Карантин карантином, а не сіяти не можна, інакше до проблем війни і вірусу додасться ще й продовольча криза. Нам на завод «Фадєєв Агро» привезли арахіс з проханням відібрати із загального посівного матеріалу насіння.
Кілька слів про арахіс.
По-перше, це досить поширена культура: арахіс вирощується більш ніж в 20-ти країнах на всіх материках, загальна площа його обробітку в світі близько 19 млн га (Індія – 7,2 млн га, країни Африки – 6 млн га). Батьківщина арахісу – Південна Америка (Аргентина і Болівія). Іспанські завойовники привезли його в Європу, потім португальці завезли його в Африку. З Африки работорговці завезли арахіс у Північну Америку. У 1530-х роках португальці завезли його в Індію, іспанці – на Філіппіни і далі в Китай. На територію нинішньої України арахіс потрапив з Туреччини у 1792 році, а у 1825 році була проведена його акліматизація в Одеському біологічному саду.
Сьогодні арахіс широко використовується в якості сировини в багатьох галузях промисловості, але в першу чергу – у харчовій і комбікормовій. Арахіс, як і всі бобові культури (а це бобова культура), у симбіозі з азотфіксуючими бактеріями після збирання залишає у полі невикористану частину органічного азоту, що сприяє підвищенню врожайності наступних культур (пшениця, кукурудза, сорго тощо).
■ Жирна олія — до 53%.
■ Білок — до 37%.
■ Крохмаль і цукор.
До складу ґрунту не примхливий, виростає на бідних ґрунтах. Після запліднення квітконіжка з зав’яззю на кінці починає збільшуватися й проростає у ґрунт, де із зав’язі і виросте саме насіння. Залежно від сорту і погодних умов, період дозрівання арахісу від посадки до збору врожаю триває 120-160 днів.
В історії арахісу є одна цікава подія. У США фермери, намучившись боротьбою з бавовняним довгоносиком, перейшли на обробіток арахісу.
Це виявилося набагато вигідніше, ніж виробництво бавовни, і фермери на знак «подяки» довгоносику, поставили йому пам’ятник. Інтерес до обробітку арахісу в Україні зростає швидкими темпами. Так, до нас звернувся представник ТОВ «Компанія Легіон» (м.Черкаси) з завданням підготувати насіння арахісу для посіву: сорт Адата, Кремена, Орфей і ще кілька сортів (дивись рис. 1, 2).
Варто відзначити, що матеріал, який ми отримали, не був очищений і відкалібрований перед обрушенням (відділення ядер арахісу від шкаралупи), тому містив велику кількість земляних камінчиків різного розміру, деякі з яких були відповідні великому арахісу. Це ускладнювало завдання і означало, що відділення ядер арахісу від таких камінчиків можливо тільки на пневмовібростолі.
Технологія пофракційного очищення, яку ми пропонуємо, має на увазі поетапний поділ вихідного матеріалу (культури) на фракції (частини вихідного матеріалу, які відкалібровані на певних етапах процесу підготовки посівного і товарного матеріалу). Саме такий метод очищення зерна дозволяє за один прохід виділити з вихідного матеріалу арахісу або будь-якого зернового, бобового, трав’яного матеріалу велике насіння (посівний матеріал), середнє насіння (товарний матеріал) та інші сміттєві домішки.
Потрібно зрозуміти головне при підготовці будь-яких с/г культур до посіву: якщо на етапі калібрування і очищення вихідного матеріалу ми відкалібруємо велике насіння на калібрувальних машинах Фадєєва за допомогою дротяних решіт Фадєєва, а потім відправимо цю велику фракцію на сепарацію за питомою вагою на пневмовібростіл, ми отримаємо насіння високої репродукції, яке в подальшому принесе високий урожай.
Суворе попереднє калібрування насіння за розміром потрібне для того, щоб на пневмовібростіл надходило насіння з однаковою поверхнею, яка омивається, інакше важке дрібне насіння і легке велике опиняться в одній компанії з тієї простої причини, що ставлення різних поверхонь, які омиваються, до різної щільності у них виявляться однаковими, і пневмовібростіл їх не розділить. У випадку з арахісом дуже важливо відокремити половинки ядра і щупле насіння від повноцінного насіння.
Для підготовки насіннєвого матеріалу арахісу ми використовували наше обладнання для компактних рішень: очисно-калібрувальну машину «Компакт» 1-2 (з верхнім односітним модулем ОКМФ-1 і нижнім двохсітним модулем ОКМФ-2 (рис.3) і пневмовібростіл ПВСФ-3 (рис .4)).
На верхньому модулі використовуємо решето Фадєєва р-р 10,5 для відбору недоруша (необрушений арахіс). Матеріал, який менше розміру 10,5, проходить через решето і потрапляє на нижній модуль, де першим лежить решето 5,5 для поділу половинок (товарний матеріал) від ядер. Далі – решето 7,0. Прохід матеріалу через нього – це щупле насіння (товарний матеріал). Схід з решета 7,0 – велике насіння – відправляємо на пневмовібростіл для відбору посівного матеріалу. На рис. 4 видно, що у схід 7,0 потрапив також необрушений арахіс, співрозмірний обваленому, палички, камінці – все це наслідки невикористання попередньої очистки і калібрування арахісу перед обрушенням, але навіть за такої ситуації наша технологія дозволяє домогтися потрібного результату. Схід з 7,0 відправляємо на пневмовібростіл для сепарації за питомою вагою (рис. 4).
На даній машині матеріал розділяється на три фракції: важка, середня (посівний матеріал) і легка (легкі домішки з легким арахісом, недоруш легкий, паличка). У більшості випадків середню фракцію ми відправляємо на повторну доробку на пневмовібростіл для виділення сильного насіння. У нашому випадку так і вийшло, тому будуть показані для порівняння тільки важка і легка фракції.
Підготовка насіння арахісу показала, що відібрати насіння високої репродукції можливо тільки за допомогою пофракційної технології, при якій спочатку потрібно відкалібрувати велике насіння арахісу, а потім ще розділити його за питомою вагою на пневмовібростолі.
В результаті проведеної роботи вихід важкого кондиційного насіння склав не менше 70% від загальної маси вихідного матеріалу.
Для повного циклу підготовки посівного і товарного арахісу ТОВ «Завод «Фадєєв Агро» рекомендує пофракційну технологію очищення і калібрування даного виду бобових.
Вихідний матеріал за допомогою норії НФ-5 подаємо на лінію калібрування необрушеного арахісу. На першому калібраторі з решетами Фадєєва (розмір 12,0) відбираємо велике насіння (фракція 1) і відправляємо його в бункер. Арахіс менше розміру 12,0 проходить через решето і надходить на наступний калібратор з решетом 10,0. Тут така ж схема: ми відбираємо матеріал, який більше розміру 10,0 (фракція 2) і відправляємо його в бункер.
Прохід через 10,0 надходить на останній калібратор з решетом 8,0. Тут ми відбираємо все рослинне сміття, камінчики, палички – прохід 8,0. Схід 8,0 (фракція 3) відправляємо в бункер. Фракції по черзі відправляємо на обрушення, після – на лінію калібрування, де на першому калібраторі з решетом 10,5 відбираємо недоруш і повторно відправляємо в обрушувач. Прохід через 10,5 надходить на наступний калібратор, на якому на решеті 5,5 відбираємо половинки, а на решеті 7,0 – щупле і велике насіння.
Велике насіння (схід 7,0) надходить на пневмовібростіл для остаточної підготовки насіннєвого матеріалу (важка і середня фракції). У разі, якщо у товарному арахісі (прохід 5,5 і прохід 7,0) виявлено сміття, камінчики, то ці фракції теж потрібно пропустити через пневмовібростіл.
Саме така щадна пофракційна технологія дозволяє відібрати з посівного матеріалу сильне насіння. Насіннєві заводи, які ми поставляємо, універсальні для виробництва сильного насіння будь-яких с/г культур і на них можна отримувати сильне насіння, в тому числі арахісу.
ФАДЄЄВ Л. В.,
кандидат технічних наук, доцент, директор «Завода «ФадєєвАгро»