 2 мм у вологому ґрунті за оптимальної температури у межах +20ºС. Крім того, не потрібно забувати, що коефіцієнт засвоєння фосфору з добрив не перевищує 11% від його вмісту у них.

Кор.: Та все таки, як вирішити цю проблему?

– Пам’ятаєте вислів: «Якщо гора не йде до Магомета, то Магомет йде до гори»? Так ось. По-перше, потрібно гранули фосфорного добрива розкладати в один рядок разом з насінням при посіві, або поряд з насінням збоку та нижче на 5 см. Це забезпечує контакт добрива з щойно утвореними корінцями рослини.

Основну кількість фосфору потрібно вносити у ґрунт на глибину 15-20 см у горизонт формування основної маси кореневої системи рослини. А це можливо за способів обробітку ґрунту оранкою чи застосуванням Strip-Till. Але повернемось до стартового внесення при посіві і ранньовесняного підживлення рослин. Отже стартове внесення – це розміщення гранул, або краще, розчину фосфору у посівний ряд при посіві. Це економить кількість добрив з двох причин. По-перше, ми забезпечуємо живленням переважно культурні рослини у рядках, а не бур’яни у міжряддях, тому і потреба у добриві менша. По-друге, з утворенням перших корінців рослина, контактуючи з фосфором, починає його поглинати і більш динамічно розвивається.

Крім цього збалансовується весь комплекс поживних елементів, що зумовлює їх раціональне і ефективне споживання рослинами. При живленні рослин фосфором слід надавати перевагу рідким добривам, а ще краще – разом з іншими елементами у складі комплексних стартових добрив, як наприклад Нановіт Терра компанії «Агровіт Груп». В технологіях оптимального обробітку грунту, No-Till, Strip-Till, доцільно використовувати ін’єкційний спосіб підживлення рослин рідкими добривами.

ТОВ «Південьнасіньсервіс» постачає: новітні мікродобрива нановіт компанії «АгровІт Груп» (Польща-Україна) • (050) 604-11-45

Назва добрива та его елементний склад (грам/лІтр)
HАHОBІT Супер (N-122/ К2О-61 / MgO-30 / В-4,5 / Cu-4,5 / Fe-0,9 / Mn-0,44 / Mo-0,024 / Zn-2,6)
HAHOBІT макро 12-4-7 (N-131/ P2O5-48 / K,O-77 / B-0,21 / Cu-0,11 / Fe-0,22 / Mn-0,11 / Mo-0,05 / Zn-0,01)
НАНОВІТ моно Бор 11% (B-150)
НАНОВІТ моно Цинк (N-72 / S-48 / Zn-102)
НАНОВІТ моно Марганець 12% (N-38 / S-63 / Mn-155)
НАНОВІТ моно Мідь (N-67 / S-33 / Cu-70)
НАНОВІТ Фосфорний з мікроелементами (N-62 / P2O5-411 / B-7 / Zn-7)
НАНОВІТ мікро У (N-51 / MgO-58 / S-50 / B-6,5 / Cu-6,5/ Fe-7,7 / Mn-12 / Mo-0,046 / Zn-6,4)
НАНОВІТ аміно макс L (амінокислоти 403 г, полісахариди, фітогормони, мікроелементи)
НАНОВІТ Молібденовий з мікроелементами (Mo-35 / В-5 / Zn-5)
Сульфат магнію кристалічний (МgО – 17,5%, SO3 – 35%)

а також «липосам» та інші препарати компанії «БТУ-Центр»

Іванчук М.Д., член-корр. МАККНС


Тел.: (050) 604-11-45