Питання: Фермер з Одеського регіону питає про незрозумілу комаху, яка разплодилася на квітках соняшнику.
Відповідь: соняшник має дуже проблемну комаху. Це – південна соняшникова шипоноска. Шкідник мешкає в Україні, є два види цієї комахи, але розповсюджена саме т. звана південна соняшникова шипоноска. Заселяється комаха у травні-червні, шкодить протягом серпня-вересня. Личинки живляться серцевиною стебла. Якщо заселення масове, у межах 15-20 личинок на стебло, соняшник матиме знижену продуктивність рослин, завдячуючи утворенню більш дрібних, щуплих і пустозерних насінин. Порог шкідливості комах — 10% пошкоджених рослин.
Добре, що комаха має лише одне покоління за рік. Адже личинки надто багатоїдні. Жуки відкладають яйця у товстостебельні рослини, здебільшого з родини складноцвіті та селерові. Полюбляє шкідник полини, будяки, валеріану. Личинки зимують у стеблах соняшнику. Навесні личинка рухається до зовнішнього боку стеблини, де й заляльковується. Наприкінці весни з’являються жуки, які з початком цвітіння соняшнику мігрують на посіви. Яйця відкладають під верхній шар покриву стеблини соняшнику, на місці відкладання на стеблі можна бачити буру пляму. Личинки живляться серцевиною стебла, роблячи в ній вузькі звивисті ходи, які заповнюються сіро-білою червоточиною. На одному стеблі може бути декілька десятків личинок шипоноски.
Засоби захисту: обов’язково проводити знищення бур’янів, які перелічені мною вище, на яких може розвиватися фітофаг. Нагадаю: знищуємо нещадно полин звичайний, полин гіркий, будяк пониклий, акацію, валеріану. Також проводимо лущення та подрібнення уламків стебел.
Докторка біологічних наук, с.н.с., міжнародна експертка з якості пестицидів і агрохімікатів,
наукова консультантка Ольга Бабаянц