Інноваційні рішення, продемонстровані у Ганновері, невдовзі будуть впроваджуватися у реальному виробництві, в тому числі і на полях України
Agritechnica-2019 вчергове підтвердила, що світове сільське господарство розвивається у напрямку автономізації та довіри машинному інтелекту. Людський фактор мінімізується і поки що зарано міркувати добре це чи погано. Проте однозначно чудово, що технології провідних світових виробників зорієнтовані на підвищення точності виконання операцій та ощадливого використання ресурсів. І тим більш добре, що український ринок виступає в авангарді новацій. Це стосується перш за все впровадження новацій у вітчизняному агросекторі. Однак не можемо не відзначити численний десант українських сільгоспмашинобудівників у Ганновері. Перерахуємо ці компанії, аби оцінити масштаби розвитку галузі:
- «Лубнимаш»
- «Аеромех»
- «Агромаш Калина»
- «Богуславська сільгосптехніка»
- «Оріхівсільмаш»
- «Днепрошина»
- «Гідросила»
- «Одетекс»
- «Олис»
- «Мелітопольський завод автотракторних запчастин»
- «Лозовські машини»
- «Агро Імпорт групс»
- ХАРП
- John Greaves
- «Аверс-Агро»
- «Агро Сістем груп»
- «Агро-центр»
- KMZ Industries
- «Завод Кобзаренка»
- «Сокіл»
- «Українські кардани»
- «Полімершпагат»
- «ТРАК»
- «Фадєєв Агро»
При цьому українські виробники виступили у Ганновері не у якості статистів, підтвердивши свою конкурентоспроможність новими закордонними контрактами. Такому бурхливому розвитку сприяла ціла низка факторів, починаючи із впровадження провідних світових технологій і закінчуючи ефективністю урядової програми часткової компенсації вартості вітчизняної техніки. Віриться, що ми не збавимо темпів, і у наступній «Агрітехніці» візьмуть участь вже не два, а принаймні чотири десятки українських компаній. Шануймося, бо ми того варті!
Наразі ж пропонуємо вашій увазі детальну розповідь про нагороди Agritechnica-2019, котрі виступають орієнтирами розвитку світового сільгоспмашинобудування.
Спочатку про переможців у конкурсі «Машина року-2020»
«Машиною року-2020» став Fendt 900 Vario. Нова лінійка Fendt 900 Vario включає в себе 5 моделей потужних і компактних тракторів з новим 9-літровим двигуном MAN (з турбіною зі змінною геометрією): 930, 933, 936, 939 і 942, в діапазоні потужності від 296 до 415 к.с.
Переможцями в інших категоріях стали:
- «Комбайн» – Claas Lexion 8000 і 7000;
- «Трактор середнього класу» – Massey Ferguson MF 6700 S;
- «Електроніка» – Claas, John Deere, 365 FarmNet-DataConnect;
- «Логістика» – Joskin x-trem2;
- «Обробка ґрунту» – Kverneland 6300 S Variomat;
- «Комбайн для просапних культур» – Grimme Evo 280;
- «Трактор високої потужності» – Fendt 942 Vario;
- «Сінозаготівля» – Pöttinger AlphaMotion Pro;
- «Сівалки» – Väderstad Tempo V WideLining;
- «Комбайн зернозбиральний» – Claas Jaguar 900;
- «Захист рослин» – Lemken Nova;
- «Компактний трактор» – Lindner Lintrac 130;
- «Трактор вищого класу» – John Deere 7r;
- «Механічний захист рослин» – Horsch Transformer VF;
- «Заготівля кормів» – New Holland BigBaler 1290 High Density.
Також на Agritechnica-2019 традиційно було вручено нагороди за інноваційні технологічні рішення.
Золота медаль
Цьогоріч у Ганновері була вручена лише одна золота нагорода. Суворе журі «Агрітехніки» завжди висуває особливі вимоги до присудження медалей першої проби. Це коробка передач eAutoPower е8WD для тракторів John Deere серії 8R, яка була створена у співпраці з Joskin. Її унікальність полягає у тому, що це перша електромеханічна коробка передач, встановлена на сільгоспмашині. Тут у якості єдиного приводу машини використано два електродвигуни. Це дало змогу покращити ефективність коробки передач, знизивши при цьому експлуатаційні витрати. Зокрема, оптимізувати тягове зусилля, знизити буксування і поліпшити роботу агрегату на схилах.
Срібні медалі
Срібними нагородами було відзначено майже 40 технічних рішень. Розповімо про найцікавіші серед них.
Налаштування кожного робочого органа борони з кабіни
Система VarioCHOP призначена для посекційного керування роторною бороною безпосередньо з кабіни трактора. Це розробка австрійської компанії Samo Maschinenbau. Новація передбачає механічне налаштування кожної секції за допомогою гідроциліндра, котрий отримує команду спеціального сенсора. Завдяки цьому можна налаштувати кожен робочий орган з максимальною точністю, не виходячи з кабіни. Це дає змогу істотно заощадити час та зусилля оператора, цілковито зосередившись на робочому процесі.
Автоматичний висів на глибину з оптимальною вологістю ґрунту
Всесвітньовідома компанія Precision Planting представила систему SmartDepth для автоматичного контролю глибини висіву відповідно до вологості ґрунту. Задавши бажаний діапазон глибини висіву та мінімальні вимоги до рівня вологості ґрунту, ми отримуємо автоматичний розрахунок глибини висіву. SmartDepth визначає вологість ґрунту на різній глибині і автоматично змінює глибину висіву за допомогою електропривода. Відповідно, кожна насінина висівається на ту глибину, де спостерігається оптимальна для отримання сходів вологість. Тобто, це зумовлює отримання міцних сходів, а також підвищує відсоток схожості насіння.
Підвищення продуктивності комбайна
Компанія Claas отримала відразу три нагороди виставки Agritechnica-2019. Оновлена система APS Synflow Walker поєднує в своїй конструкції дві молотильні і сепарувальні системи. Виглядає це таким чином. Відразу за молотильним барабаном, діаметром 755 мм, передбачено прискорювач. Сепарувальний барабан, діаметром 600 мм, відділяє зерно від соломи. Після нього стоїть лопать.
Таке конструктивне рішення дало змогу істотно продовжити площу обмолоту та сепарацію і зробити їх більш спрямованими. Окрім цього, передбачено автоматичні змінювання проміжку поміж барабаном і підбарабанням, а також спрощення усіх видів налаштувань, а сегмент інтенсивного обмолоту може бути активований натиском кнопки. В результаті фермер отримує комбайн з підвищеною продуктивністю та якістю обмолоту.
Оптимізація подрібнення соломи в комбайні
Технологія CEMOS Auto Chopping автоматизує оптимізацію налаштувань процесу подрібнення соломи. Це важливо при переході від ділянки до ділянки з різною врожайністю. Подрібнювач точно реагує на умови збирання. Чим вищою є вологість рослинної маси, тим інтенсивніше він працює. Завдяки цьому заощаджується пальне. Революційність ідеї полягає у тому, що налаштування системи обмолоту раніше не враховували завдання подрібнення соломи.
Інноваційний обмолот зерна
Оновлена молотильна система СХ у зернозбиральних комбайнах New Holland забезпечує безперервний процес обмолоту, пом’якшує ударну силу і посилює зворотно-поступальний ефект. Її застосування покращує сепарацію зерна, а хлібна маса подається в молотильний барабан більш рівномірно. Підвищена маса молотильного барабана забезпечує інерційність, яка гасить пікові навантаження. Також конструктивно реалізовано зниження ступеню травмування зерна.
Управління комбайном за допомогою джойстика
Нова технологія управління комбайном Fendt IDEAL передбачає розведення рульової колонки і керма з метою підвищення оглядовості перед машиною. Натомість за управління рульовою колонкою відповідає зручний джойстик. Комбайн Fendt IDEAL став першою сільгоспмашиною, керування якою цілковито здійснюється за допомогою джойстика, що забезпечує комплексні переваги при його експлуатації.
ISOMAX – універсальне продовження платформи ISOBUS
Продовжує свій розвиток платформа для управління технікою ISOBUS. На Agritechnica-2019 було представлено спільну розробку компаній ISOBUS, Fliegl та OSB – ISOMAX. Це універсальна технологія, здатна використовуватися разом з терміналом ISOBUS у точному землеробстві. Родзинкою ідеї ISOMAX є нові поєднання платформ ISOBUS з системами датчиків. При цьому, що важливо, ISOMAX є недорогим рішенням, доступним практично для усіх господарств.
Автоматичне підлаштування агрегатів під трактор
Компанія Lemken запропонувала модель iQblue connect. Технологія забезпечує цілковито автоматичний контроль агрегатів з трактора через ISOBUS. Модуль iQblue connect використовує GPS-приймач і мережу бездротового зв’язку. В результаті здійснюється автоматичне підлаштування конфігурації під кожен агрегат.
Підвищення ефективності обприскування
Система обприскування AmaSelect Row, створена Amazone, дає змогу обробляти за потреби лише рядки культурних рослин, оминаючи міжряддя. Передбачено пофорсункове переключення ширини розпилення з 25 на 50 см. AmaSelect Row дає змогу обробітку посівів просапних культур з міжряддями 50 і 75 см без перекриття. При цьому автоматично змінюється норма внесення, що дає змогу уникати перевитрат ЗЗР. В результаті зростає рентабельність вирощування завдяки підвищенню ефективності застосування ЗЗР та водночас зниженню їх витрати.
Точне внесення добрив на схилах
Німецька компанія Rauch запропонувала відразу два інноваційних рішення, котрі були відзначені у Ганновері. Це система контролю HillControl, яка підвищує точність розкидання міндобрив на полях, що мають нерівний рельєф. І система пофорсункового дозування MultiRate для внесення рідких добрив.
Технологія HillControl знижує відхилення від норми внесення на горбах чи в пониженнях. Програма працює разом з датчиком поперечного і повздовжнього нахилу, керуючи нормою та місцем внесення, а також коригуючи інтенсивність обертання дисків. Це дає змогу істотно підвищити точність розподілення гранульованих міндобрив на схилах.
Технологія MultiRate для внесення рідких добрив швидко реагує на зміни в налаштуваннях, зокрема, норми внесення. Вона дає змогу чітко дотримуватися робочих завдань відповідно до цифрової карти внесення і нівелювати перекриття і передозування (чи недовнесення) на краях полів і на криволінійних рядках.
Розумне комбайнування
Компанія John Deere отримала срібну медаль за проактивний контролер пропускної здатності комбайна. Нова технологія включає 3D-стереокамери, які контролюють простір перед машиною. Зокрема, відзначається висота культури, наявність та розташування вилягання, колії і т. ін. Окрім цього, проактивний контролер бере до уваги також вегетаційні індекси. Завдяки цій інформації оператор швидко може налаштувати комбайн в оптимальний режим збирання.
Безпроблемне збирання сої та ранніх зернових
Різальний апарат 3D Varioflex, який запропонувала компанія BISO, може регулюватися по висоті в межах 25 см. При цьому інтенсивність контакту різального апарату з поверхнею ґрунту вимірюють спеціальні датчики. За допомогою активної рами це дає змогу уникати врізання робочих органів жатки в землю на нерівній поверхні. Ця розробка призначена перш за все для подолання проблеми збирання бобових культур, зокрема сої. Однак 3D Varioflex чудово підійде і для ранніх зернових та інших культур.
Подрібнення стебел кукурудзи
Ще одна жатка, яка отримала нагороду Agritechnica-2019 – пристрій для збирання кукурудзи Horizon Star III від Geringhoff. Її конструкція передбачає максимальне подрібнення стебла з метою запобігання розвитку стеблового кукурудзяного метелика. Це досягається за допомогою інтегрованого подрібнювача стебел, який має один різальний і два підйомних вали. При цьому ротори розміщені максимально близько до поверхні ґрунту.
Комбайн, який чистить та запаковує овочі
Італійська компанія Hortech представила першу в світі овочезбиральну машину – Ventum, яка не просто збирає, а водночас доробляє, запаковує зібрану продукцію. Овочі очищуються потужним повітряним струменем, зважуються і запаковується в тару.
Iван Бойко