Практика прибуткового вирощування культури в зоні екстремального землеробства.
У попередньому номері нашого видання ми вже писали про фермерське господарство ТОВ «Омега-АІР». Його керівник Юрій Колесник охоче поділився своїм досвідом вирощування гарбузів з надвисокою врожайністю насіння.
Цього разу успішний фермер розповів про практичне вирощування нуту та про те, чому ця культура для нього така приваблива.
Нагадаємо, що землі ТОВ «Омега-АІР» розташовані в м. Енергодар (Запоріжжя). Обробляють тут не так вже й багато землі – близько 300 га. З моменту свого заснування і по цей день, попри незначну земельну площу, господарство можна назвати одним з найуспішніших у своєму сегменті, адже вкрай вдало було обрано вирощувані культури. Так, уже 15 років поспіль тут успішно вирощують лише гарбузи – з метою отримання насіння, та не таку вже й популярну в Україні культуру, як нут.
Гарбузи та нут — ідеальний дует Степу
Господарство розташоване в зоні екстремального землеробства – в Степу. У сівозміні найкращим попередником тут, звичайно, буде чорний пар, який здатен протягом сезону за правильного його догляду акумулювати вологу та віддати її вже наступній вирощуваній культурі. За словами господаря, під час вирощування гарбузів земля перебуває у стані напівпару, що є досить сприятливим для наступної культури.
З господарської точки зору чорний пар є найкращим варіантом, утім, з економічної, особливо у наші часи – не дуже. Тому перший з аргументів – напівпар, тобто гарбузи є оптимальним попередником для нуту.
Тепер розберемося, чому саме нут. За словами пана Юрія, це одна з бобових культур (порівняно до сої, гороху), яка здатна забезпечувати непогану врожайність саме за посушливих умов, тоді коли сою в умовах Півдня вирощують лише на поливі. Нут, якщо порівнювати його з соєю та горохом, більше акумулює атмосферного азоту в ґрунт. Також останніми роками ціна на вирощену продукцію дещо зросла: якщо донедавна вартість тонни становила в межах $400–600, то нині вона доходить до 1100–1200 $/т.
Як згадує практик, інформацію щодо вирощування нуту черпав переважно з наукових джерел. Тому в перший рік вирощування (тоді висіяли культуру на площі 70 га) була велика кількість помилок. Як з’ясувалося, на нуті не зареєстровані гербіциди, які можна вносити по вегетації культури. Раніше у господарстві в якості ґрунтового гербіциду використовували Півот.
Мабуть усі, хто вносив цей препарат на сої, знають про його сильну тривалу післядію на наступні культури. Тож, експериментуючи два роки з гербіцидами, на невеликих ділянках вносили препарати Лентагран (завезений фермером з Ізраїлю) та Примекстра TZ. А вже на 3-й рік вирощування нуту висіяли його на площі 180 га. До того ж, за словами Юрія Колесника, в Україні ще якихось 10–12 років тому не було господарств, які б вирощували нут у промислових масштабах.
Щоб виростити нут, потрібні три основні складові: якісний обробіток ґрунту, високоякісне насіння та відповідні погодні умови.
В якості основного обробітку ґрунту в господарстві застосовують оранку на глибину не менше ніж 25 см, а за наявності плужної підошви проводять глибоке розпушування на 40–45 см. Під основний обробіток вносять нітроамофоску або ж діамофос у нормі 100 кг/га фізичної ваги.
Насіння в господарстві «Омега-АІР» закуповують в Ізраїлі. Вже на початку 2022-го тут очікують на 2 контейнери насіння нуту. Спочатку купували сорт Іордан, а на наступний рік замовили Зобовіт.
За словами керівника, це покращений сорт Іордану. Звісно, на внутрішньому ринку насіння нуту також можна купити, утім, не зрозуміло, якої воно буде якості. Адже головне – висівати якісне насіння, як мінімум першої репродукції, а ще краще – еліту.
Сіяти вчасно та влучно
Оскільки нут культура теплолюбна, то поспішати з його висівом не варто. Ще до висівання бобової культури, після зими, у господарстві чекають на проростання бур’янів, які знищують гліфосатом у нормі 3 л/га. Вносять гербіцид за температури не менше 15°С вдень (орієнтовно – 10 квітня). Через 10–12 днів проводять передпосівну культивацію на глибину 5–6 см. Аби уникнути надмірного випаровування ґрунтової вологи, передпосівну культивацію та сівбу краще виконувати слід-у-слід. Під передпосівний обробіток у господарстві вносять амофос у нормі 60–70 кг/га.
Висівати нут, за словами практика, потрібно за середньодобової температури 10–12°С на глибині залягання насіння 5–6 см. Бажано, щоб сівалка була обладнана прикочувальними котками. У разі раннього висівання культури, за температури нижче 10°С, строки появи сходів будуть довшими. Перед сівбою насіння у господарстві обробляють інокулянтом Ризобактер, а у якості інсектицидного протруйника використовують препарат Максим XL.
Нут можна висівати як суцільним, так і широкорядним способом (70 см).
У господарстві зупинилися на широкорядному, оскільки за такого способу бур’яни знищують не лише гербіцидами, а й проведенням міжрядних обробітків. Для висівання використовують кукурудзяну сівалку MASCHIO GASPARDO. Норма висіву за суцільного способу становить 160 кг/га, а за широкорядного – 110 кг/га, аби отримати 400 тис. рослин/га.
Сходи нуту за оптимальних умов з’являються на 10–12-й день.
Контроль бур’янів та шкідників
Після сівби, на 5–6-й день, коли насіння наключилося, проти однорічних дводольних та злакових бур’янів застосовують гербіцид Мерлін. Він чудово тримає захисний екран близько 45–50 днів. Чому не вносять препарат одразу після сівби? За словами практика, відтермінування внесення на 5–6 днів дає змогу подовжити його період дії по вегетації нуту. Потім під час вегетації, у фазі 5–6 листків, вносять гербіцид Лантегран 600.
Проти хвороб у профілактичних цілях посіви обробляють фунгіцидом Імпакт К, кількість обробок залежить від інфекційного фону. Також разом з фунгіцидом вносять Ризобактер. Проти гусениці совки, до цвітіння, застосовують системні препарати Контадор Дуо або Кораген. Важливо проконтролювати гусеницю совки до утворення бобів, оскільки у разі проникнення шкідника в плоди, як наголосив пан Юрій, ви його вже не дістанете навіть системним препаратом.
Безтурботне збирання
Перед збиранням, залежно від забур’яненості поля, приймають рішення щодо десикації посівів. Зазвичай у господарстві її проводять щороку. Найкраще для цього використовувати препарат Реглон. Оскільки, якщо провести десикацію Раундапом, і частину зібраного врожаю залишити на насіння на наступний рік, то його посівні характеристики будуть надто низькими через вплив гліфосату.
Збирати нут не складно, особливо якщо маєте жниварки ріпакові або для збирання сої. Порівняно до інших бобових, нут є найбільш стійким до осипання. На початку впровадження нуту у господарстві отримували по 9 ц/га, а коли вже відпрацювали технологію, то в середньому за роками врожайність перебуває в межах 25–27 ц/га. До речі, найбільшу врожайність цієї бобової культури у промислових масштабах отримали на Харківщині – 42 ц/га. Основними чинниками, що сприяли рекордній урожайності, були погодні умови та вдвічі більша норма внесених мінеральних добрив.
За словами керівника ТОВ «Омега-АІР», Юрія Колесника, собівартість вирощування нуту за такої технології становить 11 ц/га. Тож, як бачите, нут є безпрограшною культурою, оскільки за вирощування його в зоні екстремального землеробства можна отримати доволі таки високі прибутки.
Сергій Іваненко