Біопрепарати для вашого врожаю

6 Лютого 2019 г. опубликовано в газете: Агро1 №37

Статьи Агротехнологии Біопрепарати для вашого врожаю
БІОПРЕПАРАТИ

Наш співрозмовник – директор НВЦ «Енергія» Володимир Євгенович Деркач


Володимир Євгенович, сьогодні Ваш біопрепарат КЛЕПС, як альтернатива агрохімії, використовується в багатьох регіонах України. Розкажіть, як впливає препарат на розвиток озимих культур.

Виходячи з аналізу отриманих врожаїв озимих зернових культур на протязі минулих 2-3 років фермерами та аграрними компаніями в різних регіонах України, ми зробили висновок, що посіви озимих культур, на яких застосовувався біопрепарат КЛЕПС, змогли протистояти негативним факторам погодних умов зимового періоду.

Такі висновки ґрунтуються на унікальних властивостях бактерій препарату, які при попаданні всередину рослини запускають в ній дієвий біомеханізм, який забезпечує рослину всім необхідним для виживання у стресових умовах.

Більш конкретно про механізми дії біопрепарату КЛЕПС на прикладі озимих культур?

Почну з того, що синтезований вченими ІМБіГ НАН України біопрепарат КЛЕПС наділений такими властивостями, які дозволили йому стати альтернативою агрохімії. Це дало можливість аграріям значно скоротити застосування дорогих агрохімікатів або, при дотриманні певних умов, відмовитися від них взагалі.

Щоб зрозуміти механізм дії препарату на озимих культурах, потрібно, перш за все, звернути увагу на його ключову особливість – це наявність у ньому ендофітних бактерій – бактерій, які мають здатність проникати всередину рослини і займати міжклітинний простір.

Перебуваючи всередині рослини і на поверхні кореневої системи, вони запускають дієвий біомеханізм, який забезпечує рослину всіма необхідними елементами живлення, стимуляторами росту та засобами захисту рослин від хвороб. Іншими словами, препарат починає виконувати функції біодобрива, біостимулятора і біофунгіцида. Цей біомеханізм дозволяє рослинам забезпечувати кращі умови для схожості насіння, оптимізує кореневе живлення азотом, фосфором і іншими елементами, формує міцну кореневу систему, яка у 1,5-2 рази міцніще ніж без препарату КЛЕПС. Азотфіксуючі бактерії забезпечують рослину біологічним азотом, продукують вітаміни, амінокислоти і органічни речовини з низькою температурою замерзання. Дефіцит мікроелементів і поживних речовин у ризосфері, завдяки метаболізму, значно зменшується. Все це дає можливість бактеріям препарату без стресового впливу, ефективніше за агрохімікати виконувати функції живлення рослин. Рослина з самого початку росте міцною і здоровою, стійкою до різних стресових ситуацій і температурних коливань, тобто створюються умови, які дозволяють їй реалізувати генетичний потенціал, закладений природою і селекцією.

Що б Ви порадили аграріям по закінченню зимового періоду та з настанням весни по догляду за посівами озимих культур?

Інформація з цього питання не раз освітлювалася у періодичних друкованих виданнях з аграрної тематики, однак, даючи її повторно, сподіваюсь, що той, хто ознайомиться з нею, буде мати можливість відкрити для себе шлях до ресурсозберігаючого господарства.

Багато фермерів ранньою весною, по замерзлому грунту на посівах озимих культур вносять велику кількість азотистих добрив. На полях, де вже застосовувався біопрепарат КЛЕПС або не застосовувався, але буде застосовуватися по вегетації, такої необхідності немає. Рослини озимих культур, після обробки по листовій поверхні, завдяки азотфіксуючим бактеріям препарату, будуть отримувати необхідну кількість біологічного азоту, яка, як показує практика, цілком достатня для їх нормального розвитку.

Відповідно до технології по застосуванню препарату, обробка листової поверхні повинна проводитися водним розчином препарату, коли середньодобова температура повітря складе 5-7°С. Ендофітні азотфіксуючи бактерії препарату після обробки по листу проникають всередину рослини і, розмножуючись у міжклітинному просторі і ризосфері, починають поставляти їй дуже необхідний у цей час біологічний азот. Це дає поштовх ростовим процесам і вже на третій день посіви набувають темно-зеленого кольору.

Препарат КЛЕПС сумісний з багатьма препаратами, у тому числі з гербіцидами та інсектицидами. Тому с/г виробники, щоб отримати максимально вигідний результат від його застосування, у бакову суміш для обприскування, крім препарату КЛЕПС, додають інші препарати, які підсилюють дію основного препарату і забезпечують йому синергетичний ефект. Наприклад, до такої бакової суміші як – карбамід (5-7 кг) + гербіцид + КЛЕПС (30 мл) + мікроелементи – фермери різних регіонів України прийшли незалежно один від одного у результаті свого практичного досвіду.

І це цілком зрозуміло. Карбамід, як постачальник азоту, діє на рослину практично відразу, тому при обробці рослин по листу вони набувають зеленого кольору у перший же день. Згодом ефект дії карбаміду на рослини зменшується, а дія азотфіксуючих бактерій препарату, навпаки, з кожним днем зростає. Мікроелементи, як і препарат КЛЕПС, рекомендується застосовувати у критичні періоди розвитку рослин, коли вони особливо потребують посиленого живлення, тому їх спільне застосування у цей період суттєво впливає на розвиток рослин і згодом на урожай в цілому.

Застосовуючи технологію біопрепарату КЛЕПС, потрібно пам’ятати, що максимальний ефект від застосування препарату досягається на тлі стартової норми азоту 30 кг/га діючої речовини, що відповідає 100 кг селітри. Цю норму можна коригувати, якщо є інформація про наявність азоту безпосередньо у грунті. Застосовувати традиційні норми внесення селітри недоцільно і економічно невигідно, тому що при цьому втрачається сенс застосування препарату, однією з головних функцій якого є забезпечення рослин біологічним азотом.

І на завершення. Біопрепарат КЛЕПС – універсальний препарат, тому технології по вирощуванню інших с/г культур, по суті, мало чим відрізняються від технологій по вирощуванню озимих культур. Різниця лише в нормах препарату і у термінах його застосування. Так що, на якій би с/г культурі споживач не використовував препарат, він реально отримає від нього задоволення, як в економічному, так і екологічному планах.

Для тих, хто ще не знайомий з препаратом, я б рекомендував перевірити його на практиці і, переконавшись в його унікальності, взяти його до використання. Тоді високий урожай і чиста продукція при мінімальних витратах будуть для Вас винагородою.


01024, м. Київ, вул. Лютеранська, 30
Тел. (044) 253-82-88, 253-99-04, (067) 445-20-77, (050) 991-86-12
www.kleps.com.ua, energia90@ukr.net