Чи буде врожай ячменю, якщо велика посуха?

2 Червня 2022 г. опубликовано в газете: Агро1 №76-77

Статьи Вопрос-ответ Чи буде врожай ячменю, якщо велика посуха?

Зараз дуже велика посуха. Ячмінь вже пожовтів, пшениця ще тримається. Не знаю, чи буде врожай?
Фермер Григорій Левчун, Миколаївська область


Вітаю, пане Григорію. Розумію вашу турботу, але, на превеликий жаль, посуха має місце майже повсюди у степу, здебільшого на Миколаївщині, Одещині, Херсонщині, Запоріжжі тощо.

Стосовно ячменю, на цьому етапі вже зрозуміло, що врожаю не буде. Тому вважаю, що зараз треба зосередитися на підготовці ґрунту на наступний рік. Слушним буде запустити на поле сухого ячменю органічний деструктор. За наявності туманів та хоча би незначної вологи ґрунту залишки ячменю перепріють та на наступний рік на цьому полі можна буде висіяти пшеницю, тритикале, соняшник.

На наступний рік важливими для отримання врожаю будуть заходи щодо внесення основних добрив. Хочу нагадати, що під час основної культивації чи дискування (у залежності від вибору господарем технології), восени є необхідність внесення фосфору та калію, так як саме ці елементи впливають на початкові фази розвитку рослин, підсилюють осіннє кущення та сприяють осінньому накопиченню цукрів для кращої перезимівлі. Заробка у ґрунт амофосу (що є найбільш прийнятним) на глибину 18-20 см надасть, за наявності вологи, можливість отримати повноцінні і дружні сходи. Нітроген восени вносити достатньо третину від норми, останню кількість розподіляють на весну. Передозування нітрогену в осінній час, особливо у південній частині України, може призвести до розм’якшення тканин прикореневої зони рослини, прискорення росту, що призведе до вилягання та до загибелі від навіть незначного морозу. Норми добрив підбирають з урахуванням рівня врожайності, яку планується отримати, та складу рухливих форм поживних речовин у ґрунті.

Пшениця цього року може встояти. Декілька туманів та хоч незначна крапельна волога у кореневій зоні надасть можливості зберегти колос живим. Хочу попередити, що за таких умов, коли вже пшениця має фазу початку колосіння, за умов посухи не можна давати основні добрива, бо це приведе до загибелі рослин. Я завжди попереджую, що найбільш вірним у такій ситуації просто не чіпати рослини. Вони вистоять, якщо їм не заважати.

Єдине, що можу рекомендувати за посушливих умов для озимих колосових культур – це кремній. Іонний кремнієвий препарат, який збагачує ґрунт, особливо піщаний, шляхом формування «кремнієвих містків» між окремими її елементами, забезпечуючи більше надходження кисню та вологи. Це реальний, високоефективний антістресант.
Діюча речовина – кремній у іонній формі (5-7%), калій в іонній формі (3-5%), а також мікроелементи (залізо, мідь, цинк).

Ольга Бабаянц,
завідуюча відділом фітопатології та ентомології СГІ-НЦНС, докторка біол.наук, с.н.с.